Vallavolikogu asub arutama Tammelaane detailplaneeringut

7. märts 2024

Vallavalitsus esitas Viimsi vallavolikogule 12. märtsi istungil arutamiseks Randvere külas asuva Tammelaane kinnistu ja osaliselt reformimata riigimaa detailplaneeringu menetluse jätkamise, detailplaneeringu osalise kehtestamise ning osalisel planeeringualal detailplaneeringu lõpetamise eelnõu.

Tulenevalt 15. detsembril 2022 tehtud riigikohtu otsusest tuli Viimsi Vallal uuesti otsustada Tammelaane detailplaneeringu tulevik. Planeeringu algatamine, vastuvõtmine ja avalikustamine on haldusmenetluse toimingud, mis peavad olema läbi viidud enne, kui menetlus lõpeb haldusaktiga. Teisisõnu on planeeringu koostamine kohustuslike tegevuste jada, mis viib lõppotsustuseni – kehtestamiseni.

Kohtuotsusega leiti, et Tammelaane detailplaneeringu menetlus oli läbi viidud kaalutlusvigade ja puudustega ja seetõttu oli planeeringut kehtestav lõppotsus tehtud valesti ning selle otsuse tühistamise järel on menetlus endiselt pooleli. Vald otsustas jätkata planeeringu menetlusprotsessi.

Vallavalitsus kaalus erinevaid võimalusi planeeringuga jätkamiseks ja õiguspäraselt kehtestamiseks. Näiteks kogus vald 2023 suve lõpus ja sügisel detailplaneeringu võimalike lahenduste osas elanikelt tagasisidet ja suhtles lahenduste küsimuses nii ekspertide kui huvitatud isikuga (arendaja). Läbi viidud avaliku küsitluse vastajad toetasid ala kavandamist rohealaks või planeeringumenetluse lõpetamist, millest viimase tingis soov lõpetada elamute ehitamise kavandamine rohealale. Võttes arvesse kõigilt osapooltelt kogutud infot, on vallavolikogule edastatud arutamiseks ettepanek jätkata planeeringumenetlusega Tammelaane kinnistul ja osaliselt reformimata riigimaal (detailplaneeringud kruntidel Tammelaane haljak 1, Tammelaane haljak 3 ja Tammelaane haljak 4).

Eelnimetatud aladel mereranna poolses osas vastab planeeringulahendus  üldplaneeringu ja rohevõrgustiku teemaplaneeringu mõttele ning säilitab rohevõrgustiku ühenduse merega. Selle ala kehtestamisega laieneb rohevõrgustik ning planeering võimaldab mereäärsesse metsa ehitada terviseraja.

Nii eksperdi arvamuse kui ka elanike küsitluse tulemusena jõuti järeldusele, et elamute rajamine planeeringualale ei ole soositud. Seetõttu soovitakse planeeringumenetlus lõpetada Tammelaane kinnistul ja osaliselt reformimata riigimaal (kruntidel Tammeõie tee 10, Tammeõie tee 13, Tammeõie tee 11, Tammeõie tee 9, Tammeõie tee 7, Tammeõie tee 5, Tammeõie tee 3, Tammeõie tee 1, Tammeõie tee 2, Tammeõie tee L1, Tammelaane haljak 2, Laanemetsa tee L1, Laanemetsa haljak 1, Laanemetsa haljak 2).

Rohelise kontuuriga alal kehtestatakse planeeringulahendus ja laiendatakse rohevõrgustikku ning musta kontuuriga alal lõpetatakse planeeringumenetlus ja jääb kehtima rohevõrgustiku teemaplaneering.

Loe lisaks:

Merje Muiso