Sel aastal panustame keskkonna heaollu

7. veebr 2020
keskkond

Autor: Toomas Luhse

AASTA 2020 on Viimsi vallas aasta, mil pöörame suuremat tähelepanu keskkonnateemadele ja seame pikemaajalised sihid, kuidas meie praegust elukeskkonda kaitsta/säilitada ja parandada tulevastele põlvedele.

Viimsi valla elanikud väärivad elamist kohas, kus on eeskujulik jäätmemajandus, hea õhukvaliteet ja puhas vesi ning aktiivne, kokkuhoidev kogukond. Peame igaüks keskkonna-aasta väljakutse omaks võtma tõelises teedrajavas vaimus, looma ideid kestvate muutuste edendamiseks.

Tahame suurendada inimeste lähedust loodusega ja teadlikust ümbritsevatest keskkonnaprobleemidest ning seejuures pakkuda erinevaid võimalusi osaleda positiivsete muutuste täideviimises. Soovime olla Eesti keskkonnasõbralikum/teadlikum vald ning eeskujuks teistele valdadele. Eesmärk on pärandada järgmistele põlvkondadele parem keskkond ja teha Viimsi vallast üks parimaid kohti riigis, kus elada, töötada ja areneda.

Selleks, et need eesmärgid ja soovid täituksid, on vaja muutust meie igaühe igapäevases käitumises. Viimsi vald saab pakkuda informatsiooni ja keskkonnasõbralikke alternatiive, kuid soov seda vastu võtta peab tulema inimesest endast. Muutus algab meist endist. Ka Viimsi vallavalitsus hakkab rakendama rohelise kontori põhimõtteid ning soovitab seda teha ka teistel Viimsi asutustel ja ettevõtetel.

Kui sul on soov ja tahe juba täna muuta maailma, siis jagame mõned mõtted, mida võiksid vaevata järgida.

Õhukvaliteedi parandamiseks:

  • on peamine mõistlike reisivalikute tegemine – jalgsi käimine, jalgrattasõit, sõidujagamine ning kui vähegi võimalik, ühistranspordi kasutamine; jalgsi või jalgrattaga reisimine on tavaliselt kiirem ja palju odavam (keskkonnasääst on tihti ka rahasääst!);
  • lülita auto või kaubik välja, kui see on peatatud või pargitud.

Rohelise keskkonna ja bioloogilise mitmekesisuse väärtustamine

Viimsi valla territooriumil on kaks riiklikku kaitseala ning lisaks on valla mandriosas kuus kohaliku tasandi kaitseala. Ligikaudu 44 protsenti Viimsi valla maismaast moodustab kaitseala, millest ligikaudu 29 protsenti on mandriosas. Suurem osa meie elanikkonnast elab viie minuti jalutuskäigu kaugusel rohelisest või sinisest keskkonnast.

  • Uuri välja, kus asub lähim roheala, ja külasta seda iga kuu. Looduses liikumine edendab tervist ja heaolu. Kasuta lähedal asuvaid vaba aja ja puhkamise võimalusi. Vaata ka kalender.viimsi.ee.
  • Ka sinu aed võib olla looduslähedane. Loo aias ruumi mesilastele, lindudele ja putukatele, pakkudes tolmendajatele õistaimi, lindudele linnumaja ja putukatele vana kännu. Kasvata ise puu- ja köögivilju.

Mida teha energia tarbimise vähendamiseks?

  • Vali rohelise energia tarnija.
  • Eelista oma kodus madala energiatarbega LED-lampe ja räägi sellest naabritega, kuidas säästad energiat.
  • Tarbetu energiatarbimise vähendamiseks järgi mõnda lihtsat nõuannet. Näiteks kustuta tuled tubades, mida parasjagu ei kasuta, ja eemalda ööseks pistikutest laadijad.
  • Kontrolli regulaarselt oma rehvirõhku. Õige rehvirõhu omamine pole mitte ainult turvalisem, kuid aitab vähendada kütusekulu.
  • Lülita termostaat alla – majapidamistemperatuuri vähendamine 1°C võrra vähendab heitkoguseid ja säästab raha.
  • Pesu pesemine temperatuuril 30°C võib säästa 40 protsenti rohkem elektrit kui temperatuuril 40°C pesemine. Pese alati masinatäis pesu.

Põhjavett tuleb hoida

Vesi on meie kodudes hädavajalik ja vähem vett tarbides teeme head nii rahakotile kui ka keskkonnale. Põhjavesi kui meie peamine joogiveeallikas ei ole ammendamatu ressurss, selle kasutamisel peame käituma keskkonnahoidlikult.

Mida saad juba täna teha?

  • Kasuta hambaid pestes targalt vett, näiteks keera harjates kraan kinni.
  • Ära raiska puhast joogivett muru kastmiseks. Lase oma majakatustel vihmavett koguda ja investeeri vihmavee kogumissüsteemi/veepotti.
  • Kasuta pesumasinat või nõudepesumasinat ainult täiskoormustega.

Jäätmemajanduse edendamiseks

Suur osa Viimsi valla elanike poolt äravisatavatest jäätmetest ei ole prügi, vaid väärtuslik materjal. Seetõttu on keskkonnasõbralik tegu kasutu materjal koguda liigiti. Eelkõige kehtib see pakendite kohta, mis moodustavad suure osa olmeprügist ning mida saab hõlpsasti veel kord kasutada.

Mida saad teha jäätme vähendamiseks keskkonnas?

  • Kasuta veepudelit – korduvkasutatava veepudeli kasutamine on lihtne viis plastjäätmete vähendamiseks.
  • Kasuta poes käimiseks korduskasutatavaid, näiteks riidest kotte.
  • Proovi korduvkasutatavat kohvimahutit/tassi – kasutades korduvkasutatavat kohvitassi, vähendad igapäevaseid jäätmeid.
  • Ära viska kõike prügikasti – proovi annetada, edasi anda, vahetada või müüa. Keegi teine ​​saab sinu jaoks kasutuid asju uuesti kasutada. Väga hästi kehtib see põhimõte riiete kohta, mis enda jaoks on võib-olla juba emotsionaalselt kulunud, kuid jätkuvalt kasutatavad.
  • Kogu materjale liigiti – kui viskad midagi ära, siis pane asi õigesse jäätmekasti. Eralda eelkõige bio-, pakendi-, paberi- ja olmejäätmed ning ohtlikud jäätmed.
  • Tarbi vähem. Osta ainult seda, mida vajad. Kui midagi vajad, mõtle esmalt, kas seda on ilmtingimata vaja osta – võib-olla saaks seda eset laenata või rentida. Kui siiski midagi osta, eelista kvaliteetset toodet.
  • Hangi kodukomposter oma köögivilja- ja aiajäätmete jaoks.
  • Räägi naabrile, kuidas sina oled eeskujulik jäätmete liigiti koguja. Jäätmete liigiti kogumine vähendab segaolmejäätmete kogust märgatavalt, mis on lisaks keskkonnateadlikule käitumisele ka kindlasti märgatav kokkuhoid sinu jäätmekäitluskuludes.

Jäätmete liigiti kogumisest räägivad ka järgnevad keskkonna-aasta teemalised ilmuvad artiklid. Seniks, mõtle globaalselt, tegutse lokaalselt!

Iga suurem muudatus hakkab just sinust endast.