Ekspert: Viimsi discgolfi pargi ökoloogilise taluvusvõime piir on saavutatud

11. okt 2023
Discgolf

Vallavalitsuse poolt tellitud eksperthinnang Mäealuse maastikukaitsealal asuvale discgolfi pargile annab üheselt mõista, et sealset looduskeskkonda tuleb täiendavate meetmetega kaitsma asuda.

Tänaseks on Mäealuse maastikukaitsealal Linnakumetsa kinnistul olnud kolm aastat avatud discgolfi park, mis on kogukonna poolt usinalt kasutust leidnud. Discgolf on viimastel aastatel aina enam populaarsust koguv spordiala, mis sobib erineva vanuse ja oskustasemega mängijatele. Suureks discgolfi harrastamise plussiks on see, et discgolf ei vaja palju ja kulukat varustust, sobib igas vanuses harrasta-jatele ning on suurepärane võimalus veeta aega vabas õhus ja liikuda looduses.

Selleks, et Linnakumetsa kinnistule discgolfi pargi rajamise ja kasutamisega seotud keskkonnamõjusid vähendada, kaasati juba 2018. aastal planeerimisprotsessi Maaülikooli dendroloogia ja metsaentomoloogia kaasprofessor Ivar Sibul. Ekspert selgitas välja discgolfi harrastajate tegevuse võimaliku mõju kinnistu keskkonnale, ennekõike puistule ja taimestikule. Lisaks koostas ekspert soovitused eraldi iga raja jaoks, kuidas lee-vendada tallamiskoormust pinnasele ja taimestikule ning kaitsta puid viskeketta poolt põhjustatavate vigastuste eest. Lisaks esitas ekspert soovitused, kuidas viia alal läbi metsamajanduslikke töid pargi rajamiseks. 

Discgolfi pargi rajamisel otsustati, et pärast raja valmimist ja kasutussevõtmist tehakse täiendav ekspertiis, et hinnata pargi kasutamise mõju loodusele ja selgitada välja, kas senised leevendusmeetmed on olnud piisavad. Sellel kevadel telliski vallavalitsus Ivar Sibulalt Viimsi discgolfi pargi keskkonnaseisundi eksperthinnangu ja kirjelduse keskkonnamõjude leevendusmeetmetest. 

Eksperthinnangu käigus fikseeriti pargis ja sellega piirnevatel aladel puittaimede kahjustused. Kahjustatud puid hinnati raja servast viie meetri laiusel ribal mõlemalt poolt rada ja vigastatud ning kaitset vajavad puud märgistati. Lisaks hinnati ka pargi kasutajate mõju taimkattele ja metsamullale. Eksperthinnang tuvastas pea kõikidel radadel ulatuslikud lendketta poolt tekitatud puittaimede mehaanilised vigastused. Kõikidel radadel esines liigtallamisest tulenev alustaimestiku kadu ning märjematel pinnastel ka mulla pindmise kihi lõhkumine. 

Keskkonnaosakonna juhataja Taavi Rebase sõnul näitab eksperthinnang, et raja kasutusel hoidmiseks on vaja leida lahendused, kuidas looduskeskkond ja harrastajate huvid oleksid vajalikus tasakaalus.
„Meie huvi on hoida discgolfi park inimestele jätkuvalt avatuna, aga võtta kasutusel meetmed, mis aitaksid kaitsta maastikukaitseala loodust ning ära hoida sealse looduskeskkonna edasise ulatusliku ja pöördumatu kahjustumise,“ ütles Taavi Rebane.

Ekspert soovitab pargi kõik rajad katta vähemalt 10 cm paksuse puiduhakke või kooremultšiga, mis kaitseks pinnast tihenemise ning erosiooni eest. Ühtlasi kaitseks see ka kasvavate puude juuri ja juba paljastunud juuri edasiste kahjustuste eest. Rajakoridori juba tallatud servaalad tuleks katta 5 cm paksuse puiduhakkega. Pinnase ja alustaimestiku kahjustumise vältimiseks soovitati liigniisketesse või märgadesse kohtadesse rajada laudteed. Radade vahel liikumist peaksid suunama senisest arusaadavamad viidad. Korvide ümbrusesse tuleks paigaldada multši vähemalt viie meetri raadiuses. Ka tiiala ees ja taga peaks olema mõne meetri pikkune hakkega tugevdatud riba. Tiiala taha tuleks planeerida istumiskohad, sest nendel aladel on kahjustused enamasti seotud järjekorras ootavate mängijatega.

Taavi Rebase sõnul proovib vallavalitsus leida nii spordiharrastajatele kui ka loodusele sobivaimat lahendust.
„Mõistame elanike seas kõrgelt hinnatud spordiala harrastajate soove ja seepärast töötamegi praegu selle nimel, et olukorra leevendamiseks ja edasiste kahjude vähendamiseks puude tüvesid rohkem kaitsta. Lisaks sellele ümbritseme kivikülvid ning rändrahnud puidust piiretega. Eraldi teema, millele peame lahenduse leidma, puudutab pargikülastuse intensiivsuse reguleerimist ja ülekasutamise ennetamist,“ selgitas Rebane.  

Vallavalitsus on lähinädalail kokku panemas tegevuskava, kuidas eksperthinnangus pakutud leevendus-meetmeid ellu viima hakatakse. Kolmapäeval, 10. oktoobril kaasatakse arutelusse volikogu liikumis- ja spordikomisjoni liikmed ning sealt saadud sisendi põhjal tehakse edasisi plaane. "Kui tegevuskava on paika pandud, antakse sellest discgolfi harrastajatele ja valla kogukonnale kindlasti teada," lubas keskkonnaosakonna juhataja Rebane.

Loe lisaks:
Eksperthinnang
LISA: Viimsi discgolfi pargi leevendusmeetmed graafiliselt

Heiko Leesment
avalike suhete osakond

Foto: Jane Saks