Harjumaa omavalitsused kohtuvad Viimsis

20. okt 2022
HOP 2022

Reedel, 21. oktoobril toimub Viimsi Artiumis Harjumaa II omavalitsuspäev, mis on pühendatud elukestvale huviharidusele.

Viimsi valla eestvedamisel Tallinna Ülikooli, Eesti Linnade ja Valdade Liidu, Harjumaa Omavalitsuste Liidu ja MTÜga POLIS koostöös teist korda toimuv Harjumaa omavalitsuspäev kannab sel korral pealkirja “Elukestev huviharidus ja -tegevus, toimekana teel.”

Omavalitsuspäeva raames teevad ettekandeid kohalike omavalitsuste, ministeeriumite ja eri haridusasutuste esindajad. Lisaks toimuvad huviharidusele ja huvitegevusele pühendatud töötoad ning paneeldiskussioon.

Viimsi vallavanem Illar Lemetti sõnul on huvihariduse teema Viimsi vallale südamelähedane.
„Oleme eri osapooled kokku kutsunud majja, mis on loodud meie valla huvihariduse edendamiseks. Kultuuri- ja hariduskeskus Viimsi Artium on koduks Viimis teaduskoolile, muusikakoolile ja kunstikoolile. See on hoone, kus saavad oma oskusi ja teadmisi arendada nii lapsed, väärikas eas inimesed kui ka kõik teised kogukonnaliikmed. Huvihariduse roll ja tähendus on märksa laiemad ning sügavamad, kui see võib esmapilgul tunduda. Usun, et tänase päeva jooksul saame parimaid praktikaid ja mõtteid vahetades sellest veelgi rohkem aimu,“ ütles Lemetti.

Päeva jooksul otsitakse vastuseid, kuidas huvitegevus ja -haridus haridusliigina mõjutavad inimest kogu elukaare vältel, seda nii isiksuse arengu, karjäärivaliku kui ka loovuse ning eneseväljenduse võimaldajana. Samuti tervise ja heaolu allikana. Päeva jooksul toimunud arutelude tulemusena võetakse vastu Harjumaa omavalitsuspäeva deklaratsioon, mis edastatakse riigikogule.

,,Tänavune omavalitsuspäeva deklaratsioon keskendub huviharidusele ja huvitegevusele ning sisaldab ka häid ettepanekuid riigile parema valdkonnapoliitika kujundamiseks. Eesti Linnade ja Valdade Liidus võtame selle deklaratsiooni parima osa kaasa riigieelarve läbirääkimisteks, et saaksime viia kohalike omavalitsuste väljakutsed ja ettepanekud ministeeriumite töölaudadele“, ütles Eesti Linnade ja Valdade Liidu asedirektor Jan Trei.

2021. aasta Harjumaa omavalitsuspäeva korraldas Rae vald ja selle teemaks oli „Täienduskoolitus ja tasemeõpe ning nutikas kohalik omavalitsus". 2023. aastal on korraldajaks Harku vald.

Ürituse ajakava

Üritus algab Viimsi Artiumis kell 10, kui avasõnad ütlevad riigihalduse minister Riina Solman, Viimsi vallavanem Illar Lemetti, Tallinna Ülikooli rektor Tõnu Viik, Veikko Luhalaid Eesti Linnade ja Valdade Liidust, Andrus Umboja Harjumaa Omavalitsuste Liidust ning Sulev Lääne MTÜ-st POLIS.

Ettekanded:
10:30    Illar Lemetti, Viimsi vallavanem
Viimsi valla kogemustest huvihariduse ja – tegevuse korraldamisel
10.45    Madis Sarik, Harjumaa Omavalitsuste Liidu juhatuse liige, Rae vallavanem
Harjumaa omavalitsuste vaade huvihariduse ja -tegevusele läbi elukaare
11.00    Tõnis Lukas, haridus- ja teadusminister
Huvihariduse ja – tegevuse suundumused ministeeriumi vaatevinklist
11.45    Kai Pata, Tallinna Ülikooli professor
Kuidas viia huviharidus ja -tegevus koosõppimise ja tegudeni kogukondades, külades, ühistutes    ja väikeettevõtetes?
12.00    Katrin Karu, Halliki Põlda ja Eve-Liis Roosmaa; Tallinna Ülikool
Õppida saab kõikjal. Kooliõppe ja huvihariduse lõimimise praktikad
12.15    Margit Düüna, Eesti Vabaharidusliidu juhatuse esimees, Kuressaare gümnaasiumi koolituskeskuse Osilia juhataja
Huvihariduse ja – tegevuse suundumused Vabaharidusliidu vaatevinklist