Jalgpalli sisehalli detailplaneeringut esitletakse avalikkusele

14. juuni 2023
Jalgpallihall

Viimsi vallavalitsus võttis 14. juuni istungil vastu korralduse, millega kavandatava jalgpalli sisehalli ning ümbritseva ala detailplaneering esitatakse avalikule väljapanekule. Avalik väljapanek toimub 17. kuni 31. juulini, väljapaneku järgnev avalik arutelu viiakse läbi 16. augustil Viimsi raamatukogu saalis.

Viimsi vallavalitsus võttis vastu Kannikese tee 1, Kannikese tee 1a, Kannikese tee 19 ja Kannikese tee katastriüksuste detailplaneeringu ja suunas avalikule väljapanekule. Alale luuakse võimalus ehitada kergejõustiku ja jalgpalli harrastajatele aastaringseid treeningvõimalusi pakkuv sisehall, millest on siiani suur puudus olnud. Jalgpallihalli kõrvale jääb maa-ala kogukonnaaia jaoks ning lisaks plaanitakse hoone ümbruses asuvale haljasalale rajada kergliiklusteed, rekratsioonitaristu ja välijõulinnak. Viimsi vallavanem Illar Lemetti sõnul on planeeritava spordihalli protsessis olnud oluline osa kogukonna kaasamisel

„Spordihalli rajamist on saatnud suur avalik huvi ja selliste suurte projektide puhul on alati arvamustes lahknevusi. Seekordne protsess väärib eraldi esile toomist seetõttu, et saime ka üle saja planeeringulahendust toetava seisukoha. See pole tavapärane ja annab meile aimu sellest, kuivõrd oluline on kogukonnale sportimisvõimaluste parandamine. Tänan kõiki, kes on arvamust avaldanud ja mul on hea meel, et liigume sihikindlalt Viimsi sportlaste treenimise tingimuste parandamise suunas,“ ütles vallavanem Lemetti.

Planeeringuga kaob valla avalikust ruumist tühermaa

2022. aastal tellitud jalgpallihalli võimaliku asukoha ruumilise analüüsi põhjal leiti, et valla tasakaalustatud arengu tagamiseks on parim asukoht hallile Viimsi alevikus, kus on vähem rekreatsioonivõimalusi kui Haabneeme alevikus. Valikut toetas võimalus korrastada alevikus asuv kasutuseta ala ja luua kvaliteetsem avalik ruum. 

Planeeringuala suurus on umbes 4,1 hektarit, mis täna on valdavas osas korrastamata tühermaa. Umbes pool planeeringualast on rohumaa. Kannikese tee 1 katastriüksusel on hinnanguliselt 7000 ruutmeetrit aiamaid, mis 1990ndate lõpust on isetekkelisena sinna rajatud ja mis plaanitakse ümber organiseerida kogukonnaaiaks. Aiamaade kasutajatel ja vallal on ühine soov luua toimiv lahendus kogukonnaaedade võrgustikule Viimsi vallas.

Detailplaneeringuga moodustatakse kaheksa krunti: üks laohoone maa krunt (TL) suurusega 1017 m2 (pos 1), kaks haljasala maa krunti (HP) suurusega 3703 m2 (pos 2) ja 4392 m2 (pos 6), üks kultuuri- ja spordiasutuste maa krunt spordihalli rajamiseks (ÜK) suurusega 17 260 m2 (pos 3), üks soojusenergia tootmise ja jaotamise ehitise maa krunt (OS) suurusega 2655 m2 (pos 4), üks vee tootmise ja jaotamise ehitise maa krunt (OV) suurusega 5383 m2 (pos 5) ning kaks tee- ja tänavamaa krunti (LT) suurusega 855 m2 (pos 7) ja 5455 m2 (pos 8).

Juurdepääsuks spordihallile ühendatakse Kannikese tee ja Nelgi tee põik nii sõidu- kui ka kergliiklusteega. Haljasmaa Kannikese teest elamute poole säilitatakse avaliku pargina, mis toimiks vajaliku puhvrina jalgpallihalli ja korterelamute vahel. Sinna rajatakse kergliiklustee tänase killustikkattega sõidutee asemele, lisaks on sinna võimalik rajada välijõulinnak. Halli juurde on plaanis rajada parkimiskohad 40 sõiduautole ja kahele bussile roheparklana. Lisaks luuakse parkimisvõimalused ka jalgratastele ja teistele kergliikuritele. Täiendavaks parkimisvõimaluseks halli külastajatele saab olema Vikerkaare tee 2 kinnistule plaanitava kool-lasteaia parkla 90le sõiduautautole. 

Dendroloogilisest uuringust lähtuvalt on alal 11 kõrge haljastusliku väärtusega puud, kolmandik aga keskmise haljastusliku väärtusega.  Alustaimestikus tuvastati alal kasvamas III kaitsekategooriasse kuuluv laialehine neiuvaip, mille kasvukoht säilitatakse Kannikese tee äärsel haljasalal. Invasiivse ja looduslikku tasakaalu ohustava võõrliigina tuvastati aga vooljas pargitatar, mis kuulub likvideerimisele. Alal läbi viidud reostusuuring leidis endise katlamaja territooriumilt vähesel määral naftasaadustega reostunud pinnast, mis tuleb eemaldada ehitustööde käigus.

Keskkonnamüratasemete hindamise peatüki planeeringus koostas Akukon Eesti OÜ, kelle eesmärk oli välja selgitada, kas detailplaneeringuala on sobilik spordirajatisele ja kas kavandatud tegevus võiks häirida lähedalasuvaid elamuid. Uuringu tulemusel leiti, et ala on sobiv spordihalli rajamiseks ning kavandatav autoliiklus ei põhjusta norme ületavat müra ja vahemaa müratundlike hoonetega on piisavalt suur. 

Detailplaneering vastab üldplaneeringule

Detailplaneering lähtub valla arengueesmärkidest ja sellega viiakse ellu üldplaneeringut. Viimsi valla arengukava kohaselt on üheks prioriteediks spordivõimaluste parandamiseks sisehalli rajamine. Detailplaneering vastab Viimsi valla mandriosa üldplaneeringukohasele maakasutuse juhtotstarbele, mis on üldkasutatavate hoonete maa, haljasmaa ning kergetööstuse maa. Viimsi valla mandriosa üldplaneering ei ole koostatud krundipõhiselt, mis tähendab, et maakasutuse juhtotstarbed ei kulge mööda kinnistute piire, vaid need näitavad piirkonnas lubatud ehitus- ja maakasutustingimusi. Detailplaneeringukohaste kruntide kasutamise sihtotstarbed on määratud vastavuses üldplaneeringu maakasutuse juhtotstarvetega. Detailplaneeringuga täpsustatakse kruntide suuruseid ja piire vastavalt üldkasutatava maa eesmärgile ja detailplaneeringu liigile ette nähtud ülesannetele.

Planeeritaval alal paikneb osaliselt üldplaneeringu teemaplaneeringu „Miljööväärtuslikud alad ja rohevõrgustik“  kohaselt reserveeritud haljastu nr 22, mis on väike tiigiga haljasala elamute vahel ning mille eesmärgiks on puhverala tagamine Roositiigi ümber. Haljastu asub kinnistutel Roositiigi ja Roosi haljak ning ulatub Kannikese tee, Kannikese tee 19, Kannikese tee 1 ja Tammeõue tee äärsetele katastriüksustele. 

Planeeringut on saatnud kõrgendatud avalik huvi

Möödunud aasta novembris teavitas Viimsi vallavalitsus ametlikes kanalites Kannikese tee 1, Kannikese tee 1a, Kannikese tee 19 ja Kannikese tee katastriüksuste detailplaneeringu algatamisest. 26. oktoobril 2022 vallavalitsuse poolt vastu võetud korraldus näeb ette sellele maa-alale jalgpalli ja kergejõustiku harrastajatele spordihalli kavandamise. Tänased treeningutingimused ei vasta sportlaste ootustele ja spordivaldkonna arengu seisukohalt on aastaringsete treeningtingimuste loomine väga oluline.

Tulenevalt kõrgendatud avalikust huvist ja asjaolust, et kavandatav spordihalli on suurema hoonestusmahuga, pidas vallavalitsus põhjendatuks koostada keskkonnamõju strateegilise hindamise eelhinnangu. Vallavalitsus pöördus oktoobris 2022 Keskkonnaameti ja Terviseameti poole seisukoha saamiseks KSH algatamata jätmise osas. 23. novembril 2022 saadetud vastuses leiab Keskkonnaamet, et kõiki asjaolusid arvestades ei kaasne planeeritava tegevusega olulist keskkonnamõju ja keskkonnamõjusid KSH raames hinnata ei ole eeldatavalt vaja. Küll aga palus Keskkonnaamet täpsustada KSH eelhinnangu ning KSH algatamata jätmise korralduse eelnõu õiguslikke aluseid ning pinnasereostust ja selle likvideerimist, insolatsiooni ehk päevavalgust, põhjavett ja veerežiimi ning puurkaevude kavandamist puudutavaid osi. Terviseamet ei esitanud oma 24. novembri 2022 kirjas samuti vastuväiteid KSH algatamata jätmise osas, kuid rõhutas eraldi vajadust detailplaneeringu koostamisel silmas pidada müra, vibratsiooni, ja radooniohtu puudutavaid õigusakte ja nendes sisalduvaid nõudeid. Lisaks palus Terviseamet valgustuse kavandamisel arvestada läheduses paiknevate elamualadega ning vältida nende ülemäärast valgustamist, nähes vajadusel ette leevendavad meetmed. Esitatud seisukohti arvestati nii eelhinnangu kui ka planeeringulahenduse koostamisel. 

Detailplaneeringu eskiislahenduse avalik väljapanek toimus 23. jaanuarist kuni 5. veebruarini 2023. Kokku esitas kogukond 107 kirjalikku arvamust. Eskiislahenduse avaliku väljapaneku tulemuste arutelu toimus Viimsi raamatukogus 9. veebruaril. Kohtumisel tõstatus kolm olulisemat teemat: detailplaneeringu vastavus üldplaneeringuga, asukohavaliku analüüs ja ruumiline sobivus ning kogukonnaliikmete kasutuses olevate aiamaade säilimine. Kõlama jäi ka kogukonna toetus rajatavale spordihallile, sest seda on spordialade harrastajatele päriselt vaja. 

Heiko Leesment
avalike suhete osakond