Kaasava eelarve suurus on uuest aastast 110 000 eurot

13. dets 2023
Sanglepiku madalseikluspark

Viimsi vallavolikogu määrusega muudeti valla kaasava eelarve korda, millega suurendati eelarvet 110 000 euroni, aga muutusid ka teised tingimused.

2021. aastal loodud korra muutmise vajaduse tingivad nii viimaste aastate kogemused kui ka kogukonna poolt antud tagasiside ja vajaduste muutumine. Olulisim muudatus saab olema see, et kaasava eelarve summa on uuel aastal 110 000 eurot, mis jaguneb alevike ja külade vahel. Ehk siis tulevikus eraldatakse alevike ideedele 50 000 ja külade ideedele 60 000 eurot. Piirkonnale eraldatav summa on ühtlasi ka maksimaalne ühele ideele eraldatav toetuse summa vastavas piirkonnas ehk külade piirkonda esitatava idee maksumus ei tohi ületada 60 000 eurot ning alevike piirkonda esitatava idee maksumus 50 000 eurot.

Vallavanem Illar Lemetti sõnul on selle muudatuse taga praktiline kogemus ja kogukonna ootused.
„Kaasav eelarve on viimsilaste seas populaarne ja kogukonnale oluline võimalus oma elukeskkonda parandada just nende lahendustega, mille järele puudust tuntakse. Seni läbiviidud kaasava eelarve kampaaniad on näidanud, et väga tihti on tegemist  piirkondlike projektidega. Soovitakse oma kodukohta rajada midagi, mis ennekõike tuleneb just selle piirkonna elanike soovidest ja vajadustest. See väärt idee ei pruugi aga saada piisavalt hääli, sest ei puuduta mujal elavaid inimesi. Teisalt ei pruugi näiteks Prangli saare elanikud midagi pakkudagi kaasavasse eelarvesse, sest nende võimalus vajalikke hääli kokku saada on kogukonna väiksuse tõttu keeruline. Selle muudatusega soovime, et ka väiksemad kohad ja lokaalsemad ideed saaksid paremad võimalused kaasavas eelarves,“ selgitas muudatuse sisu vallavanem Illar Lemetti.

Kui seni on kaasava eelarve ideid kogutud suvekuudel, siis uuest aastast saab see toimuma ajavahemikul 1. märtsist kuni 1. maini. Ideede kogumiseperiood saab olema senise kahe kuu asemel üks kuu. 

Vallavanema sõnul on suvine ideekorje näidanud, et inimesed on sellel hetkel juba puhkusemeeleoludes ja tegelevad teiste asjadega.
„Kuna ideekorje langes kokku aktiivse puhkusteperioodiga, siis loodetavasti loob ajaraamistiku muutus võimaluse, et saame veelgi rohkem inimesi kaasava eelarve protsessi panustama,“ ütles Illar Lemetti.

Hääletusel on igal viimsilasel võimalik hääletada kolme idee poolt ja seda sõltumata piirkonnast, kuhu idee on esitatud. Ideed reastatakse hääletuse tulemusel piirkonnapõhiselt vastavalt laekunud häältele ja eraldi arvestust peetakse alevike ning külade ideede osas.

Kaasavat eelarvet korraldatakse Viimsis alates 2020. aastast. 2023. aasta kaasava eelarve võitis idee, millega soovitakse paigaldada Karulaugu staadionile tribüün ja vahetusmeeskonna pink. Kokku oli hääletusel 11 ideed ja oma hääle andis kaasavas eelarves 746 inimest. 

Heiko Leesment
avalike suhete osakond