Kaks päeva möllanud torm põhjustas palju tööd

9. okt 2023

Reedel, 6. oktoobril saatis Päästeamet välja hoiatuse, et ees on ootamas üle-eestiline tugev lõuna- ja kagutuul, mis võib ulatuda 25 meetrini sekundis. 7. oktoobril ulatusidki tuuleiilid lausa kuni 30 meetrini sekundis. Seega tuli valmis olla nii elektrikatkestusteks kui ka murduvateks puudeks.

Vallavalitsuse ja lepingupartnerite meeskonnad olid väljas pea kogu tormiaja. Tööd tehti mitme brigaadiga, lisaks toimus logistika ja seire. Sügav kummardus neile, kes abiks olid!

Torm murdis ligi sadakond puud
Kokkuvõttes langes teedele 68 puud, mõisapargis on torm alla toonud pea 20 puud, teedel  ja haljakutel on ligikaudu paarsada ladvaoksa. Ka peale tormi laekub teateid juurde alla langenud puudest. Nüüd algab kõikjal järelkoristus ja äravedu. Mahukamad tööd ootavad ligi 100 kohas üle valla, täiendavalt on vaja koristada oksi ja risu, puhastada teekatteid. Hinnanguliselt kulub selleks ligi nädal. Palume kõigil sellega arvestada.

Torm tõi kaasa ka ligikaudu 8 tundi väldanud elektrikatkestuse, kus rikete kõrghetkel oli elektrita ca 1450 majapidamist. Ligikaudu 10 kohas langesid puud elektriliinidesse või tänavavalgustuskaablitele, vigastada sai 4 tänavavalgustusmasti. Puid kukkus mänguväljakutele, ümber kukkus liiklusmärke, stende, mõnes kohas on veel piirdeaiad kõnniteel.

Ohtlike puude langetus jätkub
Vallas on veel mitmes kohas tormikahjustusega puid või ohtlikuks muutunud (murdumisohuga) puid. Seega saabuval nädalal on kavas veel ligi kümmekond puud eri piirkondades maha saagida. Mõisapargi mänguväljaku kõrval asuv vana ja väärikas lehis muutus kahjuks samuti ohtlikuks ja tuleb nüüd alla võtta. Mitmes kohas üle valla võib veel kohata haljakutel arboriste, kelle eesmärk on ohtlikud puud langetada.

Vabatahtlikud ja tormimurru koristus
Kuna tormimurdu on rohkelt ja selle äravedu on töömahukas, siis on võimalik ka vabatahtlikuna heakorratöödele appi tulla. See ettepanek on tingitud elanike endi ettepanekust, kes pakkusid end appi. Vabatahtlikke kaasatakse põhimõttel, et tormimurru koristusjäägid jäävad töö eest vabatahtlikule. Nõuded on, et tormimururu asukohas peavad olema koristatud nii tüvi kui ka oksad, keelatud on kahjustada haljasala. Vabatahtlikuna panustamisel saada oma kontaktandmed kommunaal@viimsivv.ee ning seejärel valla ehitus- ja kommunaalosakond võtab ühendust eraldi või kaasab inimesed korraga ühistalgutele.

Alar Mik
abivallavanem