Koerte katk ohustab neljajalgseid

14. märts 2022
Koerte katk

Viimsi vallast on leitud koerte katku tunnustega rebaste korjuseid, mistõttu tuleks valla koeraomanikel olla ettevaatlik ja ennetavalt oma neljajalgsed sõbrad vaktsineerida.

Tallinna lähedastest valdadest on viimasel ajal leitud mitmeid koerte katku haigestunud rebaseid. Viimsi vallas on katku tunnustega hukkunud rebaseid leitud Kelvingu külast ja Laidoneri pargist. Tegemist on ohtliku viirushaigusega, mis ohustab igas eas koeri, kuid eriti kutsikaid. Haiguse ennetamiseks tuleks oma koera korrapäraselt vaktsineerida. Vaktsineeritud koeraga on metsas jalutamine ohutu. Oluline on märkida ka seda, et viirus ei levi inimestele.

Koerte katk levib õhu või toidu kaudu. Nakkusallikaks on haiged loomad, kes eritavad haigustekitajat juba peiteajal ja pärast haiguse läbipõdemist. Viirus eritub kehast ninanõre, pisarate, väljahingatava õhu, uriini ja roojaga. Viirus võib edasi kanduda ka saastunud esemete, riiete ja söödaga. Haiguse peiteaeg on 3–7 päeva või kauem. 

Koerte katk on levinud kogu maailmas ja Eesti veterinaar- ja toidulaboratooriumi andmetel nakatuvad sellesse paljud koerlased, kärplased ja pesukarulased. Haigust iseloomustab palavik, hingamisteede ja seedetrakti põletik, silma- ja kopsupõletik, nahalööve ning närvinähud. Esmased haigustunnused võivad avalduda 3-6 päeva pärast nakatumist kerge temperatuuri tõusuga, mis võib jääda märkamata, ning millega võivad kaasneda konjunktiviit ja nohu. Teised sümptomid, mis esinevad ägeda haiguse korral on köha, kõhulahtisus, oksendamine, isutus, veetustumine ja kõhnumine. Neuroloogilised sümptomid võivad areneda süsteemsest haigestumisest nädalaid või kuid hiljem ning kahjustused võivad olla pöördumatud.

Koerte katku nakatumise vältimiseks ja viiruse leviku tõrjumiseks:
•    vaktsineerige lemmikloom regulaarselt ohtlike nakkushaiguste vastu koerte katk, leptospiroos, parvoviirus ja koerte katk
•    vältige lemmikloomade kokkupuudet metsloomadega
•    kui leiate haigeid, kummaliselt käituvaid metsloomi, teavitage loomaarsti või kohalikku jahiorganisatsiooni või edastage teave keskkonnainfo telefonile 1247
•    haige metslooma viimine koju või ravile pole soovitatav, sest nii soodustatakse nakkuse levikut

Foto: Canva.com