Kuidas läheb Ukraina lastel Viimsi koolides? 

8. sept 2022
Suursaadik Viimsi koolis

Tänavuse õppeaasta alguses on Eestis umbes 7000 põhikooliealist Ukraina last. Sellest õppeaastast õpivad Ukraina lapsed Viimsi koolides Eesti riikliku õppekava järgi, mis on suur väljakutse nii lastele kui ka nende õpetajatele. Septembris alustas oma kooliteed Viimsi või Haabneeme koolis umbes 40 Ukraina last. 

Paljud Ukraina lapsed, kes on sõda näinud, kodust kaugel ja on nüüd võõrkeelses keskkonnas, vajavad hakkamasaamiseks lisatuge. Selle pakkumiseks vajab lisatuge ka meie valla koolide tubli personal. Soovime, et Ukraina lapsed tunneksid end meie koolides hästi ja turvaliselt ning realiseeriksid siin õppides oma potentsiaali maksimaalselt. Soovime ka, et meie kohalikud õpilased õpivad, arenevad ja on õnnelikud. Lisaks soovime veel, et meie õpetajad oleksid motiveeritud ja hoitud, mitte ülekoormatud.

Koostöös Viimsi ja Haabneeme koolijuhtide ning vallavanemaga mõtlesime välja, kuidas seda kõike saavutada. Leppisime kokku, et Ukraina õpilased liidetakse olemasolevate klassidega mistõttu on mõnda klassi vaja suurendada. See on seaduse järgi võimalik ja kooli hoolekogu pädevuses. Ukraina laste liitmine olemasolevate klassidega võimaldab meil korraldada koos Eesti lastega kunsti-, muusika- , tööõpetuse ja tehnoloogiatunde, kehalist kasvatust ning vene keelt. Suhtlus kohalike lastega aitab Ukraina lastel end meie vallas kodusemalt tunda ja ka meie kohalikele lastele annab suhtlus teisest riigist pärit lastega palju juurde.

Olukorra lahendamiseks otsime kahte õpetajat, kes õpetaks eesti keelt teise keelena ja aitaks Ukraina lastel võimalikult kiiresti omandada eesti keel. Lisaks otsime ukraina keelt valdavat loodusainete-, reaalainete ja sotsiaalainete õpetajat, kes aitaks Ukraina lastel õppida neid aineid, mida alguses ei ole puuduliku keeleoskuse tõttu võimalik õppida koos kohalike lastega. 

Kuna Viimsi ja Haabneeme koolimajad on niigi täis, otsustasime, et õpe hakkab toimuma meie uue kultuuri- ja hariduskeskuse Viimsi Artium ruumides. Viimsi kool korraldab I kooliastme õpet, Haabneeme kool korraldab II ja III kooliastme õpet. Õpetajate värbamisel on abiks vallavalitsuse personaliosakond. Ukraina laste õppega seotud kulud kannab osaliselt riik ja osaliselt Viimsi vald selleks eraldatud vahenditest. Selleks, et õpe toimiks hästi, otsivad koolid vajadusel lisaks õpetajatele ka õpetaja abisid ja tugiisikuid. 

Lahendus nõuab veel palju ühiseid pingutusi. Esimestel koolinädalatel õpivad Ukraina lapsed kõiki õppeaineid veel kohalike lastega koos. Mul on hea meel, et kohalikud lapsed on juba näidanud valmisolekut Ukraina lastega koos õppida ja neid ka vajadusel aidata. Loodan siinkohal ka meie lapsevanemate mõistvale suhtumisele. Näitame üheskoos, kui külalislahke Viimsi rahvas on. Kutsun üles hoidma laste õpetajaid, kelle õlgadele langeb Ukraina laste abistamise ja õpetamise lisakoormus nendel esimestel nädalatel. Ühtlasi kasutan võimalust ja tänan Haabneeme kooli direktorit Vivika Kupperit, Viimsi kooli direktorit Peeter Sipelgat ja vallavanem Illar Lemettit  kiire ning konstruktiivse koostöö eest.

Antoon van Rens
Viimsi vallavolikogu noorsoo- ja hariduskomisjoni esimees

Fotol Ukraina suursaadik koos Viimsi koolis õppivate Ukraina lastega aprillis 2022. (Foto: Heiko Leesment)