Marina Minerals OÜ loobus kohtule esitatud kaebusest

18. veebr 2022
Mets

17. augustil 2021. aastal teatas Keskkonnaamet, et on võtnud menetlusse Marina Minerals OÜ poolt esitatud kaks geoloogilise uuringu loa taotlust Viimsi valla territooriumil, küsides vallapoolset arvamust nimetatud taotlustele. Mõlema taotluse puhul taotleti uuringuluba Lubja külas asuvale riigimaa katastriüksusele Krillimäe tee 2//Viimsi metskond 79.

Viimsi uuringuruumi puhul taotleti 11,05 ha suurusel alal luba tarbevaru uuringuks liiva ja kruusa osas, mille käigus plaaniti rajada kuni 24 puurauku ja kuni 24 uuringukaeveõõnt, uurimissügavusega kuni 8 meetrit. Viimsi uuringuruum II puhul taotleti sama luba 9,14 ha suurusel alal, mille käigus plaaniti rajada kuni 15 puurauku ja kuni 15 uuringukaeveõõnt, uurimissügavusega kuni 8 meetrit.

Viimsi Vallavolikogu andis 12. oktoobril 2021 taotlustele seisukoha, millega ei nõustunud lubade väljastamisega kummaski uuringuruumis. Viimsi II uuringuruumi geoloogilise uuringu loa andmise osas nõustus taotleja loa andmisest keeldumisega ning 25. novembril 2021 tegi Keskkonnaamet ka vastavasisulise korralduse.

Viimsi uuringuruumi puhul Marina Minerals OÜ vallavolikogu seisukohtadega ei nõustunud ning esitas 6. novembril 2021 volikogu seisukoha peale vaide, taotledes seisukoha tühistamist ning uue seisukoha kujundamist, mis annaks kooskõlastuse Viimsi uuringuruumis geoloogilise uuringu loa väljastamiseks. Vaidemenetluse ettevalmistavas menetluses tagastas Viimsi Vallavolikogu esimees 15. novembril 2021 vaide, selgitades, et uuringuruumi geoloogilise uuringu loa taotlusele antud arvamuse kui menetlustoimingu haldusaktist eraldi vaidlustamine vaidemenetluses ei ole lubatud.

2021. detsembris pöördus Marina Minerals OÜ kaebusega Tallinna Halduskohtusse, taotledes Viimsi Vallavolikogu eespool viidatud seisukoha õigusvastasuse tuvastamist ning Viimsi Vallavolikogu kohustamist kahe kuu jooksul arvates kohtuotsuse jõustumisest uuesti kaaluma geoloogilise uuringu loa väljastamist Viimsi uuringuruumis.

Vastuses esitatud kaebusele jäi vald oma varasemate seisukohtade juurde, leides jätkuvalt, et võttes arvesse koosmõjus nii uuringuloa andmise kui kaevandamise majanduslikku, kultuurilist, sotsiaalset ja looduskeskkonnale avaldatavat mõju, ei ole Viimsi valla territooriumil ala, kus geoloogiliste uuringute või kaevandamisega ei kaasneks olulist negatiivset mõju.

Käesoleva aasta veebruaris teatas Marina Minerals OÜ, et loobub kohtule esitatud kaebusest, kuid kui kohaliku omavalitsuse arvamus ettepaneku osas kaugemas tulevikus peaks muutuma, siis on nad valmis teemat uuesti arutama. Marina Minerals OÜ märkis, et ei kavatse sama taotluse raames paluda geoloogiliseks uuringuks nõusolekut ka läbi Vabariigi Valitsuse.

Hetkeseisuga on ettevõte valda oma otsusest kirjalikult teavitanud, kuid ootame veel kohtust lõplikku menetlusdokumenti kaebuse tagasivõtmise ja kohtumenetluse lõpetamise kohta.

Foto: Canva.com