Meie kogemused õpetavad teisi omavalitsusi

30. sept 2022
Ettekanne seminaril

Septembrikuu jooksul korraldas Päästeamet neli regionaalset seminaripäeva „Kriisireguleerimise kunst“, kus oma parimat praktikat ja kogemusi jagas ka Viimsi vald.

Taoline kriisitemaatikale orienteeritud koolitusseminaride sari oli järjekorras juba kolmas. Päästeameti kriisivalmiduse nõuniku Terje Lillo sõnul toimus esimene koolitusseminar 2020. aasta sügisel, kus õpiti eriolukorra kogemustest. See päev on mõeldud kohalike omavalitsustes kriisivaldkonna eest vastutavatele ametnikele ja omavalitsuste kriisikomisjone toetavatele Päästeameti teenistujatele.

Seekordne seminaride sari keskendus julgeolekukriisile, mis tõstatab selgelt vajaduse rääkida elanikkonnakaitse alasest tegevusest. Terje Lillo sõnul on muutunud julgeolekuolukord Euroopas ja sõda Ukrainas näidanud selgelt, kui oluline on inimeste ja kohalike omavalitsuste kriisideks valmisolek ning elanikkonnakaitse roll riigikaitses. Sellele, millised on olulisemad tegevusliinid elanikkonnakaitses ja milline on omavalitsuste roll selles, kuidas peaks toimima elanike ohuteavitus, varjumine ning evakuatsioonikohtade loomine – need olid märksõnad seminaripäeva esimeses pooles. Päästeameti esindajad andsid ülevaate sellest, mis on tehtud ja teoksil ning kuivõrd oluline roll on kriisideks valmistumisel kohalikul omavalitsusel.

Päeva jooksul esinesid erinevate ettekannetega lisaks Viimsi vallale ja Päästeametile ka eksperdid Kaitseministeeriumist, Sotsiaalkindlustusametist ja PR Partner kommunikatsioonibüroost.

Kohalike omavalitsuste võimalustest kriisijuhtimisel rääkinud vallavanem Illar Lemetti sõnul on igasugune praktikate vahendamine väärtuslik ja oluline. „Kriisivalmidus ja elanikkonnakaitse on suured ning sügava mõjuga teemad. Need mõjutavad meie igapäevast turvatunnet, aga ka seda, kuidas me reaalselt keerulises olukorras hakkama saame. Mul on hea meel, et veebruaris alanud julgeolekukriisi kontekstis oleme vallas võtnud selle teema fookusesse ja teinud selle nimel tööd, et Viimsi vald oleks kriisideks paremini valmis. Loomulikult peab see töö olema järjepidev ja kindlasti hoiame elanikkonnakaitse teemat fookuses ka edaspidi,“ ütles Lemetti.

Terje Lillo sõnul ajendas Viimsi valla kogemusi teiste kohalike omavalitsuste koolitamisse kaasama senine hea koostöö. „Käesoleva aasta kevadel korraldas Päästeamet kõrgemad elanikkonnakaitse kursused, kus osales ka vallavanem Illar Lemetti. Ju siis kõnetasid kriisiteemad sedavõrd, et peale kursust võttis vallavanem meie meeskonnaga ühendust ja algas väga sisukas ning tore koostöö,“ ütles kriisivalmiduse nõunik Lillo, kelle sõnul Viimsi vallas väga lühikese aja jooksul tehtu on hea näide kriisvaldkonnale süsteemse tähelepanu osutamisest. „See on meie vaates väga positiivne ja võiks anda inspiratsiooni ka teistele omavalitsustele,“ selgitas Lillo Viimsi valla kaasamise tagamaid.

Vallavanem Illar Lemetti sõnul oli Viimsi kogemuses rääkimisel oluline kohalik kogukond ja ühine panus kriiside lahendamisel.

„Rääkisin koolitusel osalenutele sellest, kuidas me oleme viimaste kriisidega edukalt toime tulnud muuhulgas tänu kogukonna suurele panusele. Covid-19 alguses käivitasime koos eraettevõtetega elanike testimise ja nõustamise, hiljem käivitus lapsevanem Rainar Aamisepa tehtud ettepaneku alusel ja abil koolides koroonaviiruse tuvastamise pilootskriining. Ukraina sõjapõgenike vastuvõtmist ja varustamist kõige hädavajalikuga aitasid Viimsis korraldada paljud vabatahtlikud. Kõnelesin ka sellest, et heas koostöös Päästeametiga korraldasime sel aastal kolm elanikkonnakaitse alast koolitusseminari, kusjuures põhikorraldajateks ja esinejateks olid (lisaks teistele Päästeameti inimestele) viimsilased Marius Kupper, Jako Vernik ja Tuuli Räim. Lisaks andsin ülevaate meie tulevikuplaanidest ja sellest, kuidas me muudel eesmärkidel tehtud investeeringuid või arendusi saame kasutada elanikkonnakaitses. Nii on Viimsi Artiumi maja meie uueks evakuatsioonikohaks ja VAAL-keskkonda saame kasutada erinevate kaardikihtide – näiteks varjumiskohtade ülevaate – kättesaadavaks tegemiseks,“ lisas vallavanem.

Heiko Leesment
avalike suhete osakond