Muudatused valla uues jäätmehoolduseeskirjas

9. nov 2022
Sorteerimine

Seoses riigi jäätmeseaduse muudatustega olid ka kohaliku omavalitsuse üksused kohustatud enda jäätmehoolduseeskirju ajakohastama ning uute seadusemuudatustega kooskõlla viima. 

Viimsi valla uus jäätmehoolduseeskiri hakkab kehtima alates 1. jaanuarist 2023. Sellega saab lähemalt tutvuda  Viimsi valla kodulehel

Uue jäätmehoolduseeskirja kohaselt on jäätmevaldajal kohustus eraldi konteineritesse koguda (sõltuvalt korterite arvust) kolme erinevat liiki jäätmeid:

  • biolagunevate jäätmete mahuti kohustus on kinnistutel, millel on vähemalt kolm korterit. See tähendab, et väiksema korterite arvuga ühistutel või üksikelamutel on võimalus biolagunevate jäätmete liigiti kogumine enda kinnistul lahendada ka kompostimise teel, sellisel juhul eraldi biolagunevate jäätmete konteinerit vaja soetada ei ole;
  • pakendijäätmete mahuti kohustus on kinnistutel, millel on vähemalt viis korterit. Üksikelamu kinnistul ja vähema kui viie korteriga elamumaa sihtotstarbega kinnistul tuleb pakendijäätmed koguda liigiti, viia need jäätmejaama, anda üle õigust omavale jäätmekäitlejale või viia avalikku pakendipunkti;
  • paberi ja kartongi mahuti kohustus on kinnistutel, millel on vähemalt viis korterit.  Üksikelamutes ja vähema kui viie korteriga elamumaa sihtotstarbega kinnistul tuleb paberit ja kartongi koguda liigiti ning viia need jäätmejaama või anda üle õigust omavale jäätmekäitlejale (vedajale).

Sellest miks on vajalik ning kuidas biolagunevaid jäätmeid sorteerida saab täpsemalt lugeda valla selleteemalisest postitusest.

 

Pakendijäätmete sorteerimise ning selle vajalikkuse kohta on aegade jooksul tulnud palju vastukäivaid ja segadustekitavaid uudiseid ning juhiseid. Kas pakendijäätmete sorteerimine on üldse vajalik ning kuidas seda õigesti teha?

Kui pakend on kuiv, tootest tühi ning ei määri teisi pakendeid, on ta piisavalt puhas. Kui on kahtlus, et pakend võib teisi pakendeid siiski määrida, siis tuleks seda kergelt loputada, kuid see ei vaja põhjalikku pesu. Näiteks  keefiripakk tuleks läbi loputada, sest toote jäägid on tõenäoliselt pakendi seintel. Mahlapaki puhul piisab aga selle lihtsalt tühjendamisest.

Pakendite pesemisvajaduse põhjus on tegelikult lihtne, õigemini on neid kaks. Esiteks määrivad räpased pakendid ära ülejäänud, juba konteinerisse paigutatud puhtad pakendid. Teiseks on puhastel pakenditel kordades suurem võimalus saada taaskasutatud. Määrdunud pakendid lähevad üldjuhul põletamisele, kuid puhtaid saab kasutada toorainena uute asjade valmistamisel. Lihtsustatult – kui panna pakendikonteinterisse puhas ehk pestud pakend, võib see saada taaskasutuses uue elu, kui musta, läheb see põletamisse.

Kindlasti tasub lähtuda ka mõistlikkusest. Toome ühe lihtsa näite. Kohupiim on poes müügil peamiselt kahesugustes pakendites: kilepakendis nn kohupiimatuutuna ja plasttopsi pakendatuna. Kilepakendi pesemine oleks tõesti keeruline, aeganõudev ja palju vett kulutav, mistõttu on mõistlik panna see olmejäätmete sekka. Plasttopsi puhastamine on aga tunduvalt lihtsam – natuke vett sisse ja loputada. Üldjuhul ongi nii, et kui kilekottidesse on paigutatud rasvased toiduained (näiteks liha vaakumpakendis), siis nende puhastamisel polegi mõtet. Aga kui pakend on tugevamast plastikust, siis loputage läbi ja pange puhaste pakendite sekka.

Juhul, kui tooteümbrised ehk pakendid koosnevad mitmest erinevast materjalist, tuleks need eraldada. Näiteks plastikust kaanega metallkarbi puhul tuleks kaas karbist eraldada. Sellist tegevust ei jõuta ringmajanduse ettevõtete sorteerimisliinidel teha, sest seda tuleb teha käsitsi ning sorteerimisliini läbivad jäätmete mahud on suured. Samas tuleb jällegi lähtuda mõistlikkusest. Tetrapakendis olevate materjalide eraldamist elanikult ei oodata. Tetrapakend suunatakse spetsiaalsesse ringmajanduse jaama, kus materjalid eraldatakse spetsiaalse tehnoloogiaga. Teatud pakendid peavad läbima veel pakendidisaini etapi, et toetada ringmajanduse eesmärke aga see on tootja ülesanne. Papp-pakendid on mõistlik ruumisäästmise eesmärgil kokku voltida või väiksemateks tükkideks rebida.

Pakendatud tooteid ostes maksab tarbija nende käitlustasu. Sellest tulenevalt on tarbijal õigus tasuta pakendite äraveole. Paljudele eramajadele on kättesaadav tasuta pakendikoti teenus ning kortermajadele tasuta pakendite äravedu. Tasuline on vaid konteineri rent.

Kui teil puudub veel biolagunevate ja/ või paberi ja kartongi jäätmete kogumiseks kinnistul nõutav mahuti, siis palume pöörduda Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskus AS-i klienditeeninduse poole, kes teie vajadustest ja soovidest lähtuvalt leiab parima lahenduse ja teeb lepingusse vajalikud muudatused. Klienditeenindusega saate ühendust võtta kas e-posti teel  info@tallinnavedu.ee või telefonil (+372) 609 6410; (+372) 609 6530. 

Teenuste hinnakirjaga saab  lähemalt tutvuda siit.

 

Pakendijäätmete mahutit või eramajade puhul pakendikoti teenust saate tellida pöördudes taaskasutusorganisatsioonide poole:

OÜ Eesti Pakendiringlus (EPR)
Telefon: 633 9240
E-post: info@pakendiringlus.ee

MTÜ Eesti Taaskasutusorganisatsioon (ETO)
Telefon: 640 3240
E-post: eto@eto.ee

Tootjavastutusorganisastioon OÜ (TVO)
Telefon: 681 1480
E-post: info@tvo.ee

Rohkem infot pakendijäätmete sorteerimise, avalike konteinerite asukoha ja mahutite ning pakendikoti teenuse tellimise kohta leiate Viimsi valla kodulehelt.  

 

Aet Põld
keskkonna vanemspetsialist