Muuga ja Maardu piirkonna õhukvaliteet on paranenud

16. sept 2022
Muuga kaardil

Viimase kahe aasta jooksul mõõtis ja analüüsis Eesti keskkonnauuringute keskus õhukvaliteeti Muuga-Maardu piirkonnas, et selgitada välja lõhnahäiringute põhjused ja paika panna jätkutegevused probleemi leevendamiseks. Uuringu lõpparuanne annab põhjust ka rõõmustamiseks, sest õhukvaliteet on paranenud.

Käesoleva uuringu raames mõõdeti reaalseid emissoone ettevõtete tavarežiimis, lõhnahäiringu esinemist rastermeetodil, e-ninade süsteemi tugevusi ja nõrkusi. Eraldi tähelepanu pöörati 2014. aastal kirjeldatud lõhnaaine vähendamise tegevuskava tulemuslikkusele. Muuga külas asuvad ettevõtted on andnud tubli panuse õhukvaliteedi tõusu: loodud on gaaside kogumise ja töötlemise süsteeme ning naftamahutite täimisel kasutatakse aurude tagastussüsteemi. Paranemisest annab märku ka kaebuste arvu vähenemine Randvere külast, mis asub Muuga sadama mõjualas.

Viimsi vallavalitsuse keskkonnaosakonna vanemspetsialist Toomas Luhse sõnul on tegemist väga tänuväärt uuringuga. “Läbiviidud mõõtmised, tehtud analüüsid ja planeeritavad tegevused lõhnaainete esinemise vähendamiseks aitavad kindlasti kaasa parema elukeskkonna loomisele Viimsi vallas. Selleks, et Keskkonnaamet saaks õhukvaliteedi muutustel jätkuvalt silma peal hoida, palume lõhnahäiretest alati teatada riigiinfo telefonil 1247. Mida täpsemini, seda parem, ” lisab Luhse. 

Muuga-Maardu piirkonna näol on tegemist ettevõtluse poolest aktiivse ja tegevusvaldkondade poolest eriilmelise piirkonnaga. Lisaks suurtele naftasaaduste ja kemikaalide hoiustamise ning transpordiga tegelevatele ettevõtetele on metalli-, plasti- ja ehitusmaterjale tootvaid ettevõtteid, kelle tegevusest eraldub lõhnavaid saasteaineid erinevate kemikaalide ja viimistlusvahendite kasutamise tõttu. Sellest johtuvalt laekub piirkonnast aasta aasta järel nii kohalikule omavalitsusele kui ka keskkonnaametile õhukvaliteediga seotud kaebuseid. 2021. aastal moodustasid  Muuga-Maardu olevate piirkonnast Keskkonnaametile esitatud kaebused ligi poole kogu Harjumaal esitatud välisõhu- ja lõhnakaebuste mahust. Vajadus täiendava uuringu teostamiseks oli selgelt olemas.  

Keskkonnaamet plaanib tutvustada uuringu tulemusi ja edasisi tegevusi ka kohalikele omavalitsustele. Muuga-Maardu välisõhu kvaliteedi ja lõhnahäiringu uuringu lõpparuandega on võimalik tutvuda Keskkonnaameti kodulehel.

Kristi Berggren
avalike suhete osakond

Allikas: Keskkonnaamet