Muuga sadamas soovitakse laiendada väheohtlike väetiste ladustamist

15. veebr 2023
Muuga väetise ladu

Vallavalitsus andis 15. veebruari istungil nõusoleku Koorma tn 2 ja Virna tn 1 kinnistutel madala ammooniumi sisaldusega väetiste hoiustamiseks. 

29. detsembril pöördus Viimsi vallavalitsuse poole PK Terminal OÜ, kes soovib Muuga külas Koorma tn 2 ja Virna tn 1 kinnistutel olemasolevates laohoonetes ladustada pakendatud väetist. Ettevõte tegeleb Muuga sadamal asuvas laos ka täna väheohtliku madala ammooniumi sisaldusega väetiste hoiustamisega. Ettevõtte sõnul ei piisa neile oma tegevuses ühest olemasolevast laohoonest Virna tn 3, et mahutada tipphooajal Eesti põllumajanduse tarbeks vajaminevat väetist. Sellest tulenevalt on tekkinud ettevõttel soov saada luba ladustada ka kahes teises laohoones põllumajanduses vajalikku väetist.

PK Terminal OÜ-l on kehtiv käitamisluba, mille alusel võivad nad Virna tn 3 kinnistul ladustada kokku kuni 12 000 tonni väetist. Seda nii puistes kui ka pakitud kujul. Ladustatud väetisest kuni 5000 tonni võib olla madala (maksimaalselt 27%) ammooniumnitraadi põhise lämmastiku sisaldusega väetis. Lisaks väetiste ladustamisele tegeleb PK Terminal OÜ Virna tn 3 kinnistul asuvas laohoones väetiste pakendamisega 600 kilogrammistesse big-bag kottidesse.

Viimsi vallavalitsuse keskkonnaosakonna juhataja Taavi Rebase sõnul on nad peale pöördumist esitanud ettevõttele täpsustavaid küsimusi nende tänase tegevuse ja edasiste plaanide osas. Lisaks külastasid vallavalitsuse esindajad 6. veebruaril Muuga sadamas asuvaid ladusid, et tutvuda nende seisukorra, sealsete ladustamistingimuste ja kasutatavate ohutusmeetmetega.

„Täna ettevõtte kasutuses oleva Virna tn 3 asuva käitise ohuala on 400 meetrit ja selle sisse ei jää ühtegi elukondlikku hoonet. Väetis, mida nad seal käitlevad on väheohtlik ehk siis selle ammooniumi sisaldus võib olla maksimaalselt 27%. Kahes laohoones, mida ettevõte plaanib kasutusele võtta, on plaan ladustada vaid pakendatud väetist, mis on ohutum,“ selgitas Rebane. 

Keskkonnaosakonna juhataja sõnul tehakse järgmise sammuna Koorma tn 2 ja Virna tn 1 kinnistutele riskianalüüsid, mis määravad muuhulgas ohuala suurused ladude ümber. Reaalsete ohtude hindamisega tegelevad edasi Päästeamet ning Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet. „Arvestades seda, et need laod jäävad elamualadest praegu kasutatavast kaugemale ja ei kujuta esialgsel hinnangul lähedal asuvatele inimestele lisaohtu,“ selgitas Rebane.

Ladustatav väetis ei ole sama ohtlik kui sanktsioonide tõttu sadamasse jäänud väetis

Möödunud aastal puhkenud Ukraina sõja ja järgnenud sanktsioonide järel oli Muuga sadamas kinni mitu mahutit ohtliku ammooniuminitraadiga, mis tekitasid kohalikus kogukonnas muret. 

„Tegemist on täiesti erineva ohuklassiga väetistega ja siin kindlasti ei ole muretsemiseks põhjust. Usun, et meie ametkonnad teevad riskide hindamisel head tööd ja kindlasti ei lubata seal teha midagi, mis ohustab elanikkonda,“ selgitas keskkonnaosakonna juhataja Taavi Rebane.

Muuga sadamas ladustatud ohtlike väetiste äraviimisest anti teada selle aasta alguses.

Heiko Leesment
avalike suhete osakond