Naissaarel esitleti patarei 10A tulevikku

20. juuni 2022
Fotod: Jane Saks

Reedel, 17. juunil toimus muuseumi Nargen Nord esitlus, kus osalesid Naissaare saarevanem, saare elanikud, Viimsi vallavalituse ja Eesti Meremuuseumi esindajad. Teised huvilised, kes patarei 10A tänast välist olukorda oma silmaga näha soovivad, saavad seda enne ehitustööde algust veel teha.

Naissaarel asuv patarei number 10A on osa Peeter Suure rajatud merekaitse vööndist, mis saab mõne aasta pärast, nii seest kui ka väljast, täiesti uue ilme. Nimelt on Eesti Meremuuseum võtnud enda järgmiseks ambitsioonikaks projektiks 10A patarei kompleksi restaureerimise. Uutmoodi muuseumi plaanitakse rajada interaktiivne ekspositsioon kuhu külalisi hakkab sadamast kohale sõidutama rong.

Nargen Nord

Naissaare saarevanema Toomas Luhaääre sõnul on Naissaar avastamata pärl ning sealsed militaarpärandid unustuste hõlma jäänud. „Parimad ideed tulevad ikka purjetades,” rääkis ta projekti Nargen Nord idee tekkest. Saarevanem hindab kõrgelt, et projekti planeerimise juures kaasati ka saare elanikke. „Meremuuseum näeb suuremat pilti, mis on oluline ka saare arengule,“ lisas ta.

Foto: Jane Saks

Patarei 10A on vaid väikene killuke kogu Naissaare militaarpärandist, tõdes Eesti Meremuuseumi juht Urmas Dresen. Kuna see jäi omal ajal õhku laskmata, on patarei taastamine mõnevõrra kergem, kuigi väljakutseid projekti juures jagub. „Naissaarel on haruldane ning erakordne loodus. Igat asja, mis me siin teeme tuleb vaadata läbi looduskaitse prillide,” sõnas Dresen.

Eesti Meremuuseumi juht Urmas Dresen.

Nargen Nordi ettevalmistustööd suudab Eesti Meremuuseum ise finantseerida. Kui kõik sujub plaanitult, hakatakse ehitustöödega pihta aastal 2024 ja valmis loodetakse muuseum saada aastal 2026. „Käesoleva aasta suve lõpuks peaks valmis olema raudtee põhiprojekt,” täpsustas Dresen. Kogu projekti maksumus jääb eeldatavasti 12-15 miljoni vahele. „Ühte kindlat kohta, kust raha tuleb, ei ole. Kuid meil on hea ja tugev tiim, oleme optimistlikud ning elame päev korraga,” jäi Dresen positiivseks.

Rannarahva muuseumi juhataja Janek Šafranovski sõnul on tegemist väga hea projektida. „Me hoiame selle õnnestumiseks Eesti Meremuuseumile pöialt ning proovime nendega igati koostööd teha,” ütles ta.

Fotol (vasakult) Naissaare saarevanem Toomas Luhaäär, Rannarahva muuseumi juht Janek Šafranovski ja Eesti Meremuuseumi juht Urmas Dresen. Fotod: Jane Saks

Jane Saks
avalike suhete osakond