Piirkonnapolitseinik Maria Bulak: Viimsis oli 2022. aasta varasemast turvalisem

23. veebr 2023
Maria Bulak

Viimsi vallas registreeritud kuritegude arv langes möödunud aastal 15%. Vähenenud on registreeritud liikluskuriteod, jalgrattavargused kui ka vargused sõidukitest ja eluruumidest.

Kokku registreeris politsei Viimsi vallas eelmisel aastal 212 kuriteoteadet. Kiiremate ja tõsisemate politseile tehtud väljakutsete arv langes võrreldes eelneva aastaga 8%. Tõusnud on kahjuks kelmused ja internetis toime pandud kuriteod, mis ohustavad kõiki ühiskonnagruppe. Nende süütegude viimsilastest ohvrid said kahju kokku ligi 800 000 eurot. Tõus on olnud hüppeline, sest veel 2018. aastal oli vastav summa 122 000 eurot. Langenud on samuti väärtegude arv: oluliselt on vähem varguseid kauplustest ning erinevat rikkumisi ja lõhkumisi.

Positiivne on see, et kuritegude tagajärjel hukkunuid või raskeid tervisekahjustusi saanud inimesi möödunud aastal ei olnud. Vägivallakuritegudest paistavad silma kahjuks juhtumid, kus kannatanuteks on alaealised. Eriti negatiivne on see, et lapsi jätkuvalt karistatakse füüsilise vägivallaga. Näiteks registreeriti kaks juhtumit, kus lapsevanem lõi last rihmaga. Viimati registreeriti taoline juhtum neli aastat tagasi. 

Lähisuhtevägivalla juhtumid on küll langenud, kuid pigem infoteadete arvelt. Siiski on nende teadete hulk märkimisväärselt suur (144). Märgatav tõus on kahjuks lastega seotud lähisuhtevägivalla kuriteoteadetes. Neid juhtumeid oli lausa 60% võrra rohkem 2021. aastast. Positiivne on see, et eelmisel aastal ei registreeritud ühtegi rasket lähisuhtevägivalla kuritegu. Samas anti teada kolmest juhtumist, kus tüli käigus kasutati nuga. Julgustan kõiki märkama lähisuhtevägivalda, sest sellest teavitamata jätmisega süvendame me vägivalla probleemi. Varane märkamine ja sekkumine hoiab ära rasked tervisekahjustused ning surmaga lõppevad juhtumid.

Liiklusõnnetustes viga saanud inimeste arv on vallas jätkuvalt suur. Kokku sai möödunud aastal vigastada 17 inimest. Eriti palju juhtus õnnetusi jalgratturite, jalakäijate ja tõukeratturitega. Palun kõigil pöörata tähelepanu turvavarustuse kasutamisele ja valida ka kergliikuritega sõites kiirus, mis on ohutu endale ja kaasliiklejatele. Joobes juhte tabati võrreldes eelmise aastaga lausa 30% rohkem, tõusis ka nende süül varalise kahjuga liiklusõnnetuste arv. Helistage alati hädaabinumbrile 112, kui märkate võimalikku joobes juhti, sest nii võite päästa kellegi elu. Ka piirkiirusest kinnipidamine on Viimsis liigelnutele probleem. Kiiruse ületamist toimub kahjuks siiani lubamatult palju ja möödunud aastal tabati 208 piirangut rikkunud juhti.
Viimsis rakendatakse taastava õiguse põhimõtteid 

Alates eelmise aasta aprillist toimusid Viimsi vallas projekti „Taastava õiguse põhimõtetel toimiv kogukond“ seotud tegevused. Projekti raames toimus aktiivsetele kogukonna liikmetele avaseminar, kus räägiti lähemalt taastavast õigusest. Lisaks toimusid konfliktivahendajate ja taastava ringi koolitused. Järgnevad koolitused on suunatud haridustöötajatele, et just alaealiste süütegude lahendamisel kasutataks taastava õiguse põhimõtteid ning mittekaristuslikke meetmeid. 

Projekt on rahastatud Euroopa Majanduspiirkonna ja Norra finantsmehhanismide 2014-2021 programmist „Kohalik areng ja vaesuse vähendamine“. Projekt lõppeb ametlikult 31.03.2023, kuid juba praegu saab välja tuua, et projekti jooksul omandatud teadmisi ja oskusi rakendatakse Viimsis edasi. Selleks, et edasi liikuda taastava õiguse mõtteviisi edendamisega jätkatakse koolituste korraldamistega. 

 

Maria Bulak
piirkonnapolitseinik

image-20230223112025-1