Sügiseste haljastusjäätmete koht ei ole metsa all

12. okt 2022
Sügislehed

Sügise saabumisega on aeg korrastada oma koduaed ning valmistada see ette lähenevaks talveks. 

Korrastustööde käigus tekib suur hulk riisutud lehti, oksi, puudelt maha kukkunud õunu ja teisi aiasaadusi. Pahatihti kiputakse neid jäätmeid viima mõnele lähedal asuvale hoonestamata kinnistule, valla avalikule maale või metsa alla. Selline tegevus ei ole mitte ainult jäätmeseaduse rikkumine (karistatav jäätmeseadus § 120 alusel) vaid toob kaasa ka erinevate võõrliikide leviku. 

Näiteks võib metsa alla, kraavipervele või mõnele ebaseaduslikule ladestuskohtale mädanenud õunte viimine kaasa tuua halvad tagajärjed. Nimelt on jäätmete näol tegemist ideaalse toidu-ja paljunemispaigaga invasiivsele Hispaania teeteole, kes on paraku saanud juba tuttavaks aiakahjuriks ka meie vallas.

Riisutud lehed, peenrast rohitud umbrohi, kokku kogutud õunad ja teised aiasaadused saab komposteerida nõuetekohaselt enda kinnistul. Nii muutuvad need väärtuslikuks ressursiks, mida iga aed vajab.  Nagu ka eelmisel aastal ei plaani Viimsi vald teostada erakinnistutelt tasuta lehekottide vedu. Vald on seeläbi keskkonnasõbralik ning innustab igat aiaomanikku enda kinnistul komposteerima või jätma vähem kasutatavates aiaosades lehevaip hoopis maapinnale. 

Sellest kuidas puulehti komposteerida saab täpsemalt lugeda valla selleteemalisest postitusest https://viimsivald.ee/uudised/puulehed-sobivad-kompostimiseks. Maapinnale jäetud lehed kõdunevad aja jooksul ise ja jõuavad taimedele vajalike ainetena mulda tagasi. Samuti on maha jäetud lehevaip elu- ja talvitumispaigaks tolmeldajatele ja väikeorganismidele.

Kui aga enda kinnistul puudub kompostimise võimalus, pakub Viimsi valla korraldatud jäätmeveo teenuse osutaja Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskus AS erinevaid biolagunevate aia ja haljastusjäätmete äraveo teenuseid. 

Võimalik on paigaldada erineva suurusega biolaguneva jäätme konteinereid, kuhu võib lisaks toidujäätmetele lisada ka muru, kuid mille juures ei tohi aiajäätmed olla põhiline jäätmeliik konteineris. Samuti on võimalik eraldi tellida aia- või pargijäätmete koti äravedu. Erinevate lisateenustega ning nende hindadega saab lähemalt tutvuda valla kodulehelt leitavast Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskus AS-i hinnakirjast.

Vallas on ka kaks jäätmejaama, mis võtavad biolagunevaid aia- ja haljastusjäätmeid elanikelt vastu teatud mahus tasuta. Vanapere jäätmejaamas võetakse ühelt elanikult tasuta vastu kuni 1 m3 biolagunevaid aia- ja haljastusjäätmeid päevas. Pärnamäe jäätmejaamas on tasuta võetavaks koguseks elaniku kohta kuni 0,6 m3 päevas. Jäätmejaamade täpsema hinnakirja ning lahtiolekuaegadega saab lähemalt tutvuda valla kodulehel.

Et erinevad invasiivsed võõrliigid ei pääseks kahjustama meie loomuliku looduse mitmekesisust, on tähtis käidelda enda aias üle jäävad viljad ja taimejäänused õigesti. Selleks vii need kas jäätmejaama, anna üle jäätmevedajale või komposti nõuetekohaselt enda kinnistul.

 

Aet Põld
keskkonna vanemspetsialist