Suur osa valla teevalgustusest asendatakse leedvalgustitega

23. märts 2023
Leed

Viimsi vald asendab pooled vanadest, peamiselt kõrgsurve naatriumlambiga teevalgustitest säästlike leedvalgustite vastu.

Valla teedel ja avalikus ruumis on 2023. aasta alguse seisuga 6584 tänavavalgustuspunkti. Olemasolevatest valgustitest moodustavad leedvalgustid 4145 punkti (63% valgustite arvust), kõrgsurve naatrium- ja metallhalogeniidvalgusteid on 2347 punkti ning elavhõbedal baseeruvaid valgusteid on 92 punkti. Kogu Viimsi valla teevalgustuse võrgust on tänaseni ligi 35% vanemat tüüpi ja suure energiatarbimisega valgustid.

Arvestades elektrihindade tõusu ja asjaolu, et naatriumvalgustid tarbivad oluliselt enam elektrit, on otstarbekas kogu tänavavalgustuse üleviimine energiasäästlikele leedlahendustele. Seni on leedvalgusteid edukalt vahetatud läbi kolme LED projekti, uue hankega kavandatavat valgustite vahetust võib oma mastaapsuse poolest nimetada LED IV projektiks.

“Seoses kiirelt kasvanud elektriarvetega, kus ühes kuus olid kulud lausa üle 70 000 euro, muutus meie jaoks üha enam aktuaalsemaks üleminek energiasäästlikele valguslahendustele,“ tõi abivallavanem Alar Mik välja. Talvel tehtud tasuvusanalüüsid näitasid, et leedvalgustite vahetusse tehtav investeering tasub end juba 3-4 aastaga ära – vallavalitsus otsustas selle põhjal kiirendada leedvalgustusele üleminekut kogu vallas, selgitas Mik.

Valla eelarves on vahendid, et vahetada välja hinnanguliselt 1200 naatriumvalgustit energiatõhusate leedvalgustite vastu. LED IV projekti tööde läbiviimiseks korraldatakse rahvusvaheline riigihange, mille eeldatav kogumaksumus on 400 000 eurot. Hange viiakse läbi enampakkumise põhimõttel – edukaks osutub ettevõte, kes pakub rohkem valgustuspunkte eelarves oleva summa eest. Tööd on planeeritud teha Haabneeme ja Viimsi alevikes ning Äigrumäe, Laiaküla, Leppneeme, Lubja, Pärnamäe ja Randvere külades.

“Ligikaudu 1200 vanemat tüüpi valgusti asendamine leedvalgustiga on märgiline samm kliimaneutraalsema ja energiatõhusama Viimsi valla poole. Valgustite vahetusega peaks leedvalgustuse osakaal ületama 80% piiri. Kui ka järgnevatel perioodidel õnnestub samas mahus valgustite asendamist kavandada, on Viimsi vald juba mõne aasta pärast kohalike omavalitsuste seas 100% leedvalgustite kasutamises esirinnas,“ selgitas abivallavanem Mik.

LED IV projekti valgustite vahetustööd on kavas lõpetada 2023. aasta hilissügiseks.

Margus Sööt
taristu vanemspetsialist