Teemaal asuvad ohtlikud kivid tuleb eemaldada

25. juuli 2023
Teeäärsed kivid

13. augustil asub vallavalitsus teisaldama teede äärde paigaldatud kive, mis ohustavad liiklejaid, teehooldustehnikat ja on kaasa toonud raskeid õnnetusi.

Valla transpordimaadelt ohtlike kivide eemaldamine algas juba möödunud aastal ja siis viidi tööd läbi Rohuneeme külas, kust teisaldati mitu koormat teede äärde paigaldatud kive ja muid esemeid. Aastate jooksul on kividele pihta sõites vigastatud nii sõidukeid kui ka teehooldustehnikat. Kulud nende vigastuste hüvitamiseks on jäänud valla kanda, kelle maal paigaldatud kivid asuvad. Mitmed juhtumid on olnud lastega liiklusõnnetused, kus kivi otsa on kukutud tee servas kõndides või jalgrattaga kivi otsa sõidetud. Teemaa ohutuse eest vastutab teemaa omanik, kes peab looma ohutud tingimused. Antud juhul on selleks vallavalitsus.

Sellel aastal on ohtlike kivide teisaldamine plaanis Kelvingi külas ja järgmisel aastal laienetakse ka teistesse küladesse. Vallavalitsuse järelevalveosakonna juhataja Karin Mägi sõnul on kivide teisaldamise osas plaanis kogu vallas tekitada sarnased põhimõtted.

„Meie esmane eesmärk on see, et kogukonnas oleks tagatud ohutus ja teehooldust saaks teha takistusteta. Selleks, et emotsionaalse väärtusega kivid või muud objektid ei satuks teisaldatavate hulka, soovitame me enne 13. augustit need ise teisaldada,“ ütles Mägi.

Alates 13. augustist alustab vallavalitsus koos koostööpartneriga kivide ja teiste objektide teisaldamist.

Teekaitsevöönd peab olema takistustest vaba

Vallavalitsuse üks seaduslikest põhiülesannetest on korraldada teehoiutöid, tagada teedel liiklusohutus ja paigaldada liikluskorraldusvahendeid. Selle eesmärk on tagada võimalikult kvaliteetne ja ohutu teede kasutamine kõigile. Teede jaoks on ette nähtud eraldi transpordimaa sihtotstarbega kinnistud, mis on mõeldud teetarindite, teeosade ja tee-elementide paigaldamiseks ning tee korrashoiuks.

Ebaseaduslikud kivid, peenrad, liivakoormad, lauavirnad ja kõik muu, mis takistab teehooldust või ohutut liikumist, ei ole lubatud.

„Sellel maal on konkreetne sihtotstarve ja sellel maal on ka omanik, kelleks on antud juhul vald. Kahjuks ei ole aastate jooksul sellele probleemile piisavalt tähelepanu pööratud ja seepärast võib see tulla ka kellelegi ootamatult, aga siinkohal loodame inimeste mõistlikule suhtumisele,“ selgitas Karin Mägi.

Karin Mägi sõnul on teede äärde paigaldatud kivide otsas lõhutud elanike endi sõidukeid kui ka teehooldustehnikat. Kurvemad näited puudutavad tema sõnul jalgrattureid, kes kive pole märganud ja on saanud kukkudes viga.

Seega tuleks kõikidel teega piirnevate kinnistute omanikel üle vaadata oma kinnistu piirid ja teisaldada kõik kinnistu piiridest väljapoole jääv oma kinnistu piiridesse - haljastus, esemed, kivid ja muu kõrvaline, mis ei tohi paikneda teemaal.

Heiko Leesment
avalike suhete osakond