Tutvume Randvere külavanema kandidaatidega

9. nov 2023
foto

Randvere külavanema kandidaatideks on end registreerinud Jaak Sepp, Kristlin Nagel ja Priit Robas. Külavanema valimised toimuvad 13. novembril.

foto
Jaak Sepp. Foto: erakogu

Milline on teie seos Randverega?
Jaak Sepp: Randverega olen seotud läbi suvekodu 24 aastat ja püsielanik olen külas olnud viimased kaheksa aastat.

Miks soovite saada Randvere külavanemaks?
Jaak Sepp: Külavanemana soovin leida koostöös kogukonna, omavalitsuse ning maanteeametiga lahenduse järgmistele probleemidele:
1. keskkonnahoid, kallasrajad, loomad
2. ajale jalgu jäänud liikluskorraldus (kiirused, teeületuskohad, bussipeatused)
3. kogukondlike tegvuste arendamine läbi elanikkonna kaasamise
4. kogukonna kaasamine külaellu. Küla asjad jäägu kogukonna, mitte valitud seltskonna või üksikisiku otsustada.

Mida soovite külavanemana Randveres paremaks teha?
Jaak Sepp: Külavanemana seisan esmajoones küla ning kogukonna huvide eest, olen oma otsustes sõltumatu.

foto
Kristlin Nagel. Foto: Mari Pukk

Milline on teie seos Randverega?
Kristlin Nagel: Leidsime oma perega endale armsa kodu Randvere külas viis aastat tagasi. Meie lapsed käivad Randvere koolis. Olen aktiivne külaelanik ja mulle läheb korda, mis meie külas toimub või ka toimumata on. Olen Randvere kooli vanematekogu ja hoolekogu liige.

Miks soovite saada Randvere külavanemaks?
Kristlin Nagel: Soovin elavdada külaelu ja kasvatada kogukonnatunnet. Soovin äratada randverelased koostööle ja tegutsemisele. Soovin muuta meie küla veelgi paremaks, turvalisemaks, keskkonnasõbralikumaks ja ühtsemaks.

Mida soovite külavanemana Randveres paremaks teha?
Kristlin Nagel: Tegusa küla aluseks on aktiivne kodanik. Minu esmaseks väljakutseks on seoses külavanema valimisega tekkinud kodanikuaktiivsuse elushoidmine ja selle positiivse energia ühendmaine tegudeks.

Teine eesootava töö märksõna on ühendamine. Meil on Randvere kool, Randvere lasteaed, aktiivselt tegutsev päevakeskus seenioridele, meie armas kirik, tubli Randvere tantsupere ja palju muud toredat. Kui olemasolev omavahel tööle panna ja leida ühine suund ning tegevusi ka koos koordineerida, siis tekib meie täna vaiksesse külla juba väga palju toimetamist. Kui aktiivsed inimesed oma jõud ühendavad, siis ei ole üksi eesmärk liiga suur ega takistus ületamatu.

Kolmas märksõna on infovahetus. Külavanema valimiste perioodi vältel olen aru saanud, et see vaikus, mis meie inforuumis valitseb, on kõrvulukustav. Infopuudusest tekkiv teadmatus on väga suur. Minu väljakutse külavanema on tasakaalus inforuumi loomine. Külavanem ei ole infotelefon, kõiketeadja ega lahendaja. Aga külavanema käes on võti, kuidas randverelase soovid ja seisukohad jõuaks Facebooki sõnumist kaugemale ning kuidas meie koduvalla plaanid ja mõtted jõuaksid randverelaseni.

Kindlasti ei kaoks minu tööde nimekirjast liikus - ohutu koolitee, kiirus küla peamagistraalil, parkimine külatänavatel. Minu südameasjaks on ka meie rand - see peab olema vabalt kasutatav ja ligipääsetav igaühele meist. Samuti loomulikult meie mets - see puutumatu rohelus meie ümber on nii suur väärtus, et ükski pingutus ei ole liiga suur, et sellest igat oksakest säilitada.

foto
Priit Robas. Foto: erakogu

Milline on teie seos Randverega?
Priit Robas: Mu veregrupp on Randvere. Nali naljaks. Aga terve elu Randveres elades võin vist juba nii öelda küll. Randvere pole minu jaoks vaid viimaste aastakümnete jooksul suureks kasvanud rannaküla või tänane vääris elupaik, mida järjest rohkem inimesi täiesti täiusliku, rahuliku ja turvalise elukohana näeb, vaid kodu, millele annavad tähenduse mu perekond, sõbrad ja naabrid, kellega seda Eesti parimat küla ikka paremaks ja kodusemaks teinud oleme. See on väga lahe kogukond, kes me siin oleme. Ja olla selle kogukonna teerajaja või vahel ka teener ja tüürimees, on mulle kuidagi omane roll. Mõnikord vastutus ja mure, aga sageli ka suur au ja rõõm. 

Miks soovite saada Randvere külavanemaks?
Priit Robas: Ma ise ütleksin, et sooviksin lausa „jääda külavanemaks“, mitte „saada külavanemaks“, sest kui sellesse rolli mind esmakordselt valiti, näitas kalender aastat 2009. Maailm oli just silmitsi ülemaailmse majanduskriisiga ja Randvere vajas arenguplaani, kuidas saaksime vaatamata keerulistele oludele siia investeeringuid meie haridus- ja elukeskkonna arendamiseks. Kui vedasin käima Randvere arengukava koostamise, siis nüüd oleme jõudnud hetke, kus vajame hädasti uut arengukava – ühtset nägemust, milline hakkab olema Randvere arengutee järgmistel aastakümnetel. Seisin Randvere ja kogu idakalda inimeste tervise ja turvalisuse eest, lõpetades Muuga sadama ohtliku arengu elurajoonide läheduses. Aitasin käima panna kooli, ehitada mänguväljaku, luua Tädu terviseraja ja äratasin ellu mitmeid traditsioone nagu meie oma lipuhommikud, heakorra talgud ja meie legendaarse jaanitule. Nüüd tulevikku vaadates tunnen, et meie tänane kool vajab veel tugevat eestvõitlejat, kes Randvere kooli lõpliku lahenduse korda aitaks seada. Kui isiklikest ambitsioonidest rääkida, siis tahaksin nüüd ära teha Randvere külamaja ja külaväljaku. Me oleme juba nii suur küla küll, et üks kooskäimise maja võiks meil olla. Ja see pole midagi utoopilist.

Mida soovite külavanemana Randveres paremaks teha?
Priit Robas: Mu esimene eesmärk on kaasa aidata sellele, et Randvere kool ehitataks välja nii, nagu see algselt põhikoolina projekteeriti. 

Teiseks olen seisnud selle eest, et Viimsi idakaldale tekiks meie oma hobisadam. Randvere väärib väljapääsu merele, oleme ajalooline rannaküla ja meis paljudes on merepisik sees. Tulevane hobisadam kinnitaks meie rannarahva identiteeti parimal võimalikul moel. Muidugi ei juhtu see üleöö, aga see on teema, millega on vaja jõuliselt tegeleda, et see üldse juhtuks. 

Kolmandaks soovin, et Randvere külaelanike seas oleks läbi arutatud, mis on Randvere küla väärtused, mõistes, millest külaelanikud lugu peavad ja mis on meie väärtuskompass. Oluline on tõsta külaelanike soovi identifitseerida ennast randverelastena. Oluline on, et inimesed sooviksid aktiivselt ja iseseisvalt kogukonna tegevusi arendada, luua ja kaasa lüüa. Sõltumata sellest, et enam ei ole kohustust küladel koostada arengukava, pean selle olemasolu väga oluliseks. See pole lihtsalt dokument, vaid meie enda näoga soovide ja mõtete teekonnakaart, mille abil ideed lõpuks ka tõelisuseks saavad. Olemasolev arengukava on vaja uuendada ja tegevuskava koostada. Sellise kava olemasolu aitab kõigil selgemini mõista, kuhu me läheme, mida me teeme ja mis on meie küla jaoks olulised vajadused. 

Viimaseks pean tunnistama, et olen ühest asjast aru saanud, mida tulevikus kindlasti paremini teeksin. Olen mõistnud, et tänastel Randvere elanikel on ootus saada lisaks külainfole ka informatsiooni, mis toimub vallas ja seda oma küla infokanalis. Seega see osa vajab kindlasti ka minu suuremat tähelepanu. Mul pole ambitsiooni ehitada Randveret eraldi väikeriigiks, kus oleks valla infokanaleid dubleeriv savisaarelikult ennast kiitev meediakanal, omanimeline ühistransport või pank, aga kindlasti paneksin meie senised infokanalid tihedamalt tööle. Varem lihtsalt ei tahtnud ma külaelanikke iga bürokraatiakilluga kurnata, et meie kanalitest tulev info oleks selline, mida on tõesti oluline lugeda ja teada.

Loe lisaks: Randvere küla üldkoosolek toimub 13. novembril

Jane Saks
Viimsi Teataja toimetaja