Ülevaade teehooldest ehk kuidas toimub valla teehooldus

1. dets 2023
foto

Talv on saabunud ja lund sajab iga päev ainult juurde. Teehooldajale tähendab see pidevat hooldusmasinate ja brigaadide tööle rakendamist teede läbitavuse tagamisel. Liiklejatel tuleb olla senisest ettevaatlikum ja arvestada talviste liiklusoludega. Eesti talve eripäraks on see, et tingimused võivad muutuda väga kiiresti – teel olev vesi jäätub ning vihm muutub lörtsiks vaid minutitega. Seega, olenemata hetkel valitsevast ilmast, on tarvis meeles pidada, et talv on teel.

Millistele nõuetele peab tee vastama?
Talvised tee seisundinõuded jagunevad tasemeteks 1 kuni 4. Üldjoontes tähendab tase 1 valget teekatet, tase 2 sissesõidetud puhaste roobastega teekatet, tase 3 korral on sõidurada puhas ja tase 4 puhul on teekate must ehk terves ulatuses puhas. Lisaks tuleb arvestada nõuetega tänavate osas (alevikes asuvad teed) ja maanteede osas (külades asuvad teed) – linnalise piirkonna ja maapiirkonna teedevõrgul on erinevad hooldenõuded. Vastavalt nõuetele ei tohi teatud lumekihi paksusi ületada ja tuleb ilmastikuoludest lähtuvalt reguleerida hooldusringi välpasid ning logistikat. Kogu hoolde korraldamine on nagu mitmedimensiooniline võrrand, kus näitajad pidevalt muutuvad. Vahel ei olegi võimalik kõiki seisunditaseme nõudeid täita ettenähtud aja jooksul. Täpsemalt infot teeseisundi nõuete kohta leiab majandus- ja taristuministri 14.07.2015. aasta määrusest nr 92 „Tee seisundinõuded“.

Valla teedel talvised seisunditasemed 2 kuni 4
Teedele on määratud erinevad seisunditasemed ning sellest tulenevalt on teede hooldussagedus erinev. Viimsi valla teedel rakendatakse kolme seisunditaset: seisunditase 2, seisunditase 3 ja seisunditase 4. Kõrgeim seisunditase 4 on määratud valla magistraalteedele: Aiandi tee, Nelgi tee (Aiandi tee kuni Tulbi tee), Pärnamäe tee, Lubja tee, Randvere tee (Rohuneeme tee kuni Lubja tee) ja Ravi tee. Seisunditase 3 on määratud valla teedele, mida kasutab ühistransport ja kus on lubatud veoautode liiklus. Seisunditase 2 on määratud üldjuhul kõigile vallale kuuluvatele kvartali siseteedele.

Kergliiklusteel on hooldustsükli aeg lume- ja libedusetõrjeks 8 tundi. Teisisõnu, kestva lumesaju tingimustes tuleb kergliiklusteed hooldada iga 8 tunni järgi või tihedamalt, kui lumesaju tingimustes on ületatud lubatud lume paksus: sulalume korral 3 cm ja koheva lume korral 6 cm.

Seda, mis tasemed valla teedel on, saav vaadata VAAL süsteemist vaal.viimsi.ee/map ja avada kaardil „Teed“ menüü ning klikata aktiivseks „Talvised seisunditasemed“.

Kaua kestab hooldusring?
Viimsi valla teed ja teerajatised on jaotatud 24-ks hooldepiirkonnaks ning igale piirkonnale on määratud piirkonnale sobilik ressurss (mehhanismid ja personal, sõltuvalt hooldetööst). Tavaoludes on teede hooldusring korduvsõitude ja vaalutamiseks kuluva ajaga sõltuvalt lumekogusest, hooldenõuetest jm oludest teostatav 3-12 tunniga. Hooldusringi läbimiseks kuluvat aega mõjutavad kõik üleliigsed või omavoliliselt paigaldatud objektid transpordimaal, nt kivid, lillepotid, nutipostkastid, ehitusaegsed piirdeaiad jne. Iga (ka ainult osaliselt) teel parkiv sõiduk pikendab hooldeaega. Takistused hooldusringil annavad tulemuseks osaliselt ja kitsalt lahti lükatud tee või üldse hooldamata tee. Senisele praktikale tuginedes objekt, mis segab hoolet, tekitab ajakulu 3-30 minutit ning see mõjutab piirkonna hooldamise aegasid tervikuna.

Valla teehooldaja on AS TREV-2 Grupp
Viimsi valla teehoolde partner AS TREV-2 Grupp vastutab valla teedel (sõiduteedel ja kergliiklusteedel) seisunditasemete nõuetele vastavuse eest. Teehooldaja ülesanne on puhastada teid, kergliiklusteid aga ka parklaid ja haljasalasid ning teerajatisi. Teerajatised on ristmikud, ülekäigurajad, ohutussaared, ühissõidukite ootealad, tunnelid jms. Teehooldusega seotud ettepanekud ja tähelepanekud soovitame edastada otse hooldemeistrile 24/7 telefoni teel 5301 5855 või e-postiga viimsivald@trev2.ee. Hooldemeister teeb regulaarselt ringsõite Viimsi vallas, kuid igasugune täiendav informatsioon teekasutajatelt on teretulnud ning võimaldab kitsaskohtades operatiivselt reageerida.

Riigimaanteed ja erateed ei ole valla hooldada
Kõik Viimsi valla haldusterritooriumil olevad teed ei ole valla omandis – on teid, mis on riigi omandis (haldaja Transpordiamet või RMK) või eraomandis. Riigiteid ja eraomandis olevaid teid on kohustatud hooldama tee omanik. Riigiteedeks, kus hooldust korraldab Transpordiamet, on Randvere tee (va lõik Rohuneeme tee kuni Lubja tee), Rohuneeme tee, Leppneeme tee ja Muuga tee. Riigitee teehooldaja on EKT Teed OÜ, valvetelefon 621 7720, ettepanekuid ja tähelepanekuid teehoolduse osas võib edastada ka riigiinfo telefonile 1247 või e-postile 1247@1247.ee.

VAAL kajastab kõiki teehooldusandmeid
Oma kodu tee seisunditaset, teede omandiinfot vms saab vaadata VAAL keskkonnast - tuleb minna VAAL lehele vaal.viimsi.ee/map ja avada kaardil esimene jaotus „Teed“ ning seal avanevas alammenüüs klikata aktiivseks „Teehooldus“ (selle all kuvatakse, kes tervikuna teid hooldavad), „Tee jaotused“ (selle all on näha teede omand). Eraldi on kaardimenüüs teine jaotus „Teehooldus“, mille all on näha „Talihooldus (piirkonnad)“ ja „Talihooldus (sahkamised)“. 

Loe lisaks ka uudist Lumesaha teekonnad VAAL keskkonnas.

Rait Parve
transpordi vanemspetsialist

Siim Jürima
teede vanemspetsialist

Foto: Alar Mik