Uuendati sotsiaalteenuste osutamise tingimusi ja korda

22. märts 2023
foto

Viimsi vallavolikogu võttis 21. märtsil vastu uuendatud kujul Viimsi valla sotsiaalteenuste osutamise tingimused ja korra. Vajaduse kehtestada Viimsi valla sotsiaalteenuste osutamise regulatsioon uuel kujul tingisid muudatused seadusandluses ja soov koondada sotsiaalteenuste osutamise tingimused ühte dokumenti, mis muudab inimese jaoks määruse õigusselgemaks. Oluline eesmärk on ühtlasi tagada, et tegu on praktilise töödokumendiga ka ametniku jaoks.

Kui inimene vajab enda või oma pere toimetulekuks abi, tuleb võtta ühendust valla sotsiaaltöö spetsialistiga, kes selgitab välja, millist abi pöörduja toimetuleku raskuse lahendamisel vajab. Üldjuhul esitab taotleja abivajaduse korral kirjaliku taotluse. Sotsiaaltöö spetsialist võib küsida täiendavat infot ja dokumente. Vajadusel abistatakse ja juhendatakse taotlejat taotluse esitamisel. 

Abivajaduse väljaselgitamisel lähtutakse terviklikust lähenemisest inimese või pere abivajadusele, st hinnatakse millist ja millises ulatuses abi inimene vajab, et tagada tema igapäevane normaalne toimetulek. Osutatav abi peab õigeaegselt ja paindlikult rahuldama inimese muutuvaid vajadusi, parandama elukvaliteeti ja tagama võrdsed võimalused ühiskonnas osalemiseks. Abi pakkumisel eelistatakse abimeetmeid, mis on suunatud võimaluste leidmisele ja inimese suutlikkuse suurendamisele korraldada oma elu võimalikult iseseisvalt.

Sotsiaalhoolekande seaduse alusel on kohustatud isikule sotsiaalteenuste, sotsiaaltoetuste, vältimatu sotsiaalabi ja muu abi andmist korraldama inimese rahvastikuregistrisse kantud elukoha järgne kohalik omavalitsus. Valla sotsiaalteenuste osutamise kord sätestab sotsiaalteenuste kirjeldust, rahastamist ning teenuste taotlemise tingimusi andes selgeid suuniseid millistel tingimustel ja kuidas abi osutatakse ning kuidas tagatakse teenuse kättesaadavus.

Sotsiaalhoolekande seaduse alusel on KOV kohustatud osutama 13. sotsiaalteenust, lisaks millele võib vajadusel ja võimalusel korraldada ka teisi sotsiaalteenuseid.

  • Koduteenus - täisealise abistamine kodustes toimingutes ja asjaajamises
  • Väljaspool kodu osutatav üldhooldusteenus – täisealise abistamine ja hooldamine hoolekandeasutuses
  • Tugiisikuteenus – täisealise inimese ja/või lapse motiveerimine, juhendamine ja iseseisva toimetuleku arendamine
  • Täisealise isiku hooldus – puudega täisealise inimese abistamine õiguste ja kohustuste tagamisel
  • Isikliku abistaja teenus – puudega täisealise inimese abistamine igapäevastes toimingutes
  • Varjupaigateenus – täisealisele inimesele ajutise öömaja võimaldamine
  • Turvakoduteenus – lapsele või täisealisele inimesele ajutise eluaseme, turvalise keskkonna ja kriisiabi võimaldamine
  • Sotsiaaltransporditeenus – puudega inimesele sobiva transpordi kasutamise võimaldamine
  • Eluruumi tagamine – sobiva eluruumi kasutamise võimaluse loomine inimesele või perele, kes seda ise pole võimeline tagama
  • Võlanõustamisteenus – võlgnevus- ja toimetulekuprobleemiga inimese nõustamine võlgnevuste lahendamisel ja ennetamisel
  • Lapsehoiuteenus –puudega lapsele lapsehoiuteenuse tagamine, et toetada lapse hooldusõigust omava inimese toimetulekut ja töötamist kuni lapse18 aastaseks saamiseni
  • Asendushooldusteenus – lapse lühi- või pikaajaline hooldamine ja kasvatamine väljaspool lapse bioloogilist perekonda hooldusperes, perekodus või asenduskodus
  • Järelhooldusteenus - asendushoolduselt ja eestkostelt lahkuva noore iseseisva toimetuleku ja õpingute jätkamise toetamine eluaseme ning vajaduspõhiste teenuste ja toetustega

Samuti peab KOV pakkuma abivajavale lapsele meetmeid, mida ta vajab ning toetavad lapse ja teda kasvatava isiku suhteid ja sotsiaalset toimetulekut. Kohalikul omavalitsusel on õigus võtta sotsiaalteenuse osutamise eest tasu, mille tingimused ja suuruse kinnitab omavalitsus. Tasu suurus oleneb sotsiaalteenusest, teenuse mahust, teenuse maksumusest ning teenust saava inimese majanduslikust olukorrast. Samas ei saa tasu suurus olla teenuse saamise takistuseks. 

Abita ei tohi inimest jätta. Teenuste määramisel hinnatakse inimese abivajadust. Arvesse peab võtma nii inimese tegevusvõimet mõjutavaid kui tema elukeskkonnaga seotud tegureid. Teenuse määramise või mittemääramise otsustab valla sotsiaal- ja tervishoiuosakond 10 tööpäeva jooksul nõuetekohase taotluse esitamisest arvates ehk kõikide vajalike dokumentide laekumisest. 

Viimsi vallavalitsuse sotsiaal- ja tervishoiuameti kontaktid leiab valla kodulehelt. Valla sotsiaaltöötajad nõustavad abivajajaid just nende abivajadusele vastavatele teenustele ja toetustele.

Katrin Markii
abivallavanem