Uuest aastast kehtima hakkav uus jäätmehoolduseeskiri

15. dets 2022
foto

Juba aastaid tuleb tekkekohas liigiti koguda paber ja kartong, plastid, metallid, klaas, biolagunevad jäätmed, bioloogiliselt mittelagunevad aia- ja haljastusjäätmed, pakendid, puit, tekstiil, suurjäätmed (nt mööbel), probleemtoodete jäätmed (need, mis võivad põhjustada tervise- või keskkonnaohtu, nt lambid, patareid, elektroonikaseadmed) ja ohtlikud jäätmed.

Liigiti kogumise kohustus ei tähenda, et meil peab olema nende kõikide jaoks kodus eraldi konteinerid, sest kõiki jäätmeid ei teki meil igapäevaselt. Harvemini tekkivaid jäätmeid saab üle anda nt jäätmejaamades. Jäätmete tekkekohas liigiti kogumisega tagame jäätmete kõrgema kvaliteedi ja parema ringlussevõtu võimaluse.

Selle aasta suvel kehtima hakanud riiklik jäätmeseaduse muudatus toob kaasa mõningaid muudatusi meie igapäevaselt tekkivate jäätmete kogumise juures. Seoses uue riikliku jäätmeseaduse muutmisega pidi ka Viimsi vald koostama uue jäätmehoolduseeskirja, mis oleks uute seadusemuudatustega kooskõlas. Viimsi valla uus jäätmehoolduseeskiri hakkab kehtima alates 1. jaanuarist 2023.

foto
Tabel: envir.ee

Vaatame veelkord üle, mis muudatused toob kaasa uus jäätmehoolduseeskiri vastavalt elamutüübile.

Nõuded üksikelamule ning paarismajale
Üksikelamutel ja paarismajadel peab olema eraldi konteiner segaolmejäätmete kogumiseks. Uuest aastast kehtima hakkava jäätmehoolduseeskirja kohaselt säilib üksikelamutel ja kahe korteriga elamutel võimalus biojäätmed kompostida nõuetekohaselt kohapeal. Kui kinnistul ei toimu nõuetekohast biojäätmete kompostimist, siis on kohutuslik eraldi biojäätmetekonteineri omamine. Pakendijäätmete kogumiseks on kõige mõistlikum ning mugavam kasutada pakendikoti teenust. Pakendikoti teenus on tasuta ja mugav võimalus vabaneda kodumajapidamises tekkivatest pakenditest. Pakendikotti sobivad tühjad plastist, klaasist, kartongist ja metallist pakendid. Pakendikoti teenusega liitumine pole aga  kohustulik. Pakendid võib viia ka valla avalikesse pakendipunktidesse, mille täpsemad asukohad leiad Viimsi valla kodulehelt. 

Kui majapidamises tekib rohkem klaaspakendeid, millel puudub pandimärgis, siis soovitame kaaluda klaasikonteineri paigaldamist. Klaas on ainuke materjal, mida saab ümber töödelda lõpmata arv kordi ning saadud materjali omadused on samad, mis esmakordsel loodusliku toorme sulatamisel saadud klaasil. Seega, kogudes klaaspakendid eraldi konteinerisse, saame olla kindlad, et antud materjal jõuab ümbertöötlemisse. Klaaspakendite äravedu on tasuta. Eesti Pakendiringlus pakub ka tasuta konteineri renti. Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskusel on konteineri rent tasuline, kuid isikliku konteineri puhul teenus ise tasuta. 

Nõuded kolme ja nelja korteriga elamule (sh ridalemule)
Kolme ja nelja korteriga elamutel (sh ridaelamutel) on kohustuslik lisaks segaolmejäätmetekonteinerile omada ka biolagunevate jäätmete konteinerit. Segapakendikonteineri eraldi omamine ei ole kohustuslik, mis aga ei tähenda, et pakendeid eraldi koguma ei peaks. Pakendijäätmete kogumiseks võivad ridaelamute boksid liituda näiteks pakendikoti teenusega või viia pakendid valla avalikesse pakendipunktidesse. Pakendikonteinerit saavad endale rentida või soetada ka korterühistud, kellel selleks otseselt seadusest tulenevat kohustust ei ole. Pakendite äraveo teenus on tasuta, maksab vaid konteineri rent, kui pole tegemist isikliku konteineriga.

Kui korterühistus tekib ka klaaspakendeid, millel puudub pandimärgis, siis oleks mõistlik kaaluda klaasikonteineri paigaldamist. Klaaspakendite äravedu on tasuta. Eesti Pakendiringlus pakub ka tasuta konteineri renti. Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskusel on konteineri rent tasuline, kuid isikliku konteineri puhul teenus ise tasuta.

foto

Nõuded viie ja enama korteriga elamule
Viie ja enama korteriga elamutel peab olema eraldi segaolmejäätmete-, biojäätmete-, vanapaberi- ja pakendikonteinerid. 
Lisaks on alati soovituslik võtta eraldi klaasikonteiner. Klaaspakendi tühjendamine on tasuta. Eesti Pakendiringlus pakub ka tasuta konteineri renti. Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskusel on konteineri rent tasuline, kuid isikliku konteineri puhul teenus ise tasuta.

Aet Põld
keskkonna vanemspetsialist