Vaata, milline on sinu järgmise aasta maamaks?

5. okt 2023
Viimsi

Maksu- ja Tolliameti (MTA) e-teeninduses on 4. oktoobrist avatud 2024. aasta maamaksu prognoosikuva. Möödunud aastal läbi viidud korralise maade hindamisega seoses on hüppeliselt tõusnud nende inimeste hulk, kelle maamaks on üle viie euro, mis tähendab, et MTA väljastab neile maksuteate.

Maksu- ja tolliameti maamaksu teenusejuht Riita Parksepp kutsub kõiki üles oma andmetega e-MTAs varakult tutvuma, et maksuteade ei tuleks veebruaris üllatusena.
„Maamaksu prognoosikuva eesmärk on anda inimestele ülevaade 2024. aasta maamaksukohustuse hinnangulisest suurusjärgust. Lõpliku 2024. aasta maamaksukohustuse arvutame 2024. aasta 1. jaanuari seisuga. Seega on inimestele jäetud üle kahe kuu, et vajadusel täpsustada oma maa väärtusega seotud küsimusi korralise hindamise läbi viinud maa-ametiga, maksumäärad kehtestanud kohaliku omavalitsusega või vaadata üle andmed kinnistusraamatus,“ selgitas Parksepp.

„Samuti tuleks e-MTAs üle vaadata oma kontaktandmed, sest siis saame maamaksuteate väljastamisest teavitada e-kirja või tekstisõnumiga. Juhul, kui meil maksumaksja e-posti aadressi ega mobiiltelefoninumbrit ei ole, saadame paberil maksuteate tavapostiga,“ lisas Parksepp.

Riik kaitseb hinnatõusu eest

Kuigi maa väärtus Eestis on võrreldes viimase hindamisega 8,3 korda tõusnud, ei tõuse maamaks 2024. aastal samas suurusjärgus. Liiga suure hinnatõusu ärahoidmiseks vähendati maksumäärasid ja seati nn kaitsemehhanism – 10-protsendiline (või 5-eurone) piirmäär. See tähendab, et üldjuhul ei suurene maamaks võrreldes eelmise aastaga rohkem kui 10%. Kui 10% on vähem kui 5 eurot, siis kasvab maamaks 5 euro võrra. Samuti säilivad 2024. aastal kõik senised maksuvabastused ja -soodustused.

Maa väärtust, millest arvutatakse maamaks, saab jätkuvalt vaadata ka maakatastris minu.kataster.ee, sisestades otsingusse huvipakkuva maatüki aadressi või katastritunnuse. Seejärel tuleb avada „Maa väärtuse info“ ja valida „maa maksustamishind (alates 01.01.2024)“. Maamaksu leidmiseks tuleb lähtuda valemist:  maa väärtus (€) × maksumäär (%) – kaitsemehhanism – maksuvabastused – maksusoodustused.

Uued maamaksumäärad on kehtestatud Viimsi Vallavolikogu 13. juuni 2023.a määrusega nr 21 „Maamaksumäära kehtestamine, maamaksuvabastuse ulatuse ja korra kehtestamine ning maa maksustamisega seotud ülesannete delegeerimine“ning hakkavad kehtima 2024. aastast. Viimsi puhul on hinnad kujundatud järgmiselt:
• elamumaale ja maatulundusmaale 0,5% maa maksustamishinnast aastas;
• ülejäänud sihtotstarbega maale 1,0% maa maksustamishinnast aastas.

Võrdluseks, et kuni 2023.a lõpuni on Viimsi vallas kõikidel sihtotstarvete liikidel ühtseks maamaksumääraks 2,5% maa maksustamishinnast aastas, välja arvatud haritava maa ja loodusliku rohumaa osas, mille maamaksumäär on 2,0%.

Rohkem infot 2022. aastal toimunud maa korralisest hindamisest ja hindamise metoodikast leiab Maa-ameti kodulehelt  (Maatoimingud, maakataster -> Maa hindamine ja tehingud -> 2022. aasta maa korraline hindamine).

2024.a maamaksu arvutamise juhendi koos näidisega leiab Maksu- ja Tolliameti kodulehelt (Eraklient -> Maksud ja tasumine -> Muud maksud -> Maamaks)

Allikas: Maksu- ja tolliamet