Vald otsib riigihankega üldplaneeringu koostajat

23. veebr 2023
Üldplaneering

22. veebruaril kuulutas Viimsi vallavalitsus välja riigihanke uue Viimsi valla haldusterritooriumi üldplaneeringu koostaja ja keskkonnamõju strateegilise hindaja leidmiseks.

Aasta tagasi algatatud üldplaneering on nii sisult kui ajakavalt ambitsioonikas strateegiadokument, mis paneb paika valla järgmise 20-30 aasta ruumilise arengu põhimõtted ja suundumused. Selle eesmärgiks on parandada viimsilaste elu- ja ettevõtluskeskkonda, säilitada ja laiendada väärtuslikku looduskeskkonda ning kinnistada valla mainet ressursiteadliku, kestliku, innovatiivse ja majanduslikult eduka omavalitsusena, kus metsa ja mere vahel on meil hea elada.

Möödunud aastal pandi koos kogukonnaga kokku põhjalikud lähtetingimused  üldplaneeringu koostamiseks. On oluline, et see valla ruumilise arengu seisukohalt ülioluline dokument saaks just selline nagu Viimsil on tarvis. Selleks viidi eelmisel kevadel läbi elanike seas küsitlus, mille põhjal koostatud üldplaneeringu lähteseisukohti tutvustati sügisel avalikul väljapanekul ning sellele järgnenud arutelul. Lähteseisukohtade põhjal koostati 2023. aasta alguses keskkonnamõju strateegilise hindamise programmi eelnõu. Valminud üldplaneeringu lähteseisukohtade ja keskkonnamõju strateegilise hindamise programmi eelnõud kajastavad terviklikult ning tasakaalustatult huvigruppide huve ja ootusi, millega üldplaneeringu koostajad peavad arvestama.

Selleks, et kõikide osapoolte huvid ja ootused võimalikult lühikese ajaga vormida kvaliteetseks ning tänapäevasteks üldplaneeringuks, soovime selle koostamisse kaasata vabariigi planeerimisvaldkonna helgemad pead, parima oskusteabe ja kogemused. Oleme välja kuulutanud riigihanke Viimsi valla haldusterritooriumi üldplaneeringu koostaja ja keskkonnamõju strateegilise hindaja leidmiseks. Riigihanke eesmärgiks on leida konsultant, kes suudab pakkuda üldplaneeringu koostamiseks pädevat, kompetentset ja loovat meeskonda. Seetõttu ei lähtuta parima pakkuja väljaselgitamisel mitte ainult madalaimast hinnast, vaid ka valla ootustel põhinevatest kvaliteedinäitajatest. Valla poolt moodustatakse planeeringu koostamise koordineerimiseks töörühm, mida juhib valla peaarhitekt. Riigihankega tahame leida meie ootustele ja vajadustele vastava keskkonnamõju strateegilise hindaja, kelle ülesandeks on üldplaneeringuga kavandatud maakasutusega kaasnevaid mõjusid adekvaatselt ja põhjalikult hinnata. Seetõttu koosneb riigihange kahest osast.

Riigihanke tulemused selguvad märtsikuu lõpuks ning hankeleping sõlmitakse eeldatavasti aprilli esimeses pooles nii, et kõigi ootuste kohaselt pääsevad koos kevadvetega valla ka üldplaneeringu sisulise koostamisega seotud toimetused. Üldplaneeringu koostamise kavandatud kestuseks on kolm aastat.

Siinkohal täname veelkord kõiki viimsilasi, kes osalesid üldplaneeringu lähteseisukohtade koostamiseks korraldatud küsitlusel ning lähteseisukohtade avalikul väljapanekul ja selle tulemuste arutelul. Ilma teieta oleks olnud oluliselt keerulisem koostada ammendavaid lähtetingimusi üldplaneeringu koostamisele ja keskkonnamõju strateegilise hindamise hanke läbiviimiseks.

Kutsun kõiki vähemalt sama aktiivselt osalema ka järgmistel üldplaneeringu koostamisega seotud kaasamisüritustel, sest ainult niimoodi võime olla kindlad, et lõpptulemus on kooskõlas kogukonna võimalikult suure osa huvide ja ootustega.
Riigihanke aluseks oleva üldplaneeringu koostamise ning keskkonnamõju strateegilise hindamise programmi eelnõud ja tööde teostamise ajakava leiab valla koduleheküljelt www.viimsi.ee/teenused/planeeringud/menetluses-uldplaneeringud.

Endrik Mänd
peaarhitekt