Vallavolikogu kinnitas valla pikaajalise arengukava ja eelarvestrateegia

11. okt 2023
Visioonipäev

Viimsi vallavolikogu võttis 10. oktoobril vastu määruse, mis kehtestab Viimsi valla pikaajalise arengukava kuni aastani 2045 ja eelarvestrateegia aastateks 2024-2028.

Viimsi valla arengukava koosneb arengustrateegiast „Viimsi 2045“, tegevuskavast aastateks 2024 – 2028 ja valla eelarvestrateegiast aastateks 2024 – 2028. Need kolm dokumenti on peamisteks alusdokumentideks valla jätkusuutliku arengu kujundamisel järgmistel aastatel.

Möödunud aastal alanud protsessiga on Viimsi vallavalitsus ette valmistanud pikaajalise arengustrateegia, millega seatakse valla arengule vähemalt 20 aastase perspektiiviga visioon, sihid ja eesmärgid. Koostöös kogukonnaga on sõnastatud Viimsi vallale visioon „Ainulaadse asukohaga Viimsi vald, kus mets ja meri põimuvad kaasaegse elu- ja ettevõtluskeskkonnaga, on elamiseks parim paik“ ja viis võrdse tähtsusega strateegilist sihti Viimsi valla visiooni saavutamiseks: „Terved ja hoitud inimesed ning tugevad ja turvalised kogukonnad“, „Looduse ja ehitatud keskkonna kooskõla“, „Jätkusuutlik elukorraldus“, „Mitmekülgsed õppimis- ja arenguvõimalused“ ning „Tarkuse-, loovuse- ja innovatsioonikeskus“.

Vallavanem Illar Lemetti sõnul on valla uute arengudokumentide koostamine toimunud tihedas koostöös kogukonnaga. „Arengustrateegia koostamiseks toimusid erinevad uuringud, töötoad, arutelud ja kohtumised. Olulise sisendi andis ka käesoleval aastal esimest korda toimunud, aga kindlasti traditsiooniks kujunev visioonipäev. Tänan kõiki valla arengudokumentide koostamisse panustanud inimesi,“ lisas vallavanem.

Arengukava täitmist hakatakse seirama igal aastal ja selle käigus veendutakse arengustrateegia tegevuskava ning eelarvestrateegia asja- ja ajakohasuses. Seire käigus tuvastatakse uuendamist vajavad valdkonnad ning vajadusel täpsustatakse ja täiendatakse eelseisvate aastate tegevusi, eesmärke, oodatavaid tulemusi ning investeeringuvajadusi.

Vallavolikogu esimehe Atso Matsalu sõnul on pikaajalise arengukava loomine ja vastuvõtmine suur ning oluline samm Viimsi valla arengus. „See, et vaatame Viimsi arengut pikas perspektiivis ja hoiame fookuses pikemaid sihte, on kindlasti hea. Viimsi on viimase kahekümne aastaga teinud läbi suuri muutusi, aga nüüd on aeg seada sihte ja plaane süsteemsemalt ja pikema perspektiiviga, kui seda on siiani tehtud,“ ütles volikogu esimees.

Eelarvestrateegia vaatab valla finantsplaani järgmise nelja aasta perspektiivist

Vastu võetud eelarvestrateegia katab perioodi 2024-2028 ja selle koostamisel on küsitud sisendit nii vallavalitsuse hallatavatelt asutustelt kui ka valdkondade eest vastutavatelt ametnikelt. 2024. aastaks on tulumaksu kasvuks kavandatud 8,5%, 2025. aastaks 8% ja järgnevateks aastateks 6%.

Vallavolikogu aseesimehe ja eelarvekomisjoni esimehe Jan Trei  sõnul on eelarve planeerimisel lähtutud kulude kokkuhoiust ja valla säästlikust majandamisest. „Arvestades majanduses toimuvaid muutusi ja jätkuvat ebaselgust majanduslanguse mõjude osas, on mõistlik eelarvestrateegias ette näha võimalikke riske ja nende maandamise kohti. Usun, et pikema vaatega valla finantsplaanidele on meil võimalik teha paremaid otsuseid ja näha suuremat pilti,“ selgitas Jan Trei.

Heiko Leesment
avalike suhete osakond

Foto: Viimsi visioonipäeva arutelu (Tiit Mõtus)