Viimsi 2045 arengustrateegia on avalikul väljapanekul

16. aug 2023
Visioonipäev

15. augustil läbis Viimsi vallavolikogus esimese lugemise arengustrateegia „Viimsi 2045“ koos tegevuskava ja eelarvestrateegiaga aastateks 2024-2028. Alates 16. augustist  kuni 4. septembrini on kõik dokumendid avalikul väljapanekul.

Viimsi valla pikaajalise arengustrateegia koostamine algas 2022. aasta sügisel ja nüüd jõuti esimese lugemiseni volikogus. Viimsi vallavanem Illar Lemetti sõnul on pikaajalise strateegia valmimine märgiline ja oluline samm Viimsi arengus.

„Strateegia on valminud kogukonna aktiivsel osalusel. Toimusid erinevad töötoad, arutelud ja intervjuud, uue ettevõtmisena visioonikonverents ja nüüd veel ka küladepõhised kaasamisüritused. Loomulikult on võimalik kaasa rääkida ja ettepanekuid teha ka avaliku väljapaneku ja sellele järgneva avaliku arutelu käigus. Tänan kõiki kogukonnaliikmeid, kes sellesse protsessi on panustanud,“ ütles Lemetti.

„Usun, et uus arengustrateegia on hea kogum kogukonna nägemustest ja vajadustest Viimsi tuleviku osas. Valla läbimõeldud arengu seisukohalt on oluline, et me näeksime suurt pilti ja hoiaksime oma otsuste tegemisel sihina silme ees ka Viimsi pikaajalise arengu eesmärke,“ ütles vallavolikogu esimees Atso Matsalu

Volikogus arutlusel olnud strateegia juurde kuulub tegevuskava ja eelarvestrateegia aastateks 2024-2028. Tegevuskava on oluline vahend selleks, et kirjeldada lähiaastate tegevused, mis aitavad kaasa 2045. aastaks seatud eesmärkide saavutamisele. Eelarvestrateegia kirjeldab seda, kuidas on planeeritud nende tegevuste finantseerimine.

Visiooni aitavad saavutada viis strateegilist sihti

Milline on Viimsi 2045. aastal? Ainulaades asukohaga Viimsi vald, kus mets ja meri põimuvad kaasaegse elu- ja ettevõtluskeskkonnaga, on elamiseks parim paik.

Nii on sõnastatud arengustrateegia visioon. Selle kõrval on viis olulise tähtsusega strateegilist sihti, mis aitavad seda visiooni saavutada:

  1. terved ja hoitud inimesed ning tugevad ja turvalised kogukonnad;
  2. looduse ja ehitatud keskkonna kooskõla;
  3. jätkusuutlik elukorraldus; 
  4. mitmekülgsed õppimis- ja arenguvõimalused;
  5. tarkuse-, loovuse- ja innovatsioonikeskus.

Vallavalitsus seirab arengukava täitmist igal aastal ja vajadusel tehakse korrektuure nii strateegias kui ka tegevuskavas ja eelarvestrateegias.

„Kuna tegemist on märkimisväärselt kaugesse tulevikku vaatava dokumendiga, on oluline tagada selle kooskõla meie ümber toimuvate muutustega. Meie suured sihid ja eesmärk on teada, aga meetodid selle saavutamisel võivad ajas muutuda,. Samuti on oluline pidev strateegia seire ja selle kooskõla Viimsi valla rahalise võimekusega,“ selgitas vallavolikogu eelarvekomisjoni esimees Jan Trei.

2024-2028 tegevuskava hõlmab endas ka eelneva valla arengukava tegevusi. Uues tegevuskavas on nende tähtaegu korrigeeritud ja välja võetud need tegevused, mis on juba ellu viidud.

Arengustrateegia on avalikul väljapanekul 4. septembrini

Arengukava ja eelarvestrateegia eelnõu läbib volikogus kaks lugemist ja selle vastuvõtmiseks on vajalik volikogu koosseisuline häälteenamus. Esimesele lugemisele järgneb arengukava ja eelarvestrateegia materjalide avalikustamine. 

Avalik väljapanek toimub kuni 4. septembrini Viimsi valla veebilehel (Viimsi->vallavalitsus->arengukavad) ja paberkandjal on dokumendid olemas lugemiseks Viimsi raamatukogus, aadressil Randvere tee 9. Ettepanekuid ja küsimusi saab esitada kuni 4. septembril kella 17ni e-kirjaga aadressile arengukava@viimsivv.ee või kirjalikult Viimsi vallavalitsuse aadressil Nelgi tee 1, Viimsi alevik. Ettepanekutele vastamine toimub kahe nädala jooksul pärast avaliku väljapaneku lõppemist. Avaliku väljapanekuga laekunud ettepanekute ja küsimuste avalik arutelu toimub 6. septembril kell 17 Viimsi raamatukogus (asukoht on muudetud 18.08).

Strateegia koostamise protsessist saab täpsemalt lugeda SIIT.

Heiko Leesment
avalike suhete osakond

Foto: Arutelu Viimsi visioonipäeval 1. aprillil 2023 (Tiit Mõtus)