Viimsi korraldab rahvusvahelist keskkonnakonverentsi

9. nov 2022
Foto: erakogu

Viimsi vallas toimub 9. ja 10. novembril rahvusvaheline keskkonnateemaline konverents, mis keskendub kliimamuutustele, sealhulgas sademevee säästlikele lahendustele.

Konverentsil käsitletakse kahe päeva jooksul kliimamuutuste kohanemisega seotud teemasid, põhjalikumalt puudutatakse sademeveega seotud projekte, tehnilisi lahendusi ja sademevee puhastamist. Konverentsi esimene päev keskendub peamiselt projekti LIFE UrbanStorm tegevustele ja teine päev on seotud projekti CleanStormWater tegevustega.

Esimese päeva peasinejaks oli Luleå Tehnikaülikooli professor Godecke Blecken Rootsist, kes peatus sademevee puhastamise lahendustel, nende efektiivsusel ja hooldusvajadusel talveperioodil. Professor jagas uuringute tulemusi ja teadmisi, mida külma- ja sulaperioodid põhjustavad ja mida on vaja teha lumesulamisvee puhastamiseks. Kuna talvine vesi, mis teekattelt tuleb on reeglina saasteainerikkam, siis on oluline keskenduda rohkem talvisele puhastamisele. Ülikool on läbi viinud settealade talvist seiret, lisaks teinud laborikatseid, et uurida, milline lahendus tagab parema tulemuse teekattelt pärinevate setteainete eraldamisel. Esineja tõi ühe seosena välja selle, et vähesema soola kasutamine talihooldel tagab paremad tulemused sademevee puhastamisel. 

Eraldi teemaplokk käsitles projekti LIFE UrbanStorm tulemusi (sh kliimapoliitika elluviimine riigis ja omavalitsustes). Viimsi valla kliimamuutustega kohanemise arengukava rakendamisest andis ülevaate kommunaalteenistuse juhataja Imre Saar.
Paneeldiskussioonis keskenduti kliimakavade elluviimisele, fookusega sademeveega seotud tegevustele (millised on nii LIFE UrbanStorm kui ka CleanStormWater projektide tegevused). Paneelis osalesid Eesti, Inglismaa ja Läti eksperdid.
 
Valla kommunikatsioonide vanemspetsialist Siim Reinla tutvustas Haabneemes tehtud ringkäigul projekti testalasid. Selle käigus tutvustati säästlikke lahendusi, kasutatud materjale ja tehnoloogiaid, samuti tunti huvi lahenduste seire ja hoolduse kohta, praktikas esinevate probleemide lahendamise osas.

Konverentsi teisel päeval tutvustatakse põhjalikumalt digitaalsetele sademevee seire ja haldamise lahendusi ning tarkvara. Oma praktikat tutvustavad Viimsi, Turu ja Riia. Viimsi lahendustest räägib kommunikatsioonide vanemspetsialist Siim Reinla, kelle vastutusala on valla sademeveevõrk. Viimsi vald on loonud eraldi sadememevee monitoorimise lahenduse VAAL süsteemi koosseisu, kus kraavides, torudes ja kaevudes olevad seadmed edastavad reaalajas infot ja analüüsivad seda. 

Läbivalt võetakse mõlemal päeval kokku ja tutvustatakse säästlike sademeveelahenduste eluringiga seotud teemad looduspõhiste lahenduste käitamisel nii Eesti, Läti kui Soome näitel; ühtlasi vahetatakse praktikaid hooldamisel.

Viimsi vald on juhtpartner EL LIFE programmi rahastaud projektis „Development of sustainable and climate resilient urban stormwater management systems for Nordic municipalities“ (lühendina LIFE UrbanStorm) ning EL Interreg Kesk-Läänemere programmi rahastatud projektis “Testing new storm water treatment solutions for reduction of hazardous substances and toxins inflows into the Baltic Sea” (lühendina CleanStormWater).

Alar Mik

abivallavanem