Viimsi tutvustas rahvusvahelisel seminaril tarka sademeveesüsteemi

20. aprill 2022
“CleanStormWater” projekt

Viimsi juhib rahvusvahelist projekti “CleanStormWater”, mille raames rajatakse valla keskusesse erinevaid sademevee puhastussüsteeme ja paigaldatakse monitoorimisseadmeid.

Tegevuste eesmärk on pöörata rohkem tähelepanu sademevee seisundile ja puhastada sademevett, mida merre juhitakse. Lisaks puhastus- ja seireseadmete paigaldamisele luuakse samal ajal sademevee monitoorimise tarkvara, mis integreeritakse loodavasse KOV-GIS süsteemi VAAL ja mis moodustab tervikliku süsteemi vallaruumis paiknevate seadmetega.

20. aprillist kuni 21. aprillini toimub Soomes Turu linnas rahvusvaheline seminar, kus partnerid neljast osalevast riigist (Eesti, Läti, Soome ja Rootsi) tutvustavad erinevaid sademeveega seotud tarklahendusi, sademevee puhastusvõimalusi ja teadlastega koostöös valminud tehnilisi süsteeme.

Viimsi valla kommunikatsioonide vanemspetsialist Siim Reinla rääkis Viimsi loodavast e-monitoorimise terviklahendusest (sensorid, andmevahetus, analüütika) ning esitles sademevee monitoorimise süsteemi tarkvara hetkeseisu. Valla arendatava VAAL tarkvara ja sademevee monitoorimise mooduli vastu oli aktiivne huvi nii Rootsi kui ka Läti partnerite poolt. Siim Reinla tõi välja, et monitoorimisseadmed ja tarkvara tagavad edaspidi võime jälgida reaalajas sademevee merrevoolude vee kvaliteeti, saada teavitusi häirete kohta (ennetamaks üleujutusi), jälgida sademeveega seotud keskkonnaseisundit ja koguda andmeid laiema seire jaoks.

Projekti kaasrahastavad Interreg Kesk-Läänemere programm ja Eesti Keskkonnainvesteeringute Keskus. CleanStormWater projekti maht on 1,6 miljonit eurot, millest Viimsi valla omafinantseering moodustab 76 000 eurot. Projekti juhtpartneriks on Viimsi vald ning tegevuste ajatelg on 2020 – 2022.

Alar Mik
abivallavanem