Viimsi vald oli looduskaitse programmi taotlusvoorus edukas

29. dets 2023
Rohuneeme maastikukaitseala

Viimsi vald esitas Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) looduskaitse programmi projekti „Rohuneeme maastikukaitseala kaitsekorralduskava tegevuste elluviimine“, mis valiti toetuse saajate hulka.

Rohuneeme maastikukaitseala võeti kaitse alla 13. oktoobril 2009 Viimsi valla mandriosa üldplaneeringu teemaplaneeringu „Miljööväärtuslikud alad ja rohevõrgustik“ kinnitamisega. Kaitseala kaitse-eesmärkideks on muuhulgas liigilise mitmekesisuse, haruldaste liikide, seal hulgas kaitsealuste liikide ja nende elupaikade kaitse. Lisaks sooviti kaitsta rannikumadalikul terviklikult säilinud väärtuslikku loodusmaastikku, et säilitada bioloogilist mitmekesisust ja ökosüsteeme.

2016. aastal koostati maastikukaitsealale kaitsekorralduskava, milles nähti ette erinevaid tegevusi, millest üks oli taimede inventuur. Rohuneeme maastikukaitseala kaitsekorralduskavas on märgitud, et piirkonna taimestik on liigirikas. Alalt või selle ümbrusest on leitud 274 tavalist, 28 sagedast, 85 paigutist (levinud enamasti rannikualadel), 47 hajusa levikuga, 18 haruldast ja üheksa kaitsealust taimeliiki. Kaitsealustest taimeliikidest kaks on II kaitsekategoorias ja ülejäänud III kaitsekategoorias. Projekti raames on soov täpsemalt aru saada maastikukaitseala liigilisest väärtusest, kaardistatakse kaitsealuste liikide esinemine, arvukus ning täpsed leiukohad ja uuendatakse nende osas ka riiklikud andmebaasid. Nii on võimalik ala maastikulisi väärtusi paremini kaitsta.

Teine kaitsekorralduskavas toodud tegevus, milleks vald samuti rahalise toe sai, on seotud Rohuneeme maastikukaitseala maaparandussüsteemidega. Kaitsekorralduskavas on kirjas, et Rohuneeme maastikukaitsealal olevad kuivendussüsteemid on valdavalt hooldamata ja need ei toimi ning ulatuslikud üleujutused põhjustavad sealsete metsade hävimist mistõttu oleks vaja kraave ligi 5 kilomeetri pikkuses ulatuses uuendada. Samas ei ole selge, kui suurt väärtust omab liigirikkuse seisukohalt ja rohevõrgustiku toimimise jaoks ala, mida kaitsekorralduskavas soovitatakse kuivendada. Keskkonnaamet on toonud välja, et niiskuslembeste kasvukohtade ohustatud liikide kasvukohti ei tohi kuivendada ja seal peab pigem toetama kuivendussüsteemide kinnikasvamist või sulgemist ja vajadusel eesvoolude hooldamist minimaalses vajalikus mahus. Selleks, et teada, kuidas maastikukaitseala väärtusi paremini kaitsta ja langetada maaparanduse osas kõige paremini kaitse-eesmärke täitvaid otsuseid, on vaja hindamisel vastava eksperdi abi.

Projekti abikõlblike kulude kogusumma on 12 313 eurot, toetuse summa kuni 9850,40 eurot ja toetuse maksimaalne määr 80% projekti abikõlblike kulude kogusummast. Tegevusi hakatakse ellu viima 2024. aasta kevad-suvel.

KIK-i uudisnupukest ja teiste toetust saavate projektide kohta saad lugeda SIIT.

Maris Markus
keskkonna vanemspetsialist