Viimsit külastas Euroopa Kontrollikoja delegatsioon

31. aug 2023
foto

Viimsi valla ellu viidud LIFE UrbanStorm projekt pälvis Euroopa Kontrollikoja tähelepanu ja sai kontrollikoja ning selle audiitorite visiidi au osaliseks. 

Euroopa Kontrollikoda teavitas juuni alguses, et on liikmesriikides läbi viimas kliimamuutustega kohanemise tulemusauditit. Neile pakkus huvi kliimamuutustega kohanemist käsitlevate õigusaktide ülevaade ja EL fondide kasutus aastatel 2014-2020. Eesti audititiim tegi valiku projektide osas, millel on kõige suurem seos kohanemisega. Komisjoni tähelepanu pälvis mh LIFE programmist rahastatud Viimsi valla juhitud LIFE UrbanStorm projekt ja nii lepiti kokku Viimsi valla külastamine. Augusti lõpus külastaski kuueliikmeline Euroopa Kontrollikoja delegatsioon, koosseisus kontrollikoja liige hr Klaus-Heiner Lehne, Viimsi valda. Tutvuti projektiga LIFE UrbanStorm ja Viimsi valla kliimamuutustega kohanemise seniste tegevustega.

Viimsi valda esindasid LIFE projekti vedanud projektijuht Tanel Mätlik, taristu projektijuht Siim Reinla ning projekti eksperdid Taavi Valgmäe ja Alar Mik. Valla poolt anti delegatsioonile ülevaade ellu viidud tegevustest mõisapargis ja LIFE parklas ning erinevatest tulemusnäitajatest (koostatud kliimakavast kuni erinevate analüüside ja koolitustegevusteni). Elavat huvi tunti projekti ajal koostatud juhiste osas ning sademevee säästliku lahendamise praktikate osas. Küsiti ka sademevee regulatsiooni kohta. Valla projektijuht tutvustas projekti raames loodud sademevee eeskirja ja valdkonna korraldust, mida ka teised omavalitsused on eeskujuks võtnud. Küsiti ka elanike kaasamise kohta ja projekti järel rakendatud SUDS lahenduste osas valla avalikus ruumis.

Räägiti ka käimasolevast Life LATESTadapt projektist ja sademevee kogumislahendustest. Kohaletulnud kuulasid huviga valla plaanidest rajada maa-alune sademevee kogumissüsteem, mida saab hiljem kasutada teede pesuks, kastmiseks ja kasvõi torude puhastuseks. 

Peale ülevaadet tehti ringkäik mõisapargi testalale ja Haabneemes asuvale LIFE parkla testalale. Parkla ja selle kolme vett läbilaskva katte ning monitoorimislahenduse osas näidati üles elavat huvi.

Delegatsioon oli rahul nähtuga, küsimusi ja juttu jätkus nii palju, et kohtumine läks tund aega üle aja. Vallapoolne LIFE projekti projektijuht Tanel Mätlik sõnas LIFE projekti kokkuvõtteks, et projekti on osutunud edulooks, 2017.aastal taotlust koostades seatud eesmärgid on tänaseks saavutatud. „Testalade rajamine ja teised tegevused on olnud ühtlasi ka põhjalik õppimisprotsess, uusi teadmisi ja oskusi säästlikest looduspõhistest sademeveelahendusest ja laiemalt kliimamuutustega kohanemisest on saanud lisaks projektipartneritele paljud omavalitsused, ülikoolid, ettevõtted, kodanikuühendused ja teised organisatsioonid üle Eesti,“ tõi Mätlik kokkuvõtteks välja.

Alar Mik
abivallavanem

Foto: Jane Saks