Volikogu alustas Pärnamäe külas erateede sundvõõrandamise

19. aprill 2023
Pärnamäe

18. aprilli Viimsi vallavolikogu istungil võeti vastu otsused Pärnamäe külas asuvate Kesk-Kaare tee L7 ja L9, Suur-Kaare tee L13 ning Linnase tee L2 teekinnistute sundvõõrandamise algatamiseks.

Viimsi vallas Pärnamäe külas asuvad nii Fuxia Holdings OÜ-le kuuluvad (Kesk-Kaare tee L7, Kesk-Kaare tee L9 ja Suure Kaare L13) teemaad kui ka R.K. Projekt OÜ-le kuuluv transpordimaa (Linnase tee L2). Need neli transpordimaad on detailplaneeringute järgi ette nähtud avalikku kasutusse. Tänased omanikud on transpordimaad omandanud pankrotivarana, kui toonased arendajad ei andnud kinnistuid üle ja kohtutäitur need enampakkumistel maha müüs. Viimsi vallavalitsus proovis osade  teelõikude osas jõuda kokkuleppele, et need saaks valla omandusse, aga kahjuks jäid need siiski eraomanikele. Hiljem on aastaid püütud leida omanikega kokkuleppeid, kuid need ei ole tulemusteni viinud.

2023. aasta veebruaris teavitasid kinnisasja omanikuks olevad ettevõtted, et kustutavad tänavavalgustuse. Tänavavalgustuse kustutamise järel lülitasid piirkonna aktiivsed elanikud valgustuse taas sisse. Järgmise sammuna lõigati valgustusel toitekaablid omanike poolt läbi. Lisaks on omanikud suhelnud teel liiklejate ja külaelanikega, ähvardades takistada nende kodudesse ligipääsu teede sulgemisega. Kuigi ühes vallavalitsusele esitatud pöördumises kirjeldatud kuupäevaks teede sulgemist ei toimunud, puudub abivallavanem Alar Miku sõnul kindlus, et see ei või juhtuda mingil teisel hetkel ja tekitada elanikele probleeme.

„Oleme  kinnisasja omanikuga otsinud lahendust juba pikemat aega. Kahjuks ei ole transpordimaade omaniku poolt olnud tahet tänasele olukorrale lahendust leida. Tegemist on samas tõsise probleemiga, sest nelja transpordimaa kinnistu kaudu on mitmetele elanikele tagatud ainus juurdepääs oma kodule,“ kirjeldas abivallavanem Alar Mik.

Pärnamäe küla elanikud on pöördunud vallavalitsuse poole taotlusega sundvõõrandamise menetluse alustamiseks. Volikogu otsuste alusel on kavas sundvõõrandada nii transpordimaa kui ka sellel asuvad teevalgustuse ning vee- ja kanalisatsioonitaristu servituudid.

Abivallavanem Miku sõnul on antud juhul ainus lahendus sundvõõrandamine, mis siiski on tema sõnul äärmuslik lahendus. „Kindlasti ei saa vallavalitsus kõrvalt vaadata, kuidas ühe piirkonna elanikud kannatavad kellegi pahatahtliku käitumise tõttu. Tagamaks terviklik lahendus ja vältimaks tulevikus servituutidega manipuleerimist, otsustasime sundvõõrandada ka taristu kasuks seatud servituudid,“ ütles abivallavanem Alar Mik.

Järgmise sammuna teeb vallavalitsus transpordimaade omanikele ettepanekud kinnistute võõrandamiseks. Kui kokkulepet ei saavutata, siis minnakse edasi sundvõõrandamise protsessiga.

Heiko Leesment
avalike suhete osakond

Foto: Väljavõte VAAL süsteemist (XGis aluskaart). Rohelisega on tähistatud valla omanduses olevad kinnistud.