Volikogu uuendas valla arengukava ja eelarvestrateegiat

18. okt 2022
Volikogu

Viimsi vallavolikogu kinnitas 18. oktoobri istungil valla arengukava ja eelarvestrateegia muutmise eelnõu, mis sätestab valla arenguplaanid ja eelarvelised tegevused aastateks 2022-2027.

Teisipäeval, 18. oktoobril toimunud vallavolikogu istungil kinnitati arengukava ja eelarvestrateegia muutmise eelnõu. Arengukava uuendamine on iga-aastane protsess ja selle aasta suuremad muudatused lisaks väiksematele korrektsioonidele on järgmised:

  • Keskkonnakaitse valdkonda on lisatud tegevustena rohevõrgustiku sidususe säilitamine ja parandamine ning kõrghaljastust puudutava regulatsiooni uuendamine, jäätmemajandust on täiendatud avalikes kohtades jäätmete liigiti kogumise võimaluste loomise plaaniga. Lisatud on ka aia- ja haljastusjäätmete konteinerite paigaldamine kalmistutele.
  • Ruumiline planeerimise juurde on lisatud Viimsi valla haldusterritooriumi üldplaneeringu ja Viimsi valla mandriosa ranna- ja merealade teemaplaneeringu uuendamine.
  •  Üldhariduse osasse lisati õppetaristu parendamine.
  • Sademevee vallas looduspõhiste sademeveelahenduste rajamine ja sademevee taaskasutuslahenduste rakendamine. Lisaks ühisveevärgi ja kanalisatsiooni arengukava koostamine.
  • Sadamate ja merenduse vallas sadamate kaldapiiri korrastamine ja omandivormi täpsustamine.
  • Arengukavas on nüüd spordi valdkonna all tegevusena kirjeldatud ka Viimsi jalgpallihalli rajamine.
  • Ettevõtluse arendamise alla on lisandunud valla pikaajalise arengustrateegia 2023-2045 koostamisse ettevõtjate kaasamine.
  • Targalt juhitud valla all on tegevusena lisatud strateegiaruumi rajamine.

Vallavanem Illar Lemetti sõnul on arengukava ja eelarvestrateegia sisulised ning olulised kokkulepped, mis aitavad seada valla arengusihte.

„Praegu kehtivat arengukava täiendasime peamiselt just tegevuskava osas, sest paralleelselt toimub valla arengustrateegia aastateks 2023-2045 koostamine. Peagi algab valla arengustrateegiasse kaasamise protsess ja loodan väga, et inimesed kasutavad võimalust kaasa rääkida ja anda oma panus Viimsi tuleviku kujundamisse,“ ütles vallavanem.

Valla eelarvestrateegia peab silmas kulude kokkuhoidu ning säästlikku majandamist

Põhitegevuse tulude kasvu osas olulisi muudatusi võrreldes kehtiva strateegiaga kavandatud ei ole. Põhitegevuse kulude kavandamisel on arvestatud, et uute tegevuste lisandumisel ja kulude suurenemisel tuleb silmas pidada ning lähtuda kulude kokkuhoiust ja säästlikust majandamisest ning vajadusel tegevusi ümber korraldada.

Olulisemad muudatused põhitegevuse kulude eelarves tulenevad teenuste hindade olulisest kallinemisest 2022. aastal (sh kommunaalkulud) ning eelarvestrateegia perioodil lisandunud tegevustest ja loodud või loodavate uute asutuste tegevuskuludest.

Vallavolikogu eelarvekomisjoni juhi Jan Trei sõnul on vallavalitsus eelarvestrateegia eelnõu koostamisel olnud jätkuvalt konservatiivne ja ette vaatav.

,,Rahandusministeeriumi prognoosi kohaselt on kohalike omavalitsuste finantsseis 2023. aastal halvenemas. Selle aasta seitsme kuuga on kohalike omavalitsuste kulud küttele ja elektrile kasvanud märkimisväärselt, lisaks mõjutab kohalike omavalitsuste eelarvet nii sellel kui järgnevatel aastatel inflatsioon, palgasurve ja Ukraina sõjapõgenike abistamine,“ ütles Trei.

Arengukava ja eelarvestrateegia ülevaatamine on iga-aastane protsess

Hetkel kehtiv Viimsi valla arengukava ja eelarvestrateegia aastateks 2022-2027 on alusdokumendiks valla arengu kujundamisel. Kohaliku omavalitsuse seadus kohustab omavalitsusi iga aasta 15. oktoobriks uuendama dokumenti nii, et see kajastaks iga aasta 15. oktoobri seisuga vähemalt nelja eelseisvat eelarveaastat.

2019. aastal vastuvõetud arengukava uuendamine on pidev protsess ja selle käigus viiakse läbi kavas kirjeldatu elluviimise seire. Arengukava ja eelarvestrateegia jõustumiseks läbib eelnõu volikogus kaks lugemist. Arengukava ja eelarvestrateegia olid avalikul väljapanekul arvamuste kogumiseks 17. augustist 5. septembrini. Arengukava ja eelarvestrateegia avalik arutelu toimus 5. septembril Viimsi huvikeskuses. Avalikustamise käigus laekus e-posti teel kokku 18 muudatusettepanekut.

Heiko Leesment
avalike suhete osakond