Abivahendid aitavad elada täisväärtuslikku elu

12. juuli 2023
foto

Juba ühe abivahendi kasutuselevõtmine võib säilitada iseseiseva toimetuleku ning parandada elukvaliteeti.

Hea oleks hinnata, millised tegevused tekitavad inimesele raskusi ja miks. Tasuks veenduda, et asjade paigutus kodus on mõistlik ja inimesele võimalikult käepärane. Vajadusel saab teha vabaks liikumisteed ja koridorid. Liikumisraskuste puhul on palju abi näiteks käimiskepist või rulaatorist ehk ratastega eesveetavast käimisraamist. Rulaatoritel on lukustuvad pidurid ja istmeplaat, mis võimaldab igal hetkel peatuda ja puhata. Nii on võimalik ette võtta pikemaid teekondi ja tunda end turvalisemalt.

Pesemistoimingutel võivad olulist abi pakkuda erinevad tugikäepidemed, dušitoolid ja vanniistmed, aga ka pika varrega pesunuustikud. Kui seismisel tekib kergesti väsimus või on probleeme tasakaaluga, siis teeb dušitool pesemistoimingud mugavamaks. Samuti saab sobiva istme või tooli paigutada vanni või kasutada vanniminekuks spetsiaalset tugikäepidemega astet. Lisaks libisemisvastastele mattidele on olemas ka muid väiksemaid abivahendeid, mis võivad pesemist oluliselt lihtsustada. Näiteks saab pika varrega nuustikut või kammi kasutada ka inimene, kes hästi ei paindu ja kelle käeline liikumine on raskendatud. Voodihaige põetamisel saab peapesuks kasutada täispuhutavat vanni, mis asetatakse voodis lebava hooldatava pea alla ning vanni küljes oleva voolikuga juhitakse vesi kõrvale ämbrisse. Igapäevaseks hoolduseks saab kasutada ka vett mittevajavaid pesuvahte, mille saab kanda kohe kehale ning niiske rätikuga puhastades eemaldada.

Kui öine tualettruumi külastamine on sagenenud, kuid tekitab raskusi õigeaegselt kohalejõudmisega, siis on mõistlik kaaluda potitooli vajadust. Potitooli saab asetada sobivasse kohta magamisaseme lähedusse ja nii saab pärast toiminguid muretult tagasi voodisse heita. Potitoole on ka mugava pehme istme ja kaetava kaanega, mis teeb nende kasutamise mugavaks ja diskreetseks. Uriinipidamatuse korral on soovitatav kasutada täiskasvanute mähkmeid ja sidemeid või ööseks kasutada voodil imavaid ja niiskuskindlaid aluslinu. Uriinipidamatus on sageli esinev ja tänapäeval on väga suur valik tooteid, mis sobivad erineva imavusvajaduse ja aktiivsustasemega inimestele.

Abivahendeid leidub ka riietumiseks ja muudeks igapäevasteks toiminguteks, alates tabletipoolitajast ja purgikaane avajast kuni “püsti aitavate” tugitoolideni. Oluline on leida enda vajadustest lähtuvalt sobivad vahendid, mis annavad parema enesetunde. 

Abivahendite soetamisel ja laenutamisel tasub teada, et riik toetab teatud juhtudel abivahendi saajat. Vastavalt tootele toimub hüvitamine kas sotsiaalkindlustusameti või tervisekassa kaudu.

Tervisekassa soodustuse alla kuuluvad eelkõige ortoosid, uriinikotid ja kateetrid. Nende abivahendite jaoks on vajalik küsida arstilt digiretsept. Soodustust saab arst määrata ortoosidele juhul, kui kindlustatud isikul on 6 kuu jooksul toimunud trauma või operatsioon ning samuti siis, kui isikul on vastav diagnoos fikseeritud haigusloos.

Sotsiaalkindlustusamet hüvitab abivahendeid, nagu näiteks liikumis-, laste- ja olmeabivahendid, põetus- ja hooldusvahendeid ning uriinipidamatustooteid. Riiklikud soodustused kehtivad neile toodetele vaid arstitõendi alusel vanaduspensionäridele ja isikutele, kellel on puue, täielik või osaline töövõimetus või lastele eriarsti tõendi alusel.

Arstitõendil peab olema kirjas konkreetne abivahend, millele tõend kehtib.

Kasulik on teada, et kui muude abivahendite jaoks on vaja küsida arstitõendit, siis vanaduspensionäridele kehtib riiklik soodustus uriinipidamatustoodetele automaatselt! Soodustuse saamiseks ei ole vaja teha muud, kui külastada ITAK Terviseabivahendite kauplust ning võtta kaasa enda isikut tõendav dokument.

Nõu saamiseks tasub võtta ühendust abivahendite spetsialistiga. Viimsi Fertilitase erahaiglas (Kaluri tee 5a) asuvas ITAK Terviseabivahendite kaupluses on spetsialisti nõustamine tasuta!
Avatud: E–R kell 9–17
tel: 655 0100
e-post: viimsi@itak.ee
koduleht: www.itak.ee

Gerli Selge
ITAK OÜ turundusjuht

Foto: SALJOL GmbH