Aktiivse eluviisiga ja traditsioone hoidev Aime Salmistu

4. jaan 2023
Aime-Salmistu

16. aastat Randvere päevakeskuse koordinaatorina töötav Aime Salmistu on hariduselt küll agronoom, kuid sellel alal on ta töötanud üksnes seitse aastat. Siis määrati ta Avinurme külanõukogu esimeheks ja edasi Avinurme esimeseks vallavanemaks. Enne Viimsisse kolimist töötas naine seitse aastat koduvalla kultuurijuhina.

Oled sündinud ja kasvanud Avinurmes. Milline on Sinu seos Viimsiga?
Seda ei olegi olnud aastani 2006, kui minu vanem tütar Kristi Viimsisse kolis. Samal aastal avati Viimsi kooli uus maja, kuhu üks minu lapselaps õppima asus ja minust sai täiskohaga vanaema. Kuna olin varasemalt laulnud Avinurme naiskooris, siis üsna pea liitusin ka Viimsi segakooriga, kus laulsin aldi häälerühmas.

Augustis 2007 valiti mind konkurssi korras MTÜ Randvere Päevakeskuse tegevjuhi ametikohale, kus töötan tänaseni. Aastal 2021 loodi Viimsi hoolekandekeskus, kuhu alla kuuluvad nii Haabneeme kui ka Randvere päevakeskus.

Millised on Sinu tööülesanded?
Mäletan, et esimene tegevus, mille korraldasin, oli kepikõnd. Kuna toona oli päevakeskuses meie ruumi suuruseks üksnes 35 m2, sai siseruumides põhiliselt vestlusringe korraldada. Minu esimene siseruumis korraldatud tegevus oli hingedepäeva üritus. Edasi tulid jututoad, kus muuhulgas käisid erinevad inimesed meile oma reisimuljeid jagamas. Koostöös reisibüroodega hakkasin päevakeskuse külastajatele ka reise korraldama nii Eestis kui ka Euroopas.

Aastal 2008 saime keskusele ruume juurde. See võimaldas alustada uute huviringidega ja nii hakkasid toimuma tervisevõimlemine, seeniortants, jooga, lauluring, lauluklubi, kutsusime külla külalisi, teiste hulgas käis esinemas ka kooliõpilasi. See kõik muutis eakate seltsielu mitmekesisemaks.

Meiega samas hoones asus algselt ka perearstikeskus, mis kolis aastal 2021 Karulaugu tervisekeskusesse. See tähendas, et meie ruumid laienesid veelgi ning seni Randvere koolis toimunud Randvere eakate keraamikaring hakkas nüüd toimuma meie juures. Tänu KOPi projektis saadud rahastusele on meil ka keraamikaahi ja potikeder.

Kui varem oli meil pisike kööginurk, siis nüüd on keskusel korralik köök, kus tegutseb kodundus- ja kokandusring, köögis valmistatakse ürituste tarbeks dekoratsioone ning seal valmivad ka suupisted kohvi- ja teelauale. Uued ruumid ja väga head tingimused on suurendanud ka huviringidest osavõtvate eakate arvu.

Lisaks on minu ülesanneteks kõikide keskuses toimuvate kultuuriürituste ja väljasõitude korraldamine. Nimelt käime eakatega tutvumas Eestimaa vaatamisväärsustega ja kohtumas teiste päevakeskustega, viies sinna laulu-, sõna- ja tantsukunsti.

Mis Sind motiveerib?
Ikka kogukond ja inimesed, kes meil siin käivad. Inimesed on aktiivsed ja üritustel on saal täis – kohale tuleb 50–80 inimest nii Randverest kui ka Viimsi teistest küladest ja alevikest. Motiveerib ka see, et siin saan ma kõik oma mõtted realiseerida ja ma tunnen, et olen meie inimestele oluline.

Kust Sul tulevad kõik need ideed?
See on minu sisemine vajadus neid üritusi korraldada. Ma hoian ennast kursis ja vaatan, mis mujal Eestis toimub. Siis tekibki mõte, et ka me ise võime sarnaseid üritusi ja väljasõite korraldada. Ühest üritusest koorub teine ja nii neid mõtteid tulebki. Jagan oma ideid ka inimestele, kes siin käivad, ja arutame kõik koos läbi.

Minu mõte võib ju olla üks, kuid kogukond peab sellega kaasa tulema.

Koos paneme paika, kes katab ürituseks laua, kes aitab mõnel teisel viisil ja nii saabki kõik planeeritu teoks. Naised ikka ütlevad, et nii tore on ennast korra või paar korda kuus ilusasti riidesse panna ning siis päevakeskuse üritusele tulla, kus saab omavahel jutustada, vahel ka tantsu lüüa, kuulata ja nautida kutsutud külalisi, nende esinemisi ja ettekandeid.

Kes veel ei ole Randvere päevakeskusesse jõudnud, siis kutsun kõiki meile külla üritustest osa saama ja kaasa lööma!

Millised plaanid on käesolevaks aastaks?
Kindlasti plaanime korraldada mõned kultuurireisid, nende kohta tuleb info jooksvalt. Aga 12. jaanuaril tuleb meie juurde Jõelähtme vallast Neeme külast Wäike TantsuTeater MERI lavastusega „Bremeni moosekandid“. See on tasuta ja ootame kõiki etendust vaatama.

Traditsiooniliselt on meil välja kujunenud, et iga kuu ühel üritusel õnnitleme ka selle kuu sünnipäevalapsi. Selle traditsiooniga jätkame jaanuarikuust.

Kuidas Sa Viimsi Pensionäride Ühendusse (VPÜ) sattusid?
Kui ma Viimsisse kolisin, liitusin üsna pea ka Viimsi segakooriga, sealt see info minuni jõudis. Aastal 2008 toimusid juhatuse valmimised, mind esitati VPÜ üldkogule ning üldkoosolekul valitigi mind seitsmeliikmelisse juhatusse, kuhu kuulun tänaseni. VPÜ saab käesoleval aastal 30-aastaseks.

Minu ülesandeks on vaba aja, kultuuri- ja seltsielu korraldamine. Aastal 2022 korraldasin mitmeid teatrikülastusi ja väljasõite – käisime Palmses, Leigo järve ääres, Lahemaal, Järvamaal ja Narvas.

Väga huvitavad on olnud meie kahepäevased reisid. Aastal 2021 külastasime Võrumaad, aastal 2022 käisime Lääne- ja Hiiumaal, kus tutvusime väiketalude tegemistega, sealse kohaliku toodanguga ning läbisime koos giidiga hariva linnatuuri Haapsalus.

Kas Sa unistad ka millestki?
Unistan, et Randvere päevakeskusesse leiaks tee veelgi enam külastajaid, sest ma usun, et külas elab eakaid rohkem kui üksnes need, kes on juba tee meie juurde leidnud. Ka huviringidega saab jooksvalt liituda. Kellel on huvi mõne ürituse või huviringi vastu, võib alati otse mulle helistada.

Kui ma Randvere päevakeskusesse tulin, soovisin maja ette haljastust rajada. Tänaseks on see koostöös päevakeskuse külastajatega teoks saanud, olemas on ka mugavad siseruumid ning korralik köök koos kõige vajaminevaga. Soovi korral saab päevakeskuse ruume kasutada nii koosolekute pidamiseks kui ka tähtpäevade tähistamiseks. Kellel on huvi, võib julgelt minuga ühendust võtta.

Soovin, et minu töö oleks väärtustatud ning päevakeskust külastavad inimesed sellega rahul. Rõõmus meel tagab edu eluteel – see on minu moto. Uueks aastaks soovin kõigile head tervist ja palju rõõmu!

Randvere päevakeskus
Aadress: Kibuvitsa tee 1, Randvere
Avatud: E–N kell 10–15, R kell 10–14

Randvere päevakeskuse huviringid:
esmaspäeval
kell 10–11.30 arvuti- ja digiseadmete õpe
kell 10–11 tervisevõimlemine
kell 11–12.30 käsitööring

teisipäeval
kell 11–12.30 lauluansambel
kell 13–14.30 seeniortants
kell 14.30–15 vestlusring
kell 15–17.15 keraamika

kolmapäeval
kell 11–12 toolivõimlemine
kell 12–12.30 vestlusring
kell 12.30–15 lauamängud, ajalehtede lugemine

neljapäeval
kell 11–13.15 aiandus-kokandusring
kell 12–13.30 sõnakunst
kell 15 sõbrad koos (ühisüritus üks kord kuus)

reedel
kell 11.30–13 seeniortants
13.15–14.45 jooga

KOMMENTAAR Lemme Palmet, Viimsi hoolekandekeskuse juhataja: Aime on pikaajalise kultuuritöö kogemusega ning pikalt Randvere päevakeskust juhtinud traditsioone hoidev kultuuritöötaja.

Jane Saks
Viimsi Teataja toimetaja