Beebide võimlemine arendab väikelaste füüsist ja ka psüühikat

31. jaan 2023
foto

Beebid on väikesed, kuid väga võimekad. Nimelt suudavad nad õppida oma esimesel eluaastal sadu kordi rohkem kui meie, täiskasvanud, mistõttu ei tohi nende võimeid alahinnata. Alles kujuneva lapse arendamisele saavad vanemad tugeva aluse panna.

Uuringutes on kinnitust leidnud iidne teadmine, et beebide ja väikelaste füüsilise arendamisel on positiivne mõju ka nende psüühikale. Peale imiku süleshoidmise ja temaga rääkimise võiksime ja lausa peaksime temaga ka võimlema ja ujuma. Laste aju arenguga tegelevad teadlased on välja selgitanud, et lapsega intensiivne tegelemine tema esimestel eluaastatel annab häid tulemusi. Uuringud laste aju arengu kohta näitavad, et beebid vajavad nii füüsilisi tegevusi kui ka väikeseid vaimseid pingutusi. Beebide ja väikelaste ajuarengut pärsivad taustaks mängiv televiisor ja raadio.

Väga intensiivne aju areng, mis on määrava tähtsusega, kestab viis esimest eluaastat. Vanematel on beebidega võimeldes võimalik maksimaalselt ära kasutada oma lapse aju arengu kiirema perioodi algust. Beebi massaaž ja võimlemine suurendab lapse ajus aktiivsete närvirakkude hulka, kõik mitteaktiivsed närvirakud kahjuks hävivad. Igapäevase võimlemise tulemusena närvirajud kasvavad ja ajus luuakse tihedam närvirakkude vaheline võrgustik.

Lapsed arenevad küll erineva kiirusega, kuid kõik füüsilise arengu etapid peaks iga laps kindlasti läbima. Kõikide looduse poolt ette nähtud arenguetappide läbimisest sõltuvad lapse hilisemad õpioskused ja tulemused koolis.

Mida peaksid beebid oma arenguspiraalis oskama?
Kõik beebid peaksid pöörama mõlemale poole ehk üle parema ja vasaku külje, kõhult seljale ja tagasi. Järgmiseks peaksid nad roomama ja seejärel käputama. Enne, kui nad end püsti ajama hakkavad, peaksid beebid end ka pikali asendist iseseisvalt istuma ajama.

Et beebit oleks võimalik oma kodus ka igapäevaselt ise arendada, kutsume kõiki vanemaid Viimsi huvikeskusesse beebidega võimlema. Oma väiksekest kiigutades, keerutades ja tõstes saate märkamatult ka ise paraja füüsilise koormuse kätte. Lapsele on võimlemistund kui mäng – pingutus ja rõõm tehtud asjadest üheaegselt. Peale arendavate harjutuste saavad vanemad koos olla ja luua oma kogukonnas uusi sidemeid.

Minu teekond beebide võimlemiseni
Beebide võimlemisega alustasin oma teise lapsega juba üle 24 aasta tagasi. Oma beebiga võimeldes mõistsin, kui oluline see lapse arengule on. Kuna mul oli meditsiiniline haridus, siis mõistsin beebide ja väikelaste võimlemise olulisust. Nii õppisingi erinevate juhendajate käe all ja 20 aastat tagasi hakkasin ka ise tunde andma, olles siis juba kolme lapse ema. Võimeldes saame panna hea alguse sportlikule eluviisile ja intensiivselt last arendada.

Beebisid ootame võimlemistundidesse alates 6. elunädalast. Beebide võimlemises on väga palju lihtsaid harjutusi ja paljud asjad, mis näivad keerulised või ehmatavad, on samuti lihtsad ja kergesti õpitavad. Kõikide vanematega teeme keerulisi harjutused ühe kaupa läbi, et lapsevanemale ja lapsele oleks harjutamine turvaline. Juba paari korduse järgi suudavad kõik vanemad teha harjutusi ka iseseisvalt. Võimlemas võiks käia kord nädalas ja teistel päevadel teha omale meelepäraseid ja beebile vajalikke harjutusi kodus. Oluline on, et igapäevaselt kodus võimeldakse beebiga vähemalt 10–20 minutit päevas. 

Beebide võimlemise tunnis on küll rohkem emasid, kuid käivad ka isad, kes naudivad lapsega tegutsemist. Hea on alustada võimlemist 2–4 kuu vanuste beebidega – siis õpime uusi harjutusi iga tund ja veel ei ole ka beebidega raske võimelda. Loomulikult muutuvad iga nädalaga beebidega võimeldes kõik vanemad ka tugevamaks. Vanematele soovitan alati võimlema tulla sportlikus riietuses, beebid on enamasti bodides.

Müütidest levinumaid, mis beebide võimlemisega kaasneb, on see, et beebit ei tohi pea alaspidi jalgadest riputada. Tegelikult on kõik beebid enne sündi ema kõhus pea alaspidi. Kuna jalgadest riputades verevarustus peas suureneb, siis soodustab see ka aju arengut. Lisaks vabastab jalgadest riputamine beebi õlavöötmepingest, mis tekivad auto- ja lamamistoolides olemisest.

Hea teada!

MTÜ Terepere beebide ja väikelaste võimlemise tundides saab peale intensiivse võimlemise ka professionaalset nõu nii imetamise kui ka laste kasvatamise teemadel.
Tunnid toimuvad esmaspäeviti kell 9 (7–12-kuused) ja kell 11.20 (2–6-kuused).
Lisainfo ja registreerimine: Viimsi huvikeskuse kodulehel või Terepere Facebooki lehel.

Reet Post
treener