Haabneeme päevakeskuses on iga päev eriline

30. nov 2022
foto: erakokgu

Haabneeme päevakeskuse koordinaator Lehte Jõemaa on rõõmus ja sooja südamega naine. Kuigi kohtusime temaga intervjuu ajal esimest korda, jäi mulle tunne, nagu räägiksin pikaaegse tuttavaga. Meie põgusa kohtumise pealt saan kindlalt väita, et proua Lehte teeb oma tööd suure pühendumusega.

Olete Te ise viimsilane?
Ma elan küll Muugal, aga tunnen ennast rohkem viimsilasena, sest külastan siinseid kauplusi ja Viimsi meeldib mulle väga.

Millal kandideerisite MTÜ Viimsi Päevakeskuse tegevjuhi ametikohale (alates aastast 2021 Haabneeme päevakeskuse koordinaator)?
See juhtus 2007. aasta kevadel – kuulutus oli Õpetajate Lehes ja toona oli konkurss päevakeskuse tegevjuhi kohale. Nii see töö alguse saigi. Ütlesin veel endale, et jään siia viieks aastaks ja siis jään pensionile, kuid tänaseks on sellest saanud lausa 15 aastat. Siia tulles ei osanud ma oodata, et see töö on nii tore! Ma võin öelda, et armastan oma tööd väga.

Mis motiveeris Teid oma praegusele ametikohale kandideerima?
Olen hariduselt käsitöö- ja kunstiõpetaja, asutanud Eesti käsitööõpetajate seltsi ja lükanud tagant poiste tööõpetuse seltsi loomist. Kui kandideerisin, töötasin ma Eesti Õpetajate Liidu juhatuse esimehena, kus tundsin, et vajan töös vaheldust. Organiseerimistöö on mulle alati sobinud ja minu praegune töö on kultuuriliselt, sotsiaalselt ja hariduslikult väga huvitav. Alguses tuli mul siinsete inimestega tuttavaks saada, korraldada kultuuriüritusi ja nii see samm-sammult läks. Aastatega oleme oma tegevusi laiendanud ja juurde on tulnud mitmeid huviringe.

Mis Teid oma töö juures motiveerib?
Üheks minu eesmärgiks oli, et ükski aasta ei oleks teisega sarnane – ikka tuleb midagi välja töötada, arendada, tuua majja uusi esinejaid ja korraldada kohtumisi. Kultuuriline tegevus ongi hoidnud seda elu minu jaoks põnevana.

Kust tulevad ideed, et kogu aeg midagi uut ja huvitavat pakkuda?
Informatsioon tuleb siin käivatelt inimestelt ja minu headelt kolleegidelt hoolekandekeskusest. Ka ise kultuuriüritustel käies saab ideid ja mõtteid või satun kokku uute ja huvitavate inimestega. Samuti on meil väga hea koostöö kõikide Viimsi kultuuriasutustega. Näiteks on Viimsi muusikakooli lapsed käinud meil esinemas ja tihe koostöö on ka huvikeskusega, muuseumitega.

Tutvustage päevakeskuses toimuvaid tegevusi!
Meie juhendajad ja treenerid on suurepärased ja tegevused oleme valitud nii, et need toetaksid inimese füüsist, vaimu ja meelt. Näiteks hoiame kätt pulsil infotehnoloogial – meil on arvutiõpetuse koolitused ja nüüd tulevad inimesed tihti tundi koos oma sülearvutitega, et küsida abi just seal, kus neil on asi toppama jäänud, ning see toimib väga hästi.

Kultuuritegevusi on rohkesti planeeritud kuni jõuludeni välja. Lisaks on meil on toredad pannkoogihommikud, novembris tähistasime hõimupäeva, käisime Lahemaal ekskursioonil, tähistame ka kõiki tähtpäevi – mardipäeval tegime kummarduse meestele, kadripäeval oli meil suur tantsutrall, mida tähistasime koos Randvere päevakeskusega, külas oli ka Loo memmede tantsurühm.

Huviringidest on kõige populaarsemad liikumisrühmad, kaks tervisevõimlemise rühma. Lisaks veel seeniorjooga, -pilates ja kaks tantsurühma.

Kui liikumisrühmad on füüsise jaoks, siis käeline tegevus on loome- ja mõttetegevuse ühtsus. Meil saab teha keraamikat, savi mätsida ja ma ise juhendan portselanimaali. Käivitamise järgus on kunstistuudio, kus praegu teeme tekstiilikunsti, kevade poole plaanime teha kivimaalimist ja jõuda ka päris maalimiseni välja. Mulle tundub, et inimesed kardavad joonistamist, aga mina ütlen alati, et see on tunnetuslik värvimäng. Olen märganud, et loomingulistest tundidest minnakse ära heaolutundega.

Ka mälule on meil tegevust. Nimelt toimuvad päevakeskuses inglise keele ringid nii algajatele kui ka edasijõudnutele. Koos käib näitering, kus õpime lühemaid sketše või, nagu me ise ütleme, et need on „naerukavad“.

Huvikeskuses on meil ka vestlusklubid, kuhu tullakse lihtsalt kokku ja aetakse juttu. Ma ütlen ikka, et inimeste hulgas tuleb käia, muidu ununeb sõnavara ja nii see alla mäge minek algabki. Ei tohi endale öelda, et „ah, ma olen nii vana“, juba enda kodust väljaajamine on suur asi.

Tahan kiita ka Viimsi mehi, sest meil tegutseb ka meesteklubi, kus on umbes 40 liiget. Praegu on neil pooleli piljardi- ja koroonaturniir, koos tähistatakse sünnipäevi, neil käivad ka külalised ning korraldatakse väljasõite. Mehed on meil toredad ja rõõmsameelsed.

Uue asjana on meil kõnnijalgpall, tulemas on rahatarkuse klubi ja bändi tahaksime ka teha. Siin loodame teha koostööd ka muusikakooliga. Koos Viimsi teaduskooliga on toimunud juba üks keskpäevane teadustund 50+ inimestele. Juba esimesel kohtumisel oli tarkust ja põnevust palju. Sel aastal korraldasime esimest korda vanavanemate tunnustamise ürituse. Minu idee oli, et tunnustaksime eakaid ka kogukonna tasandil. Alguses oli hirm, et kas keegi üldse esitab kedagi, kuid lõpuks saime kokku lausa 17 kandidaati. Mul oleks hea meel, kui sellest saaks iga-aastane traditsioon.

Mida Te ise siin töötades kõige rohkem õppinud olete?
Inimestega suhtlemine ei ole mulle mitte kunagi probleemiks olnud, kuid siin olen ma õppinud suhtlema eakatega ja neid ära kuulama. Kui istume kõik koos kohvilauas, siis pinge tekkimise korral tuleb seda ennetada – ka selle olen töö käigus selgeks saanud. Samuti pean märkama, kui kellelgi on probleem või raske ning siis tuleb aidata leida lahendus.

Kas Teie töö juures on ka mõni murekoht?
Ma ei oskagi midagi välja tuua. Pingeline on töö juures see, et igaks nädalaks tuleb leida esineja ja teema, kuid see ei ole alati nii kerge.

Kui keegi tunneb, et ta sooviks tulla päevakeskusesse mõnel teemal rääkima või esinema, siis kas tohib ennast Teile ka ise pakkuda?
See oleks väga tore, kui Viimsis oleks inimesi, kes tahaksid tulla kõnelema kasvõi oma enda tööst või hobidest. Kui keegi tahab ise eest vedada mingit klubi või huviringi, siis palun väga – leiame alati selleks ruumi ja aja.

Esineja ja klubi eestvedaja ei pea olema ju eakas?
Ei, ei pea. Samuti meeldib meile, kui esinema tulevad lapsed ja noored. Meil on käinud siin vabatahtlikeks ka koolide õpilasesinduste liikmed.
Ootame kõiki, kes tahavad esineda või oma tegemistest eakatele rääkida!

Kuidas motiveerida eakaid, kes ei ole veel päevakeskusesse jõudnud?
Ikka peaks mõtlema selle peale, et inimeste keskel olemine annab energiat, jõudu ja rõõmu terveks päevaks. Aga eks on ka neid, kes käivad meie juures vaid kontserte kuulamas, kuid huviringides ei osale. On ka neid, kes sügisel panevad ennast igale poole kirja, kuid kohale ei jõuagi. Kui keegi leiab meie juures talle huvipakkuva tegevuse, siis soovitan meile helistada ning siis saame juba täpsemalt rääkida. Aga siia võib tulla ka niisama ajalehte lugema ja ennast mõnusalt tundma.

Kas tulemiseks peab ennast ka kuskil registreerima?
Kui huviringides on ruumi, siis saab nendega liituda terve aasta jooksul. Selleks võiks meile helistada ja küsida, millises huviringis vabu kohti veel on. Kes soovib niisama päevakeskusesse tulla või mõnel üritusel osaleda, siis registreerima kuskil ennast ei pea.

Palju teete koostööd Randvere päevakeskusega?
Kohtume peamiselt laua taga nõupidamistel, aga korraldame ka ühisüritusi. Näiteks kadripäeva tähistasime koos, meil on olnud ka ühised väljasõidud ja jõulupeod.

Haabneeme päevakeskus
Aadress: Kesk tee 1, Haabneeme
Avatud: E–N kell 10–16, R kell 10–14

Haabneeme päevakeskuse huviringid

  • Tervisevõimlemine A-grupp, esmaspäeval ja reedel kell 10.
  • Tervisevõimlemine B-grupp, esmapäeval ja reedel kell 11.
  • Kokaring Hõbekulp, esmaspäeval kell 10.
  • Kunstistuudio, esmaspäeval kell 11.
  • Arvuti- ja nutiõpe, esmaspäeval kell 13.
  • Inglise keel algajatele, esmaspäeval kell 16.
  • Rahatarkuse klubi, esmaspäeval kell 17.30.
  • Seeniorpilates, teisipäeval ja neljapäeval kell 10.
  • Keraamika, teisipäeval kell 10.
  • Käsitöö/õmblemine, teisipäeval kell 11.
  • Telgedel kudumine, esmaspäevast neljapäevani kell 10–17.
  • Seeniortantsurühm Triinud, esmaspäeviti kell 11.
  • Lauluansambel Põllulill, esmaspäeviti kell 13.
  • Sõnakunst, esmaspäeviti kell 15.
  • Jooga, kolmapäeval kell 9.30.
  • Portselanimaal, kolmapäeval kell 10.
  • Seenioride kõnnijalgpall, alustab taas kevadel.
  • Keskpäevane teadustund, kolmapäeval kell 12.
  • Inglise keel edasijõudnutele, kolmapäeval kell 15.30.
  • Seeniorite rahvatants, neljapäeval kell 12.30.

Haabneeme päevakeskuse klubid

  • Bridž, esmaspäeval ja neljapäeval kell 11.
  • Mängutunnid (piljard, koroona ja male), esmaspäeval ja neljapäeval kell 10–14, kolmapäeval kell 10–15.
  • Lauatennis, teisipäeval ja neljapäeval kell 16.
  • Vestlusklubi, kohvitund, neljapäeval kell 11 (Viimsi huvikeskuses).
  • Rannameeste klubi, neljapäeval kell 15–18.
  • Raamatusõprade klubi, iga kuu kolmas neljapäev kell 13.
  • Aiasõprade klubi, alates märtsist.

Huviringide tasu: kui käia ühes tunnis nädalas, siis on kuutasu 2 eurot; kui kahes või enamas tunnis, on kuutasu 4 eurot.

KOMMENTAAR: Rõõmsameelne, kunsti armastav inimene
Lemme Palmet, Viimsi hoolekandekeskus juhataja: Lehte on pikaaegse kogemusega päevakeskuse juht, kes on lisaks viimase 15 aasta jooksul tehtule nüüd ka uue asutuse koosseisus näidanud valmisolekut eest vedada mitmeid uusi algatusi. Rõõmsameelne inimene, kes teeb vastavalt vajadusele koostööd erinevate partneritega ning kes armastab üle kõige kunsti.

Jane Saks
Viimsi Teataja toimetaja