Head uut aastat, Viimsi vald!

4. jaan 2023
foto

Aasta 2022 on saanud ajalooks, aga tema jäetud jäljed mõjutavad meie elu ka edaspidi. Oli palju head, aga ka seda, mis tõi maailma kannatusi. Koroonaviirusega kaasnenu, Ukraina sõda, energiakandjate kõrged hinnad ja kiire inflatsioon – meie kõigi elu on nendest märksõnadest mõjutatud.

Viimsi vallas toimus mitu olulist suunamuutust. Kui varasematel aastatel on kehtivat üldplaneeringut ellu viies soodustatud elamuehitust ja on algatatud ka vastavasisulisi üldplaneeringut muutvaid detailplaneeringuid, siis nüüd on kokku lepitud, et üldplaneeringut muutvaid detailplaneeringuid algatatakse ainult siis, kui planeeringu eesmärgiks on avalikult kasutatavad ehitised või taristu. Üldplaneeringu kohaste detailplaneeringute algatamine on aga oluliselt pidurdunud, kuna vaba veeressursi uutele võimalikele tarbijatele jagamiseks enam ei ole.

Teise olulise kokkuleppe alusel lähtume kõigi valdkondlike poliitikate väljatöötamisel ja elluviimisel keskkonnahoiu põhimõtetest. Eks seda on tehtud varemgi, aga nüüd on keskkonnahoiu küsimused veelgi suurema tähelepanu all.

2022. aasta silmapaistvaimaks ehitiseks on kahtlemata Viimsi Artiumi hoone. Meie uus haridus- ja kultuurikeskus on hästi käivitunud, lisandunud on palju erinevas eas õppijaid ja mitmesuguseid kultuuriüritusi toimub peaaegu igapäevaselt. Käesolevasse aastasse jääb Randvere kooli ujula ja juurdeehituse valmimine, järgmisse aga jalgpallihalli ehitus. Sel aastal algab ka Viimsi kooli ujula remont, jätkuvad Karulaugu terviseraja ja Laiaküla vabaajataristu ehitus.

Eelmisel aastal mõjutas meie kõigi elu kiire inflatsioon. Kallinesid energiakandjad, toidukaubad ja palju muud. Kas vallaelanike palgad on suutnud inflatsiooniga ühte sammu käia? Täies ulatuses mitte, aga palgad on siiski tõusnud. Nii laekus novembris vallaeelarvesse võrreldes ülemöödunud aasta sama kuuga 20,2% rohkem tulumaksu.

Olukorda tööjõuturul peegeldab töötute arv, mis 1. jaanuari seisuga oli 637. Möödunud aasta samal kuupäeval oli see näitaja 653 ja veel aasta varem 782.

Kui eelmise aasta alguses oli meie valda registreeritud 21 974 elanikku, siis selle aasta alguses oli neid 22 477, nendest üle 50% on maksumaksjad. Keskmine brutosissetulek on üle 2000 euro.

Tööhõivet ja sissetulekuid kajastavad näitajad on head nii võrdluses kogu Eesti kui ka Harjumaaga. Mis on selle põhjuseks? Nagu ütlesin valla tänuüritusel, on põhjusi mitmeid, aga viimase rahvaloenduse andmed näitasid, et Viimsis elavad targad ja haritud inimesed. Vanusegrupis 25–64 elab kõige rohkem kõrgharidusega inimesi just meie vallas – 62,5%. Viimsi vallas on ka kõige suurem magistrikraadiga inimeste osakaal – 38%. Ka võõrkeele rääkijate osakaal on kõige suurem Viimsis – vastav näitaja on 87%.

Eelmisest aastast jäävad kindlasti meelde erinevad kultuuriaasta sündmused, aga ka Viimsi teaduskooli asutamine, Viimsi valla heaoluprofiili valmimine, vanavanemate päev, GIS-põhise valla info- ja menetluskeskkonna VAAL valmimine, Ukraina sõjapõgenike vastuvõtmine ja muidugi ka uue üldplaneeringu ja pikaajalise arengustrateegia väljatöötamisega alustamine.

Kuna tehtud on palju ja seda meie paljude kogukonnaliikmete poolt, siis toimus vallas eelmisel aastal mitu tänuüritust. Suur tänuüritus toimus 31. mail ja tänasime neid, kes andsid panuse Artiumi valmimisse, aitasid võidelda koroonaviirusega ning võtsid vastu Ukraina sõjapõgenikke. Kultuuriaasta tänuüritusel tänasime kõiki meie rahvakultuurikollektiivide liikmeid ja teisi kultuuriinimesi. 20. detsembril, valla taasasutamise aastapäeval toimunud tänuüritusest saate samuti põhjalikumalt lugeda Viimsi Teatajast.

Illar Lemetti
vallavanem