IN MEMORIAM Aavo Ots 25.01.1951–10.06.2023

28. juuni 2023

Õpetaja, kes pani kõik mängima

Eesti muusikamaastikult lahkus erakordne isiksus, kes on jätnud sügava jälje trompetistina, õpetajana ja dirigendina – Aavo Ots. Tema nimi on tihedalt seotud muusikaõpetamisel meeletu tahtejõu, inspiratsiooni ja elujõuga.

Aavo Ots sündis Vastseliinas ja leidis juba varases eas tee muusikamaailma, võttes trompetiõpinguid kuulsa trompetisti Leonid Eriku juhendamisel. Tema elutee muusikuna jätkus Heino Elleri nimelises Tartu muusikakoolis, kus ta õppis trompetit ja koorijuhtimist, ning pärast seda õppis ta Tallinna riiklikus konservatooriumis trompeti erialal Tõnu Tarumi ning koorijuhtimist Olev Oja ja  Gustav Ernesaksa käe all. Janu teadmiste järele viis ta ka Leningradi riiklikusse konservatooriumisse, kus ta süvendas trompetimänguoskusi Juri Bolšijanovi klassis. Kahte viimast on ta ka ise läbi elu alati suureks eeskujuks pidanud.

Aavo Ots oli mitmete mainekate muusikaasutuste hinnatud liige ning ta töötas ka Estonia teatris. Tema kutsumus ei piirdunud ainult esinemisega, vaid ta soovis jagada oma teadmisi ja kogemusi ka järgmiste põlvkondadega. Tema elutööks sai õpetamine ning trompeti ja puhkpillimuusika edendamine Eestis. Tema eestvedamisel jõudsid Eesti erinevad koolkonnad – prantsuse, itaalia ja hispaania trompeti koolkonnad. Aavo ütles tunnis tihtipeale, et tuleb õpilastele näidata, et mujal osatakse ka trompetit mängida. Ta korraldas rahvusvahelisi konkursse, meistriklasse, festivale ja palju-palju muud, tuues sellega Eestisse maailma tippmängijaid – professoritest Grammy võitjani.

Aavo andis välja trompetimängimise õpikuid ja raamatuid, viimane neist jäi lõpetamata. Selle kõige kõrval töötas ta trompetiõpetajana kolmes koolis korraga, jättes sügava jälje Viimsi muusikakooli, Eesti muusika- ja teatriakadeemiasse ning Tallinna muusika- ja balletikooli. Ta ei piirdunud kunagi ainult klassiruumis õpetamisega, vaid tavatses öelda, et asju peab vaatama laiemalt. Üle 30 aasta korraldas ta kunstilise juhina rahvusvahelisi trompetipäevi, suvelaagreid ja kontserte, tuues kokku noori talente üle kogu maailma.

Aavo Ots oli mitte ainult suurepärane trompetimängija ja dirigent, vaid tema juhendamisel kasvasid tema õpilased välja silmapaistvateks muusikuteks. Ta suutis pakkuda õpilastele inspiratsiooni ja juhendamist, mis toetas nende arengut. Aavo õpetamisstiil oli innustav, ta julgustas õpilasi avastama oma individuaalset muusikalist häält. Aavo oli suurepärane kuulaja ja veelgi parem rääkija – ei möödunud ühtegi kohtumist, kui ta poleks suure õhinaga rääkinud itaallaste bel canto toonist või tutvustanud uuemaid artiste. Ta oli fanaatiline õpetaja, kes ise pidevalt ennast täiendas.

Teda huvitas kõik ja seeläbi julgustas ka oma õpilaste loomingulisust ja eneseväljendust läbi muusika. Oma hooliva ja toetava lähenemisviisiga lõi ta turvalise keskkonna, kus õpilased said avameelselt väljendada oma küsimusi ja ideid.

Aavo julgustas õpilasi seadma kõrgeid standardeid ning toetas neid nende sihtide saavutamisel. Tema range tööeetika ja pühendumus muusikale inspireerisid tema õpilasi ja olid kõigile eeskujuks.

Aavo Otsa panust Eesti muusikamaailma on tunnustatud mitmel korral. Ta oli dirigendipuldis üldlaulupidudel ja üliõpilaslaulupidudel Gaudeamus, kus ta juhatas puhkpilliorkestreid ning oli samas puhkpilliorkestrite üldjuht. Oma pühendumise eest on Aavo Otsale omistatud Eesti Kultuurkapitali aastapreemia ning mitmel korral Eesti Kooriühingu aasta orkestridirigendi tiitel. Aavo pälvis Valgetähe V klassi teenetemärgi silmapaistva panuse eest Eesti puhkpillimuusika arendamisel.

Aavo Otsa pärand vaskpuhkpillimängu hariduses elab edasi tema õpilastes veel mitmeid põlvesid. Tema meeletu eluenergia ja ennastsalgav töötahe on jätnud jälje Eesti muusikaellu ning tema õpilased on tõdenud, et "Aavo oli õpetaja suure algustähega ning tema töö vilju saab eesti puhkpillimaastikul veel pikalt lõigata" ja "teda mäletatakse kui töökat ja fanaatilist õpetajat, kelle mõju eesti trompetimängijatele on võimatu üle hinnata. Tema töid ja tegemisi saatis alati omapärane ja sõbralik huumor." Kakskümmend aastat õpetas ta noori trompetiste Viimsi muusikakoolis. Enamus neist on läinud edasi õppima, mõned on juba ringiga tagasi tundi andmas. Tema mõju noorte muusikute ellu on hindamatu ning tema pärand jätkab elamist läbi tema õpilaste.

Mäletame Aavot kui alati rõõmsat ja ääretult töökat trompetiõpetajat ja head kolleegi, kelle jaoks oli kõige tähtsam trompeti ILUS KÕLA. Ta oli väga pühendunud ja järjekindel selle kõla saavutamisel. Tema kirg muusika vastu ja soov jagada oma teadmisi on loonud aluse paljudele muusikutele, kes jätkavad tema õpetuste kandmist edasi.

Oleme Aavole südamest tänulikud pühendumuse ja panuse eest Eesti muusikaellu ning töö eest Viimsi kogukonnaga. Tema pärand jääb vaskpuhkpillimängu hariduses kestma veel aastakümneteks. Hoiame lahkunu mälestust ja langetame leinas ühiselt pea. Avaldame sügavat kaastunnet lähedastele.

Kaisa Laasik
Viimsi muusikakooli trompetiklassi kontsertmeister