Käes on aeg koduaed lähenevaks talveks ette valmistada

23. okt 2023
foto

Korrastustööde käigus tekib suur hulk riisutud lehti, oksi, puudelt maha kukkunud õunu ja teisi aiasaadusi. Pahatihti kiputakse neid jäätmeid viima mõnele lähedal asuvale hoonestamata kinnistule, valla avalikule maale või metsa alla. Selline tegevus ei ole lubatud ning on jäätmeseaduse rikkumine (karistatav jäätmeseaduse § 120 alusel). Samuti toob selline tegevus kaasa erinevate võõrliikide leviku.

Näiteks võib metsa alla, kraavipervele või mõnele ebaseaduslikule ladestuskohale mädanenud õunte viimine kaasa tuua halvad tagajärjed. Nimelt on jäätmete näol tegemist ideaalse toidu- ja paljunemispaigaga invasiivsele Hispaania teeteole, kes on paraku saanud juba tuttavaks aiakahjuriks üle meie valla. 

Riisutud lehed, peenrast rohitud umbrohi, kokku kogutud õunad ja teised aiasaadused saab komposteerida nõuetekohaselt enda kinnistul. Nii muutuvad need väärtuslikuks ressursiks, mida iga aed vajab. Nagu ka eelnevatel aastatel, ei plaani Viimsi vald teostada erakinnistutelt tasuta lehekottide vedu. Vald on seeläbi keskkonnasõbralik ning innustab igat aiaomanikku enda kinnistul komposteerima või jätma vähem kasutatavates aiaosades lehevaip hoopis maapinnale.

Kuidas toimetada sügiseste puulehtedega
Kõige keskkonnasõbralikum viis on lehed kompostida. Hea komposti saab, kui segada need kokku muruniitega. Lehed lagunevad kiiremini, kui panna kihtide vahele aiamulda või valmis komposti. Samuti on soovitatav 30–40 cm kihtide vahele panna ära lõigatud püsikute varsi või peenemaid oksi, sest siis ei vaju lehehunnik väga tihedalt kokku. 

Samuti on hea mõte niita muruplatse, kuhu puulehed on kukkunud, ning seeläbi purustada lehed väikesteks osadeks. See tegevus tagab kevadel kauni ja hästi väetatud muru, sest niidukiga purustatud lehed ja muru lagunevad kiiresti ja on heaks väetiseks. 

Kolmas võimalus on koduomanikel vedada lehed jäätmejaama või lasta kokkuleppel oma prügivedajal lehed ära vedada. Jäätmejaamadest võib lehed viia: 

1. Pärnamäe jäätmejaama (Ristaia tee 8, Pirita), tasuta kogumahuga kuni 0,6 m3. Jäätmejaam on avatud kuni oktoobri lõpuni argipäevadel kell 12–20 ja nädalavahetusel kell 10–18 ning alates novembrist kuni märtsi lõpuni esmaspäevast reedeni kell 14–19, laupäeval ja pühapäeval kell 10–15. 

2. Viimsi Vanapere jäätmejaama (Vanapere põik 2, Pringi), tasuta kogumahuga kuni 1 m3. Jäätmejaam on avatud E, N, R, L, P kell 10–18. 

Lisaks saab tellida jäätmeveo Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskuse jäätmeveo osakonnalt, helistades telefoninumbritele 609 6410 või 609 6530. Hinnakirja alusel maksab ühe aia-pargijäätmekoti (≤ 150 l kuni 10 kg) äravedu 3,30 eurot.

Suuremaid oksi ja töötlemata puitmaterjali võtab meelsasti vastu Metsise tee 11 aadressil asuv Viimsi kohalik ettevõtte Puidukäitlus OÜ. Lisainfot saab, helistades numbrile 5556 7939. Puidukäitlus OÜ on avatud esmaspäevast reedeni kell 9–17. 

Kellel puudub kodus nõuetekohane komposter, sellel on alates 1. jaanuarist 2023 vastavalt kehtivale Viimsi valla jäätmehoolduseeskirjale kohustuslik koguda köögi- ja sööklajäätmed liigiti enda kinnistul biolagunevate jäätmete konteinerisse. Biolagunevate jäätmete mahuti olemasolul võib lisaks toidujäätmetele sinna lisada ka muru, kuid selle juures ei tohi aiajäätmed olla põhiline jäätmeliik konteineris.

Et erinevad invasiivsed võõrliigid ei pääseks kahjustama meie loomuliku looduse mitmekesisust, on tähtis käidelda enda aias üle jäävad viljad ja taimejäänused õigesti. Selleks tuleks need viia kas jäätmejaama, anda üle jäätmevedajale või kompostida nõuetekohaselt enda kinnistul. Julgustame siinkohal ka inimestel märkama ning reageerima, kui keegi viib aia- ja haljastusjäätmeid selleks mitteettenähtud kohta. Vahepeal piisab selleks vaid inimese teavitamisest, et see tegevus ei ole õige, kuid kui ise sekkuda ei taha, siis tasub sellest kindlasti teavitada Viimsi vallavalitsuse järelevalveosakonda, kes võtab juba rikkujaga ise ühendust.

Aet Põld
keskkonna vanemspetsialist

Foto: Jane Saks