Milline võiks olla Viimsi tulevik?

18. jaan 2023
foto

Millal teie viimati mõne lapse või noorega elust rääkisite ja koos unistasite? Täiskasvanuna eeldame tihti, et just meie teame, mis neile hea on, tehes nende eest valikuid ja püüdes neid igati eksimuste eest kaitsta. Miks me nii teeme? Kas me kardame mugavustsoonist välja tulla või tunduvad pakutavad ideed lihtsalt liiga utoopilised, mistõttu soovime, et need ei täitukski?

Kirjanik Anton Hansen Tammsaare on öelnud, et „midagi pole võimatu, niipea kui inimene hakkab sellest kord tõsiselt mõtlema“. Seega kutsun teid koos noortega unistama.

Eelmise aasta lõpus tekkis mul võimalus Püünsi koolis avatud tundide raames külalisõpetajaks olla ning olgugi, et tunniplaani järgselt oli tegemist inglise keele tunniga, siis võisin sel korral ise teema valida. Sellistel juhtudel kasutan ma pea alati juhust, et noortelt uurida, mida nemad soovivad ja elust arvavad. Selgi korral kasutasin juhust, et küsida 5. ja 9. klassi õpilastelt, mida nemad tulevaste lapsevanematena/täiskasvanutena Viimsist kui kodukohast ootavad, mida väärustavad.

Tänaste noorte jaoks on oluline, et kodukohas saab tasuta head haridust ning gümnaasiumikohad on edukatele õppuritele kindlustatud. Hindeid kui selliseid ei panda, vaid lastesse suhtutakse individuaalselt ning fookus on noore teadmisel, mitte „ilusatel numbritel“. Igas koolis on parimad võimalused abistatud õppele, vajadusel eraõpetaja teenus ning võimalus ilma täiskasvanute kaasamiseta pöörduda otse nõustaja juurde. Loomulikult on iga kooli juures skatepark ning vallas asuvas siseskatepargis asub McDonalds ja/või Subway. Üldse võiks Viimsis olla rohkem noortele suunatud söögikohtasid ja üks Ülemiste sarnane kaubanduskeskus.

Igas Viimsi külas võiks olla pood, pangaautomaat ning korvpalli- ja jalgpalliväljakud. Iga kortermaja juures asub koerapark. 

Viimsis sõidavad isejuhtivad autod, uued krundid rajatakse hõljuvate saartena mere kohale, et metsa ei peaks rohkem maha raiuma ning loomade elupaigad säiliksid. Üldse peavad noored metsade säilimist väga oluliseks, sest ka tulevikus võiks lastel olla võimalus julgelt ja turvaliselt metsas mängida või jalutada.

Vallavalitsuselt eeldatakse lapsetoetusi sh lapsehoidja toetust juhuks, kui lasteaiakohti ei ole või kui lapsevanem peab õhtuti tööl olema. Tasuta ühistransport ning teleportimiskeskused, kahe tavaauto laiused parkimiskohad väikelapse vanematele, tasuta huviringid või huviringide toetus, noortekeskused, politseijaoskond, lennujaam, jäähall, elektritõukerataste (kiiver on hinnas) ja lapsevankrite laenutuspunkt. 

Nooretel on võimalus iseseisvalt (täiskasvanuta) kasutada saale tantsimise harjutamiseks või sõpradega võrkpalli mängimiseks. Vanade kolkoosihoonete asemel rajatakse uued huvikeskused või muid avalikkusele kasulikke asutusi.

Noorte tagasisidest jäi eriliselt kõlama, et tulevikus ei pea lastel olema väga mugav elu, vaid neile peab jääma avastamisrõõm ning eksimisruum. Seega võime tänaste täiskasvanutena anda endast parima, et meie laste tulevik oleks mugavam kui meil endil, kuid oluline on lubada neil ise elu avastada, otsuseid teha ja luua. Noorte kirjelduse alusel tundub Viimsi tulevik veel üsna ulmeline, kuid miski pole võimatu, kui piisavalt tahta.

Kaija Mägi
huvihariduse vanemspetsialist