Näitetruppi EKSPERIMENT tunnustati Betti Alveri luulepäevadel Grand Prix’ga

9. märts 2023

Jaanuari alguses toimusid Jõgeval 18. korda luulepäevad “Tuulelapsed”, mis tõid külmapealinna seitseteist 1.–9. klasside truppi üle Eesti. Etendatavad, kuni 15-minutilised lavastused pidid sel aastal sisaldama kirjandusperekonna Raud luulet.

Viimsit näitetrupp EKSPERIMENT, mis kuulub Teadmiskeskus Collegium Eruditionise koosseisu, tõi lavale lavastuse “Unemäng”. Lugu räägib headusest ja kurjusest ning sellest, et meil kõigil on võimalus valida hea olemine. Lavastaja Külli Täht on öelnud, et lavastus sündis lähtuvalt tänasest, milles me elame, kus kurjus tõstab pead ja imbub salakavalalt meie igapäevaellu ja pisiasjadesse. Selleks, et me ei laseks nii juhtuda, saame alustada iseendast ja olla hea.

Prooviprotsessis arutati üheskoos olukordade üle, millal pahameel tekib ja kuidas siis käitutakse. Nendest mõtetest sündisid etüüdid, millest mitmed jõudsid ka lavastusse. Lõpuks sai lavastus unenäolise vormi, millest kokkuvõttes siiski ärgatakse. “Nii tahaks vist päriselt ka, kui tänases maailmas toimuvate sündmuste peale mõelda. Tahaks, et see oleks vaid halb unenägu olnud,” mõtiskleb lavastaja Täht.

Laval mängisid koos alg- ja põhikoolitrupi õpilased, kes iganädalaselt käivad koos eri aegadel, sest õpilasi on Viimsi poolsaare neljast koolist: Viimsi, Püünsi, Haabneeme ja Randvere koolidest. Enne festivali tehti mitmel nädalavahetusel veel ka ühiseid laagreid. Koostöö tundus hästi toimivat ja sedasi ühiselt lavastus loodigi.

Peaauhind tuli sel aastal meile
“Unemäng” pälvis sel aastal grand prix. 17 festivaliaasta jooksul on see vaid teine kord, kui peaauhind välja antakse. Sel festivalil on juhtunud see vaid ühel korral – kõige esimesel ehk 2007. aastal. Žürii, kuhu kuulusid Maarius Pärn, Leelo Tungal, Kristiina Oomer, Toomas Lõhmuste, Reigo Tamm, Margus Mikomägi, Martin Algus ja Viljar Pohhomov, tagasisidest tuli välja, et lavastus liigutas mitmeid vaatajaid väga isiklikult. Leiti paralleele nii oma eludest kui ka maailmas toimuvast ning see oli vaatamiseks väga nauditavas visuaalses vormis, mistõttu tuli otsus premeerida “Unemängu” niivõrd suure kiitusega.

Paljudele noortele oli see esmakordne tunnustus. Trupi väiksemad liikmed olid esmalt auhinna väljakuulutamisel segaduses ja uurisid, mis see grand prix üldse on. Meeleolu oli üllatusest vaimustuseni ja nii mõnigi küsis, kas see juhtus päriselt.

Lavastuses osalesid: Elis Mätas, Dior Adamson, Mette Sarapik, Lovise Liimal, Kaspar ja Emma Viirpalu, Sigrid Keert, Liisbet Senkel, Loore Steurs, Loore Ilse Martin, Debora Leinštrep, Karl Rõigas, Erki Taro, Gretel Adelbert, Madli Krabi, Madli Nestra, Emma Jääger, Hedi Insler, Pauliine Pirso. Klaveril aitas saata Triin Mihkelson (VGM).

Lavastust on võimalik näha kevadel, näitetrupp EKSPERIMENDI iga-aastasel teatriõhtul. Täpsemat infot trupi tegemiste kohta saab kodulehel www.eksperiment.ee.

Heleriin Lass EKSPERIMENDI vilistlane
Emily Bruus EKSPERIMENDI vilistlane