Noortepeost jääb mälestus terveks eluks

12. juuli 2023

Juunikuu lõpp ja juuli algus oli täis mõnusat elevust, sest kaua oodatud XIII noorte laulu- ja tantsupidu „Püha on maa“ oli kohe-kohe algamas. Viimsi vallast osales noortepeol 28 kollektiivi, kokku 783 osalejat.

27. juunil said Kalevi staadionil alguse tantsupeo „Sillad“ proovid ning esimene etendus toimus 30. juunil kell 19. Siis süüdati ka noortepeo tuli, mis sai alguse 21. juunil Võrumaal Viitina järvesaarelt. Tantsupeo teine etendus toimus 1. juulil kell 15 ja kolmas sama päeva õhtul kell 19.

1. juulil kell 12 toimus Tallinna Vabaduse väljakul rahvamuusikapidu „Päriselt“ ning 2. juuli varahommikul startisid Viimsi kollektiivid kell 9.30 algavasse rongkäiku, mis kulmineerus kell 14 alanud laulupeoga. Noorte laulu- ja tantsupidu külastas ligi 90 000 inimest, kellele esines 31 415 lauljat, tantsijat ja pillimängijat.

Suure panuse andis laulupeole ka viimsilane Hanna Grete Rebane (19), sest mudilaskoori esituses kõlas peol neiu tekstile kirjutatud laul „Rõõm on täitnud maa“ (muusika autor Martin J. Sildos, laulu dirigeeris Niina Esko).

„Algselt kirjutasin need sõnad Tallinna muusikakooli hümnile, olles ise siis vaid 15-aastane,“ meenutas Hanna Grete. Seda, et laulu muusika autor Sildos esitas loo ka laulupeo ideekorjesse, sai neiu teada siis, kui temalt paluti laulupeo jaoks laulu salmiosi pisut kohendada. Nii saabki öelda, et refrääni, mis jäi laulus muutmata, kirjutas ta 15- ja salmid 17-aastasena. Ühtlasi teeb see temast laulupeo läbi aegade noorima laulukirjutaja.

„Ma ei teagi, kuidas täpselt minu huvi kirjutamise vastu alguse sai, aga mingil hetkel avastasin, et mulle meeldib luuletusi kirjutada,“ rääkis Hanna Grete. Laulu „Rõõm on täitnud maa“ sünnilugu mäletab ta aga üsna selgelt. Need sõnad pani ta kirja pärast osalemist konkursil „Noor instrumentalist“. Hiljem esitas kirjapandud sõnad Tallinna muusikakooli hümnisõnade konkursile ja hümni muusika autor Martin J. Sildos valis viisistamiseks välja just tema sõnad.

Kirjutamine käib neiul enda sõnul lihtsalt ja kuigi hetkel on tema kirjutised „sahtlis“ ootel, usub Hanna Grete, et ühel päeval avaldab ta ka oma luulekogu. Kes on aga mõned aastad tagasi külastanud Lottemaa teemaparki, on ehk näinud Hanna Grete kirjutatud ja lavastatud muusikali „Leiutajateküla ununenud unistused“. Lottemaal neiu enam Lottet ei mängi, kuid huvilised saavad Hanna Grete kehastatud Lottet kutsuda erapidudele, võttes temaga ühendust läbi Facebooki või Instagrami, kust leiab ta nime alt „Mina olen Lotte“ või e-posti teel minaolenlotte@gmail.com.

Jane Saks
Viimsi Teataja toimetaja