Oluline aasta arendusosakonnas

6. jaan 2023
foto

Arendusosakonnas möödus aasta 2022 suuresti strateegialoome tähe all – alustasime Viimsi Arengustrateegia 2045 loomisega. Kuid vähem tähtsad polnud ka jätkuv valla teenuste kasutajamugavuse parandamine, IT toe ja taristu arendamine ning valla asutuste küberturvalisuse taseme tõstmine. Tähelepanu pöörasime ka kohalike ettevõtlike ja ettevõtjate võrgustiku arendamisele.

Suve algul lükkasime käima Viimsi Arengustrateegia 2045 protsessi. Strateegia loomise eesmärk on tagada Viimsi vallale pikaajaline tasakaalustatud areng selliselt, et olemasolevad ressursid saaksid hoitud ka tulevaste põlvkondade jaoks. Loodav arengustrateegia hõlmab endas visiooni, pikaajalisi eesmärke, iga-aastaselt uuendatavat tegevuste ajakava ja nende elluviimiseks vajaminevate rahaliste vahendite plaani eelarvestrateegia näol. Lisaks toetab valmiv arengustrateegia ka ootamatute kriisidega hakkamasaamist ja päevakorraliste küsimuste efektiivsemat lahendamist.  

Sel aastal sai uuendatud ka praegu kehtiv Viimsi valla arengukava ja eelarvestrateegia aastateks 2022–2027. Arengustrateegia 2045 valmides koondatakse ühtseks tervikuks kokku nii hetkel kehtiv kui ka kõik valdkondlikud arengukavad: haridus ja noorsootöö, heakord ja haljastus, tänavavalgustus, jäätmekäitlus, transport ja liikuvuskorraldus, teedevõrk, energia, ühisveevärk ja kanalisatsioon, turism jne. Nii tagame selle, et iga valdkond astub ühte sammu ja töötab ühtse suure eesmärgi nimel.

Sügisel toimus esimene suur elanike kaasamine – viidi läbi Viimsi elanike rahulolu-uuring 2022. Uuringu raames paluti Viimsi elanikel hinnata oma kodukoha omavalitsuse juhtimist, rahulolu teenustega ja üldist valla arengusuunda. Saime teadmised, millised on siin elavate inimeste ootused Viimsi elukeskkonnale ja valla teenustele. Oma panuse andis üle 1200 elaniku. Kõlama jäid mitu olulist sõnumit: vähem juurdeehitust, rohkem rohelust ja kvaliteetseid kohalikke teenuseid.

2022. aasta lõpus toimusid strateegiaseminarid vallavalitsuse ja volikogu meeskondadega ning Viimsi valla elanikest kokku loodud sisulised fookusgrupid. Eraldi võeti fookusesse hariduse, huvitegevuse, kultuuri, sotsiaalhoolekande, ettevõtluse, turismi, külategevuse, planeeringute ja looduskaitse teemad. Fookusgruppides osales kokku üle 70 elaniku, kes oma igapäevatöös just nendes valdkondades tegutsevad.

Valla juhtide ja elanike koostöös on lõppjärgus konkreetsemate strateegiliste eesmärkide sõnastamine järgmisteks aastakümneteks. Prioriteetseteks arengusuundadeks saavad olema avaliku ruumi läbimõeldud planeerimine, looduskeskkonna ja rohealade hoidmine ning looduskaitsealade laiendamine, kvaliteetsete kohalike teenuste pakkumine kohapeal, kriisivalmidus, energiasüsteemide paindlikkus ja ressursside jätkusuutlik kasutamine. Strateegiadokumendi abil leiame tasakaalu elanike arvu juurdekasvu ja optimaalse keskkonna loomes, et säiliks hubane elukeskkond, loodus- ja veeressursid ning tagatud oleks vajalik infrastruktuur.

Nüüd pole muud kui edasi liikuda, et arengustrateegia 2023. aasta suveks valmis saaks. 2023. aasta kevadel teeme Viimsi elanikele veel mitmeid tutvustavad seminare, kus ei tule puudu ka kaasamõtlemise ja -rääkimise võimalusest.

Loomulikult ei ole tulevikku vaatamise kõrval kuhugi kadunud jätkuv töö selle nimel, et vallavalitsuse poolt pakutavad avalikud teenused pidevalt paremuse suunas areneks. Lihtsustasime aasta jooksul mitmeid protsesse ja aitasime uusi teenuseid võimalikult inimsõbralikult üles ehitada. Uuenduse läbisid mitmed toetuste kasutamise protsessid ja lepingute sõlmimised ning lihtsamaks muutusid aruannete esitamised. Uusi toetavaid funktsionaalsusi said juurde ka meie iseteeninduse keskkonnad.

Aasta jooksul jätkus Viimsi koolide IT taristu uuendamine ja suur panus sai antud Viimsi Artiumi tehnilise tippvõimekuse saavutamisesse. Artiumisse kolinud Viimsi kunstikool ja muusikakool ning verivärske Viimsi teaduskool liideti ühtse Office 365 platvormiga, mis tõi Viimsi digikooli võimekuse ka huvikoolideni. Vallavalitsuse IT meeskonna juhtimisel pöörasime sel aastal ka erilist tähelepanu küberturvalisusele. 

Üks aasta olulisemaid sündmusi meie valdkonnas oli kahtlemata Viimsi Ettevõtluspäev 2022, mis tõi traditsioonilise üle-eestilise ettevõtlusnädala esimest korda Viimsisse. Kohalikke ettevõtlikke inspireerisid nii ettevõtja ning endine väliskaubandus- ja IT-minister Kaimar Karu kui ka iduettevõtja ja Testlio kaasasutaja Kristel Kruustük. Oma väärtuslikke ettevõtluskogemusi jagasid  Viimsi kohalikud ettevõtjad. Kohalolijaid said kaasa rääkida ettevõtluse arengu teemadel ning osaleda ettevõtlusnõustamisel. Vast kõige enam hinnatumaks osutus ettevõtluspäeva üritusel võimalus omavahel võrgustikku luua. Selliseid kogukonna ettevõtlikke inimesi ühendavaid võrgustumisüritusi soovime kindlasti ka tulevikus rohkem pakkuda.

Eelmine aasta andis hea baasi garanteerimaks, et 2023. aasta oleks täis põnevaid väljakutseid nii strateegilise arengu, teenuste kui ka IT osas. Minule toob see kevad aga teise fookusega väljakutseid – keskendun mõneks ajaks perelisale ja jälgin koduvalla arenguid huviga kaugemalt. See tähendab, et üks äärmiselt vahva meeskond ja põnevad teemad ootavad uut eestvedajat. Kui see sind kõnetab ja sa tahaksid Viimsi arengusse panuse anda, uuri lähemalt!

Sandra Metsis
arendusosakonna juhataja