Planeeringute osakonna aasta 2022 kokkuvõte

6. jaan 2023
foto

Viimsi vallale tõi aasta 2022 ruumilise planeerimise seisukohalt palju muudatusi – keskkonna- ja planeeringute osakonnast sai 1. septembril kaks eraldi osakonda: planeeringute osakond ja keskkonnaosakond.

Ruumilise planeerimise seisukohalt oli 2022. aasta kõige olulisem tegu veebruaris algatatud Viimsi valla uue üldplaneeringu koostamine. Sellele järgnes lähteseisukohtade infokorje veebruarist aprillini, millel laekus seitse kirja (sh kaks külavanemalt), kolme riigiasutuse tagasiside ja 830 inimese vastused.

Üldplaneeringu lähteseisukohad valmisid oktoobriks, tulemusi tutvustati avalikul väljapanekul 24. oktoobrist 20. novembrini ja avalik arutelu toimus 18. novembril Viimsi raamatukogus. Väljapanekul laekus 17 erinevat kirjalikku ettepanekut. Nendest kuus olid Viimsi valla ametiasutused ja 11 väljastpoolt, kellest omakorda kolm olid vallavolikogu liikmed.

Lisaks üldplaneeringute tööle tegeleti planeeringute osakonnas detailplaneeringutega. 2022. aastal algatati kuus detailplaneeringut, võeti vastu seitse detailplaneeringut ja kehtestati 13. Nelja planeeringu koostamine lõpetati ja üheksa tunnistati tervikuna või osaliselt kehtetuks. Ühel juhul algatati detailplaneeringu uuendamise menetlus.

Planeeringute osakond on ka Viimsi valla geodeesiakeskus. 2022. aastal registreeriti 169 teostusjoonist, 214 ehitusjärgset mõõdistust ja 257 topo-geodeetilist tööd.

Maakorraldus ja -toimingud
Viimsi vallas jätkus aadresside korrastamine, mille käigus määrati või muudeti 11 liikluspinnal kohanimi ning 34 katastriüksusel muudeti või viidi kehtivate nõuetega kooskõlla koha-aadress.

Maa ostueesõigusega erastamine on lõpule viimata probleemsete objektide osas, kus erastamise subjektid ei olnud 2022. aasta lõpuks esitanud arvestatavaid ehitise omandit ja maakasutust tõendavaid dokumente. Osa maakasutusi on kantud maakatastrisse, aga erastamise lepingu sõlmimine on jäänud tegemata ja seetõttu ei ole ka kannet kinnistusraamatus.  

Ostueesõigusega erastamise menetluse kohta võttis Viimsi vallavalitsus 2022. aastal vastu ühe korralduse katastriüksuse Käbi osas ja teostas ka erastamise eeltoimingud. Maa ostueesõigusega erastamise võimalikkus on lõpetatud ühe vallavalitsuse korraldusega katastriüksuse Haldja tee 6 osas. 

Viimsi vallas on maa ostueesõigusega erastamise menetlus lõpule viimata seitsme objekti osas. Kahe objekti (Lännekalda tee 7 ja Lännekalda tee 10) ostueesõigusega erastamise protsess on peatunud seoses kohtumenetlusega. 

Riigimaale hoonestusõiguse seadmise menetlusi on pooleli vallas veel kaks. 

Seoses masskandega on määratletud kinnisasja juurde erastamise (riba erastamise) objektid, milledest 35 objekti osas on vallavalitsuses maa erastamise eeltoimingud lõpule viimata. Maareformi läbiviimine maal, millel ei ole võimalik moodustada iseseisvalt kasutatavat kinnisasja. 

Vallavalitsuses on pooleli 2022. aastal alustatud riigivara tasuta otsustuskorras võõrandamise menetlusi viie objekti (Rohuneeme tee 41a, Alajaama tee 8, Pearu, Männiku tee 2a//Looduse, Rohuneeme tee 45a) osas. 

Maade munitsipaalomandite vormistamiseks on ette valmistatud ja vastu võetud kaheksa vallavalitsuse korraldust 14 objekti kohta. Maa-ametile on 2022. aastal esitatud viis ettepanekut munitsipaalomandisse andmise kohta 13 maaüksuse kohta, millest 11 on maa-ameti peadirektori korraldusega munitsipaalomandisse antud. Munitsipaalomandisse taotlemise menetlusi on pooleli ligikaudu 23. Enamus pooleliolevad munitsipaalomandisse andmise menetlused on rannaalad, mis vaadatakse üle maa-ameti poolt ning täpsustakse, kas on tegemist kaldakinnisaja osaga. 

Maa riigi omandisse jätmise kohta võttis 2022. aastal Viimsi vallavalitsus vastu ühe korralduse ühe objekti osas. Viimsi vallas on pooleli riigi omandisse jätmiseks määratletud kaheksa objekti, millest viis objekti osas on maa riigi omandisse jätmine teistel alustel. 

Õigusvastaselt võõrandatud vara tagastamisi on vallas kokku 404 (toimikut), nendest 403 toimiku piires võeti vastu kõik vajalikud maa tagastamise/kompenseerimise korraldused ja toimikud tagastati 2018. aasta algul tegevuse lõpetanud Harju maavalitsusele.

Maa-ameti andmetel on hetkel Viimsi vallas 93 reformimata maaüksust, nendest 15 maaüksuse osas on staatus teadmata ning pole veel katastripidaja poolt registreeritud maakatastris.

Kinnistuportaalis on tehtud 28 avaldust maade kinnistamiseks, nendest 27 katastriüksust on kantud kinnistusregistrisse.

Endiselt on tõsiseks probleemiks pärast detailplaneeringute kehtestamist maakorralduslike toimingute tegemata jätmine. Palju on selliseid maakasutusi, kus hoone asub kahel katastriüksusel ja maa sihtotstarve ei vasta kehtestatud detailplaneeringule ega ole kooskõlas kehtiva seadusandlusega. Katastriüksuste sihtotstarvete muutmisega viidi sihtotstarbed kooskõlla kehtiva õigusega kuus kinnistu osas, vastu võeti kuus Viimsi vallavalitsuse korraldust. 

2022. aastal võeti vastu 11 vallavalitsuse korraldust kinnistute piiride muutmiseks, 17 korraldust katastriüksuste jagamiseks ja neli korraldust katastriüksuste liitmiseks. Maakorralduslike toimingutega on moodustatud 2022. aastal 340 katastriüksust, mis on peale vallavalitsuse korralduse vastuvõtmist kantud aadressiandmete süsteemi.

Merje Muiso
planeeringute osakonna juhataja

Eve Leesment
maakorralduse vanemspetsialist