Rakett69 õpihuvilaager toimus taaskord Viimsi gümnaasiumis

12. aprill 2023
foto

Teist aastat järjest toimus Viimsi gümnaasiumis Rakett69 teaduslaager. Talvevaheajal oli kool täidetud teadushimuliste ja rõõmsate õpilastega, kes tulid saama „Rakett69“ saatega analoogset kogemust. Laagripäevad algasid meeskondliku soojendusega, järgnesid kaks ülesannet ja lõpuduell ning lõppesid päeva analüüsimise ja kokkuvõtetega.

Laagri üheks juhendajaks oli Viimsi gümnaasiumi (VGM) füüsikaõpetaja Ingrid Rõigas, kes kommenteeris laagrit järgmiselt: "Võtsin Rakett69 õpihuvilaagri teise hooaja koolituse suure huviga vastu, kohe registreerisin ka VGMi ära. Õpilaste üleskutsel tekkis aga kerge närvipinge, kas üldse nii palju huvilisi kokku saab, kui minimaalselt vaja oli. Kui grupid koos, siis igal hommikul oli ikka kerge mure, kas kõik gümnasistid kohale tulevad.” 

Juhendaja Lemme Randma sõnul oli laagris alati mõnus õhkkond, sest õpilased tõepoolest tahtsid laagris olla, võttes oma vaheajast aega, et kohale tulla, õppida ja avastada. Seega ei osutunud esialgne hirm õpilaste mitte kohale ilmumise osas sugugi vajalikuks. Eriti üllatas juhendaja Randmad, et õpilased olid valmis iga laagripäeva lõpus osalema pikkades ja sisukates aruteludes, kus analüüsiti nii üheskoos, oma väikeses tiimis kui ka individuaalselt päeva õnnestumisi ning arengukohti. Analüüse toetasid ka rühmaülesanded ja töölehed, mis tagasid, et õpilased ei õppinud ainult teadusvaldkonna, vaid ka iseenda kohta. “Minu suureks rõõmuks nägin tegevust nautivaid õpilasi, nii mõnigi avanes mulle hoopis positiivsemast küljest. Just selleks ongi vaja raamist välja tegevusi ka koolis, et näha päriselt õpilase sisse,” lausus juhendaja Ingrid Rõigas. 

Lemme Randma sõnul kannab Rakett69 laager endas mitmeid arendavaid aspekte, kattes peaaegu kõik 21. sajandi oskused. Lisaks silmaringi ja teadmiste pagasi laiendamisele õpetab laager ka efektiivse koostöö tegemist, ajalimiidiga ülesannetel aja planeerimist ja initsiatiivi võtmist, et erinevaid ideid ja lahendusi välja pakkuda. Samuti aitab ülesannete lahendamine õpilastel arendada kriitilist mõtlemist ja loovust. Näiteks inseneeria ülesannete puhul on vaja leida erinevaid originaalseid lähenemisviise ning samuti peavad ehitised ka püsti püsima. “Kõik läks aga hästi ja sujuvalt, ülesanded andsime ette palju väiksema kirjeldusega, kui ette nähtud ja võistkonnad tegime väiksed, et kõigil oleks ka pingutust,” kinnitab Rõigas.

Laagris õpiti tundma ka ennast
Laagris osalenud õppija Daniel kommenteeris, et avastas enda kohta nii mõndagi ja mitte ainult positiivset. Näiteks tõi ta välja, et pinge all töötades langes tema võimekus ideid välja mõelda ja neid tiimile esitada. Noormees tegi saadud kogemusest järelduse, et ta polnudki nii hea meeskonnajuht, nagu esialgu arvas, ent ta soovib seda külge endas rohkem arendada. 

Raketlane Kadri sõnas, et otsustas Rakett69 laagris osaleda, kuna laagris on võrreldes päris saatega palju pingevabam õhkkond, ehkki kogemused ja ülesannete vorm on saatega sarnane. Samas leidis õpilane Hanna-Maria, et päris saates osalemine tundub esialgu veidi hirmutavana ning laagri vabamas ja avatumas õhkkonnas on parem julgust ja teadmisi koguda. Mitmed õppijad aga osalesid laagris juba teist aastat järjest, sest põnevad ülesanded ja vahva seltskond kutsuvad neid tagasi. 

Ülesannetest meeldis õpilastele enamik inseneeria valdkonda puudutavad, sest oma kätega ehitamine ja projekti välja mõtlemine jätab palju ruumi loovuseks ning samuti on nendes ülesannetes kergem rakendada koostööd kui mõnes nuputamisülesandes. Üldiselt oli õpilaste tagasiside laagri osas positiivne ning paljud neist kaaluvad ka edaspidi laagris osalemist või „Rakett69“ saatesse kandideerimist. 

Laager pakub kindlasti rohkelt väärtuslikke teadmisi ja oskuseid, mida rakendada nii tuleviku füüsikatundides kui ka igapäevaelus, arvestades, et paljud ülesanded olid väga elulised ja praktilised.

Kui tunned, et loodusteadused, inseneeria vms pakub sulle huvi, siis kaalu kindlasti Rakett69 laagris osalemist, sest laagrikogemus suurendab sinu huvi veelgi. Laager on ka hea koht, kust alustada juhul, kui tunned, et päris saatesse kandideerimine on liiga suur väljakutse.

Eliise Lepp ja Luisa Nuka
laagris osalejad

President Alar Karis tänas Rakett69 õpihuvilaagrite õpetajaid

31. märtsil toimunud lõpuüritusel hindas Karis kõrgelt Rakett69 õpihuvilaagrite mõju noorte arengusse. „Kogu meie haridussüsteem võiks võtta Rakett69 õpihuvilaagritest malli. Nii selles osas, et luua haarav õppesisu, kui ka selles, et pakkuda võrdselt kvaliteetset haridust igas Eestimaa nurgas. Sest huviga õppimine tekitab huvi õppimise vastu,“ sõnas Karis.

Tänaseks on laagrites osalenud üle 13 000 noore ligikaudu 420 õpetaja juhendamisel. See arv kasvab veelgi, sest enamik 2023. aasta laagrid on alles ees. Rakett69 õpihuvilaager on samanimelise telesaate põhjal üles ehitatud kolmepäevaline lastelaager, mida korraldavad üldhariduskoolide õpetajad. Tänaseks on toimunud juba 880 laagrit 262 asukohas üle Eesti.

Kaisa Hansson
SA Teaduskeskus AHHAA turundus- ja kommunikatsioonijuht