Sajad tehnoloogiahuvilised tüdrukud käisid Viimsis laagris

29. juuni 2023

Juba kuuendat aastat tuhandetele tüdrukutele üle Eesti tehnoloogiaõpet pakkuva HK Unicorn Squadi tegevust koordineeritakse Viimsist, täpsemalt Miidurannast. Ka liikumise traditsiooniline suvelaager toimus juunikuus just Viimsi koolis, kuhu kogunes üle 600 tüdruku ning 150 juhendaja, kelle käe all kolmel päeval tehnoloogiamaailma avastati.

"Inseneri ja ettevõtja Taavi Kotka ja tema abikaasa Kerstin Kotka poolt asutatud HK Unicorn Squadi huviringides osaleb hetkel ligi 3000 tüdrukut üle Eesti," tutvustab liikumise juht Liis Koser. "Viimsis asuva tiimiga oleme välja töötanud kolm aastat kestva tehnoloogiatundide programmi koos õppekomplektidega, mis vastavalt meie poolt koordineeritud logistikaplaanile igal nädalal pakiautomaatide kaudu üle Eesti rändavad ning tüdrukuid tehnoloogiavaldkonnaga tuttavaks teevad."

Kord aastas toimuv suvelaager on aga Koseri sõnul eriline sündmus, kuhu sõidetakse kohale nii Saaremaalt, Põlvast, Pärnust kui ka mujalt Eestist. "Sel aastal saime laagrisse vastu võtta üle 600 tüdruku, kuigi soovijaid oli veel palju-palju rohkem," kinnitab unicornide eestvedaja.

Kolme päeva jooksul toimusid suvelaagris põnevad töötoad, kus programmeeriti tulekustutusroboteid, meisterdati autosid, tutvuti Photoshopi uue AI töörriistaga, lahendati roheenergia ülesandeid jne. "Noorema vanuserühma tüdrukud osalesid kokku kaheksas erinevas töötoas, vanemate tüdrukute ülesanded olid keerulisemad ning nemad said lahendusi leida neljale erinevale väljakutsele," räägib Koser. Üheks unicornide põhimõtteks on see, et omavahel ei võistelda. "Oluline on katsetamine ning isegi kui kohe kõik välja ei tule, siis sellest saab samuti õppida."

Teisel päeval toimus laagris ka eriline sündmus – koostöölepingu allkirjastamine TalTechiga. Kui seni on liikumises saanud osaleda vaid 8–14-aastased tüdrukud, siis peagi laieneb see võimalus ka gümnaasiumiastmele. "Meie esimene eesmärk oli näidata, et ka tüdrukutes saab tekitada huvi tehnoloogiavaldkonna vastu ning panna nad roboteid programmeerima, droone lennutama jne," kinnitab Unicorn Squadi asutaja Taavi Kotka. "Gümnaasiumiastme lisamisega kestab tüdrukute huvi valdkonna vastu kauem ja annab neile veelgi suurema tõuke ka ülikooli astudes vastavaid erialasid kaaluda."

Lisaks paljudele töötubadele ootasid laagris osalenud tüdrukuid ka mitmed üllatused. Esimesel õhtul esines rohkearvulisele publikule armastatud lauljanna Getter Jaani, teisel õhtul aga mustkunstnik ja illusioonide insener Fred-Erik Johanson. Autogrammisaba oli lõputult pikk mõlema esineja etteaste järel. Õhtuti toimus Viimsi kooli suures saalis ka tantsuõhtu Just Dance programmi järgi ning kahel õhtul söödi kokku ära Selveri poolt kingituseks saadud 1500 kaneelisaia – need on HK Unicorn Squadi traditsiooniks, milleta ei möödu ükski tehnoloogiatund. Suvelaagri traditsiooniks on kujunenud ka matk Haabneeme randa ning ilmselt õnnestus nii mõnelgi viimsilasel märgata valgetes särkides rongkäiku, mis korraks Viimsi "vallutas".

"Oleme Viimsi koolile väga tänulikud, et saame juba mitmendat aastat suvelaagri just siin teha," sõnab Koser. "Viimsi kool on ka esimene Eestis, mis on meie loodud tehnoloogiaõppe programmi edukalt oma õppekavasse integreerinud ning nii poisid kui ka tüdrukud saavad meie põnevaid ülesandeid lahendada koolipäeva sees tavalise õppetöö osana."

Praegu aga suunduvad nii väikesed kui ka suured unicornid väljateenitud suvepuhkusele, et juba sügisel taas usinalt tehnoloogiaga tegelema hakata.

Helen Saluveer
HK Unicorn Squadi kommunikatsioonijuht