Silva Sildmaa seisab hea vallaelanike füüsilise, aga ka vaimse tervise eest

8. märts 2023

Aasta 2023 on Eestis ja ka Viimsis kuulutatud liikumisaastaks. Tänuväärse algatuse eesmärk on edendada liikumisharrastust, propageerida tervislikke eluviise ja viia Eesti lähemale Põhjamaade tasemele, kus aktiivselt liigub 2/3 elanikkonnast meie 1/3 vastu. Detsembris 2022 liitus vallavalitsusega rahvatervise peaspetsialist Silva Sildmaa, kellelt küsisime, miks ja kuidas oma tervist hoida.

Inimeste füüsiline aktiivsus on olnud murekohaks juba pikka aega. Laste sõltuvus nutiseadmetest ja rämpstoidust ning vanemate kiire elutempo on teemad, millega tegeletakse juba aastaid. Hiljutisest koroonaaja lõpututest piirangutest tingituna on inimestele lisandunud ka terve rida vaimse tervise probleeme. Liikumisaasta valguses on vägagi tervitatav, et kohalikes omavalitsustes on asunud tööle rahvatervise spetsialistid.

“Rahvatervise spetsialist seisab rahva vaimse ning füüsilise tervise ja heaolu eest, luues elanikele tervist toetavat elukeskkonda. Tihtipeale inimesed unustavad ära, et just tervis on kõige alus ja peamine vara, mida tuleb hoida. Halb tervis avaldab mõju ka elu teistele aspektidele,” ütleb Sildmaa.

Olulisel kohal on liikumine
Liikumisaasta raames on kogukonnad ja vallad muutunud oluliselt aktiivsemaks. Korraldatakse erinevaid üritusi ning mitmetel spordialadel võisteldakse kilomeetrite kogumises. Aktiivsemad ja tuntumad spordiinimesed on kaasatud ürituste eestvedajateks. “Liikumine on väga oluline osa tervise seisukohalt. Liikumisaasta raames läbiviidavad tegevused ei ole otseselt minu korraldada, kuid ootan huviga, et saaksin erinevate ürituste organiseerimisel heade mõtetega kaasa lüüa,” on Sildmaa valmis ideid jagama.

Viimsi elanike parema tervise ja aktiivsema liikumise huvides on asunud asjatundjad organiseeritult tegutsema ning suur roll on siinkohal rahvatervise peaspetsialistil. “Soovin anda oma panuse rahvatervise edendamisse ning hetkel on peamiseks eesmärgiks Viimsi valla heaoluprofiili tegevuskava loomine. Viimsis on hiljuti loodud ekspertidest koosnev heaolunõukogu, kellega koostöös tegevuskava sünnib,” räägib ta plaanidest.

Sildmaa lisab, et inimeste heaolu mõjutavad paljud eri valdkonnad, näiteks majandus, haridus, keskkond. Heaoluprofiil aitab paremini näha seoseid erinevates valdkondades tehtavate otsuste, tegevuste ning tervisemõjurite vahel. „Eesmärk on anda põhjalik ülevaade valla elanike tervist mõjutavatest teguritest ning paremini mõista elanike tervisekäitumist. Heaoluprofiil annab ülevaate, mis on vallas hästi ning millised on kitsaskohad, viimast põhjal koostatakse tegevuskava järgmisteks aastateks. Heaoluprofiilist tulenevad piirkondlikud andmed aitavad kohalikul omavalitsusel teha inimeste tervist ja heaolu silmas pidades tarkasid valikuid,” selgitab naine.

Hariduselt tervisejuht
Silva Sildmaa on ise olnud väikesest peale aktiivne ja sportlik. Seitsmeselt viisid vanemad tüdruku iluvõimlemise trenni. “See spordiala on jäänud minu südamesse kuni tänase päevani ning pärast sportlaskarjääri tundus esialgu justkui loogiline töötada treeneri ametis. Viimased aastad olengi olnud peamiselt seotud treeneritööga ning osalenud erinevate spordi- ja terviseürituste korraldamises ehk et tervislikud eluviisid ja sport on olnud mulle kogu elu väga südamelähedased,” ütleb Sildmaa.

Pärast Tallinna Õismäe gümnaasiumi lõpetamist soovis ta minna õppima terviseedendust. “Asusingi õppima Tallinna Ülikooli tervisejuhi erialale, kus omandasin peamiselt teadmisi rahvatervise ning toitumise valdkonnast. Seejärel tundsin, et soovin jätkata õpinguid ka magistriõppes. Sel kevadel lõpetan Tallinna Ülikooli rekreatsioonikorralduse magistriõppe,” on plaanid paigas.

Viimsisse sattus naine internetis märgatud töökuulutuse kaudu. “Nägin tööpakkumist rahvatervise peaspetsialist ametikohale ning tundsin koheselt, et soovin kandideerida ja siin ma täna olen. Usun, et suudan oma seniseid teadmisi ja kogemusi rakendades luua Viimsi rahvale lisaväärtusi ning seeläbi ka ise õppida ja areneda. Mind on väga soojalt vastu võetud ning olen põnevil,” on naine Viimsis rahul.

Sildmaa lisab veel juurde: “Ma ei ole kunagi Viimsis elanud, kuid mulle väga meeldib siin ja täitsa võimalik, et näen enda tulevikku just Viimsis. Mitmed tuttavad elavad Viimsis või on siit pärit ning noorena käisin tihti Viimsis trennis, seega poolsaar ei ole minu jaoks võõras koht.”

Liikumine, uni ja toitumine on terveks olemise ja terve eluviisi alused
Silva Sildmaa toob välja, et liikumine, uni ja toitumine on tema elus väga olulisel kohal. ”Tänu sellele, et viin igapäevaselt treeninguid läbi, liigun päeva jooksul piisavalt. Lühematel tööpäevadel üritan ka ise trenni jõuda. Samuti jälgin enda toitumist ning olen suur puu- ja köögiviljade sõber. Kindlasti on minu jaoks oluline ka piisav uni, et jätkuks igapäevaselt energiat ja motivatsiooni. Ma arvan, et peamine on kuulata oma keha ning vajadusel leida ka aega, et puhata. Usun, et need on kõige olulisemad märksõnad, millele võiks iga inimene oma tervise seisukohalt tähelepanu pöörata,” lausub ta.

Vabal ajal meeldib talle lisaks sporditegemisele ka spordivõistlusi jälgida. “Suvel eelistan ise palju jalgsi ja rattaga liikuda. Jahedamate ilmadega, käin jõusaalis. Naudin väga ka koeraga jalutamist ja reisimist. Just hiljuti tulin Mehhikost. Mulle meeldib avastada erinevaid maid, kohtuda eri kultuuride ja inimestega,” kirjeldab ta.

Üks huvitav traditsioon on tänasel Viimsi valla rahvatervise peaspetsialistil veel. “Aasta viimasel päeval meeldib mulle teha kokkuvõtteid läinud aastast ning panna paika uued suunad ja sihid. Selle aasta eesmärkideks on Viimsi valla heaoluprofiili arendamine ning isiklikus plaanis magistrikraadi omandamine,” ütleb Silva Sildmaa lõpetuseks.

Kärt Radik
Viimsi Teataja kaasautor