Sotsiaal- ja tervishoiuosakonna aasta 2022 kokkuvõte

9. jaan 2023
foto

2022. aasta algas sotsiaalvaldkonna jaoks järjekordse töötormiga. Energiakulude kallinemise tõttu olid nagu ka mujalgi Eestis sattunud väga paljud Viimsi pered majanduslikult keerulisse olukorda. Riigi poolt välja pakutud toetav lahendus energiatoetuse näol andis sotsiaalvaldkonnale võimaluse ka meie vallas inimeste mure kallinenud elektri või gaasi osas leevendada.

Energiatoetuste menetlemine oli sotsiaal- ja tervishoiuosakonnale koormav – aasta alguses menetles saabunud taotlusi iga meie osakonna ametnik, seda oma igapäevatöö kõrvalt, ka õhtutundidel ja nädalavahetustel, et toetus kiiresti Viimsi inimesteni jõuaks. Õnneks oli võimalik mõne nädala möödudes leida kaks energiatoetuste spetsialisti, kes tööjärje üle võtsid ja osakonna ametnikud said uuesti oma tavapärasesse töörütmi. 

Kokku laekus perioodil 11. jaanuarist kuni 31. maini 3039 energiatoetuse taotlust, meist rohkem oli taotlusi 79-st omavalitsusest vaid Tallinnas, Tartus, Pärnus ja Narva linnas. Toetuste väljamaksete kogusumma oli 580 000 eurot. Ilmestava näitena menetlusprotsessist võib tuua, et ühe taotluse menetlemiseks kulus keskmisel 20 minutit (taotluse registreerimisest kuni väljamaksefaili koostamiseni) ehk kokku kulus 3039 taotluse menetlemiseks 60 780 minutit, mis on 1013 töötundi.

Toetasime Ukraine põgenikke
Vabariigi aastapäeva paiku olime me silmitsi murega, milleks ei olnud keegi valmis. Võõra riigi agressiooni tõttu pidid oma kodudest lahkuma paljud ukrainlased. Esimesed inimesed jõudsid Viimsisse 2. märtsil, kelle majutasime valla munitsipaalkorteritesse. Riiklikku toetussüsteemi polnud veel välja töötatud ning põgenike esmane vastuvõtt ja nõustamine jäi kohalike omavalitsuste korraldada. 

Kiiresti leidsime meie piirkonnast majutusasutuse, kes oli valmis pakkuma nii peavarju kui ka toitlustust. Osakonna spetsialistid käisid koos vabatahtlikega igapäevaselt inimesi vastu võtmas ja esmast nõu pakkumas. Vabatahtlikke leidus Viimsis väga palju ja see tegi südame soojaks. Koostöös vabatahtlikega sai avatud ka riiete ja esmatarbekaupade kogumispunkt, kuhu saime Viimsisse saabunud inimesed suunata. Pakkusime kokku majutust 40-le perekonnale. 

Umbes kuu möödudes majutas ka sotsiaalkindlustusamet ca 50 põgenikku Viimsis, keda aitasime samuti esmatarbekaupadega. Koostöös töötukassa ja teiste partneritega korraldasime Viimsis väikese „töömessi“, kus viisime kokku tööandjad ja tööotsijad. Täna on sotsiaalhoolekande vaateväljas veel umbes 40 perekonda, kelle tõhusamaks toetamiseks kirjutasime Euroopa Sotsiaalfondi projekti ja kaasasime 106 000 eurot järgmise aasta täiendava tööjõukulu värbamiseks.

Projekt pakub võimalust võtta tööle koordinaatorid, kes aitavad kaardistada Viimsisse saabunud perekondade abivajadust ja toetada perekondi avalike teenuste tarbimisel (ka haridus- ja tervishoiuteenused) ja tööotsingutel. Samuti on võimalik palgata tugiisikuid nii täisealistele kui ka erivajadusega lastele. 

Vallavalitsus sõlmis mitmekesisuse kokkulepe
Kevadel sõlmis Viimsi vallavalitsus koos hallatavate asutustega mitmekesisuse kokkuleppe. Mitmekesisus on inimeste elu osa nii Eestis kui ka mujal maailmas. Erineme üksteisest nii väljanägemise, päritolu, huvide ja tegevuste, valikute kui ka võimete poolest, aga meil kõigil on ühesugune inimväärikus. Mitmekesisuse kokkulepe on vabatahtlik kokkulepe, millega liitudes kinnitab ettevõte, vabaühendus või avaliku sektori organisatsioon, et austab inimeste mitmekesisust ning väärtustab võrdse kohtlemise põhimõtet nii oma töötajate, partnerite kui ka klientide seas. Kokkuleppega liitunud organisatsioonid moodustavad kogukonna, et ühiselt jagada kogemusi ja edendada võrdse kohtlemise teemat enda organisatsioonis ja ühiskonnas laiemalt. Mitmekesisuse kokkuleppe sõlmis 24 uut organisatsiooni kõigist kolmest sektorist. Tegu on kokkuleppe ligi kümneaastase ajaloo suurima allkirjastanute arvuga ühe liitumisürituse raames.

Heaoluprofiil ja Heaolu Nõukogu
Sotsiaal- ja tervishoiuosakonna eestvedamisel on valminud Viimsi valla heaoluprofiil, mis on sisendiks valla pikaajalise arengustrateegia koostamisel.

Heaoluprofiil on ülevaade ja analüüs viimsilaste tervisest ja heaolust ning nende mõjuteguritest. Profiil sisaldab statistikat, trende ja hinnanguid Viimsi tugevuste-nõrkuste kohta tööturust ja infrastruktuurist sotsiaalteenuste ning tervishoiuni. Riiklikult koordineerib heaoluprofiilide koostamist Tervise Arengu Instituut. 

Heaoluprofiil annab sisendi otsusteks, et mõjutada strateegiliselt viimsilaste heaolu ja omavalitsuse atraktiivsust. „Ühele pildile“ tuuakse tavapäraselt eraldiseisvalt juhitavad valdkonnad, mis aga inimeste heaolu mõjutavad üheskoos. Profiilist kerkivad esile ka ennetustegevuste võimalused lisaks tagajärgede leevendamise vajadustele. 

Ükskõik millisest teenusest, elukeskkonnast või vajadusest me räägime, siis kõige aluseks on tervis. Terve olla on privileeg, mida enne probleemide tekkimist sageli ei teadvustata. See on midagi palju enamat kui elamine ilma haiguse või puudeta. Heaolu ja tervise lühi- ja pikaajaline mõju on tajutav kõikides valdkondades: majanduses, kultuuris, hariduses, turismis, planeeringutes, sotsiaalvaldkonnas. Tervise heaks tehtu või tegemata jätmise mõju kajastub peale tervisenäitajate ka teistes valdkondades ja vastupidi – teistes valdkondades tehtu või tegematajätmise mõju ilmneb varem või hiljem tervisenäitajates. 

Roheline ja turvaline elukeskkond, eneseteostusvõimalused, ühtehoidev kogukond, vajaduspõhised ja kättesaadavad teenused on märksõnad, miks me tahame elada just siin, Viimsis. Käitumise ja tervisenäitajate muutus võtab aega kauem, kui üks kitsalt valdkondlik arengukava seda tavapäraselt planeerib. Seetõttu on valminud heaoluprofiil heaks sisendiks vallas pikaajaliste strateegiate planeerimisel.  

Heaoluprofiili lahutamatuks osaks on tegevuskava, mille koostamisel, elluviimisel ja hindamisel on oluline kaasata erinevaid osapooli, et saada võimalikult lai toetuspind ning kasutada parimate ja sidusamate lahenduste väljatöötamisel juba olemasolevat ekspertteadmist ja kogemust. Tuleb keskenduda süsteemi loomisele ja arendamisele ning vajaduspõhistele ja tulemuslikele elanike tervist ning heaolu parandavatele sekkumistele. Viimsi vallas on ellu kutsutud erinevate sektorite ja eluvaldkonna ekspertidest koosnev Heaolu Nõukogu, kelle üheks ülesandeks on koostöös koostada Heaoluprofiili tegevuskava, mis saab olema üheks sisendiks valla pikaajalise strateegia planeerimisel ja tegevuste eelarvestamisel eelarvestrateegias.

Viimsi hoolekandekeskus
Käesoleval aastal on tegeletud hoolekandekeskuse sisulise käivitamisega. Loodud on keskuse sisuliseks toimimiseks vajalik dokumentatsioon, logo valmimine, kodulehe loomine, tugiisikute (33 tugiisikut) positsioonide mehitamine, struktuuri muutmine, Persona kasutuselevõtt, vajalike ruumide kaasajastamine jne.

Tutvutud on erinevate praktikatega Eestis ja ka Soomes nii uue, erivajadustega inimeste keskuse ülesehitamiseks kui ka Viimsi eakatele pakutava edasiarendamiseks.

Hoolekandekeskuses on käivitatud vaimse tervise loengute sari, alustatud on kõnnijalgpalli treeningutega, käivitatud rahatarkuse klubi. Läbiräägitud on valla hallatavate huvikoolidega, et laiendada ja mitmekesistada eakate huvitegevust, näiteks on alustatud koostööd ka teaduskooliga.

Tõnu Troon
sotsiaal- ja tervishoiuosakonna juhataja