Tallinna Kammerorkester tuleb Viimsi Artiumisse maiuspaladega

12. aprill 2023
foto

Uurisime Tallinna Kammerorkestri muusikutelt, kuidas nad hindavad Viimsi Artiumi kontserdikohana, ja saime vastuseks: „Väga head!“ Aga veel parema pildi saamiseks on vaja siin käia korduvalt. Ja 21. aprillil on nad tagasi!

„Meil on viimasel ajal päris palju vedanud uute saalidega. Neid on juurde tekkinud ja paar kontserti ilmselgelt ei anna veel mingit pilti. Huvitavad paigad on Viimsi Artium, MUBA saal ja Eesti muusika- ja teatriakadeemia saal,“ ütleb Tallinna Kammerorkestri kontrabassirühma kontsertmeister Andres Kungla.

Muusikud on ühel nõul, et õnnelikud on Viimsi inimesed, kellel on olemas väga heal tasemel kontserdisaal kodu lähedal. Saalide akustika ja atmosfäär on üks olulisemaid asju, mis mõjutab esinemise ja muusika kuulamise kvaliteeti. Ükski Artiumi kohta öeldud kiitus ei ole nende sõnul liiast, seetõttu tasub silm peal hoida, millised esinejad Viimsisse tulevad. Selleks, et tekiks tervikpilt, tasub uutes saalides käia kuulamas väga erinevat stiili kontserte. 

„Artiumi suur saal on väga hea akustikaga, aga seda on kõik selle maja saalid,“ lisab Tallinna Kammerorkestri tegevprodutsent Kaido Kelder. Ta märkis, et seekord on orkestril Viimis plaanis Eesti klassikalise muusika lavadel suhteliselt tavatu idee. „Kui tavaliselt on meil kontserdi kava ja solistid ette teada ning lisalood mängitakse tõeliste maiuspaladena kontserdi lõpus, siis seekord tuleb Tallinna Kammerorkester Viimsisse vaid nn maiuspaladega. Kõik toimub nii nagu näeb ette „Carte blanche“ kontserdiformaat,“ lubab Kaido Kelder.

„Carte blanche“ – kõik selgub kontserdil
Spontaansus ja hetkeemotsioon on see, mida Tallinna Kammerorkestri mängijad oma vabal ajal muusikas enim naudivad. Seetõttu astuvad nad oma järgmisel kontserdil 21. aprillil kell 19 Viimsi Artiumis kuulajate ette „Carte blanche“ ehk puhta kavalehega.

Aktsiooniga juhivad muusikud tähelepanu, et ilma liigse lahtiseletamise ja emotsionaalse suunamiseta suudavad inimesed muusikat palju teravamalt tajuda. „Mida suurem melomaan, seda suurema ja laiema elamuse carte blanche kuulamine tõenäoliselt sulle annab,“ ütleb kontserdi üks eestvedajaid, Tallinna Kammerorkestri tšellorühma kontsertmeister Leho Karin.

Ka solistid hoitakse saladuses ning kavalehed jagatakse publikule kätte alles pärast kontserti. Tänases maailmas on liiga palju nimedele keskendumist, mis paratamatult paneb kuulajad raamidesse. Selle kontserdiga püüab Tallinna Kammerorkester esitatavat muusikat raamidest vabastada, et kontserdiõhtul saaks keskenduda üksnes elamusele.

„Spontaansust, hetkeemotsiooni ja meeleolust lähtuvad elamusi otsime ka ise vabal ajal muusikat kuulates kõige rohkem. Kui ei tea ette, mis muusikat mängitakse, võivad valikud erinevatest žanritest ja stiilidest tõelisi üllatusi pakkuda ja fantaasiaid käivitada. Liigne lahtiseletamine ja  emotsionaalne  suunamine seevastu  tasalülitab  ja üheülbastab tajunüansse,“ selgitab tšellist.

Algses tähenduses on „Carte blanche“ allkirjastatud tühi paberileht, mis annab korraldajatele sisu osas vabad käed ehk siis vastastikune usaldus peab olema nii esitaja kui ka kuulaja poolel. Aprillis täitunud 30. tegevusaasta on Tallinna Kammerorkestri mängijate sõnul just paras iga uuteks väljakutseteks. 
Inimesel peab aga jääma võimalus tajuda muusikat puhtalt lehelt, nii on kuulamisest saadav elamus kõige suurem, leiavad kontserdi eestvedajad.

Mida arvavad Tõnu Kõrvits ja Rasmus Puur?
Kammerorkestris on 20 muusikut, kes on pidevalt tegevuses: proovid, kontserdid, salvestused, eesti heliloojate uudisteoste esmaettekanded ja sellega seoses tihe koostöö väga paljude muusikaelu tegijatega.

Neist helilooja Tõnu Kõrvits ütles Tallinna Kammerorkestri uuesti kontserdist kuuldes: „Tallinna Kammerorkestrit teades ma arvan, et see on üks meeldiv üllatus. See tekitab ootusärevust ja uudishimu eelkõige.“

Oma arvamuse avaldas ka helilooja ja dirigent Rasmus Puur. Tema sõnul on tegemist Tallinna Kammerorkestri poolt igati hea uue algatusega: „Kui on selline kontsert, kus ei tea, mis hakkab õhtul saama, siis on see väga hea. Kui me tavaliselt läheme kontserdile, tahame sealt saada positiivseid muljeid. Ja kui me neid ei saa, siis enamasti on need seotud sellega, et me pettume selles, et see ei vasta meie ootustele. Ma tean, et selliseid kontserte on tehtud, et sa ostad pileti üritusele, kus sa ei tea osalejaid. Ma ei ole sellisel üritusel kunagi käinud ja pole sellega kunagi kokku puutunud, aga kui Tallinna Kammerorkester seda teeb, siis see kvaliteet on vähemalt kindlustatud, et üks üksus on kindlalt laval. Igal juhul ootan huviga, millised emotsioonid on ja kellega meid üllatatakse,“ ütles Rasmus Puur.

Krista Must
Tallinna Kammerorkestri pressiesindaja